internetWEEK.cz menu TOPlist

Daruj spermie nebo vajíčko. A dobrý skutek bude po zásluze potrestán...

Daruj spermie nebo vajíčko. A dobrý skutek bude po zásluze potrestán...

Párů, které počnou dítě přirozenou cestou, je čím dál míň a míň. I proto narůstá počet rodičů, kterým k dítěti pomáhá moderní medicína. Jenže jak dlouho ještě?

 

Daruj spermie nebo vajíčko. A dobrý skutek bude po zásluze potrestán...

Poslanci Marek Benda, Jaroslav Plachý (oba ODS) a Jitka Chalánková (TOP 09) předložili v červnu sněmovně Parlamentu České republiky novelu zákona, která má zpřísnit podmínky pro umělé oplodnění prostřednictvím anonymního dárcovství zárodečních buněk. Nová legislativa by podle trojice poslanců měla zabránit tomu, aby mezi dárci buněk byl příbuzenský vztah. V současné době totiž nikdo nezkoumá, zda lidé, kteří darují zárodečné buňky, nejsou příbuzní v první linii. A to je hlavní argument navrhujících poslanců – zabránit incestu. Jenže podle lékařů je pravděpodobnost, že by se potkali dva mladí lidé, kteří by měli jednoho biologického otce, téměř nemožná.

 

Prvním dětem ze zkumavky je už 34 let

Problémy s početím trápí lidstvo už delší dobu. Proto lékaři zkoušeli vymyslet způsob jak bezdětným párům pomoci. Tím, že zkoušeli oplodnit zárodeční buňky mimo lidské tělo, vznikla šance na naděje pro mnohé páry. Prvním dítětem, které se narodilo díky umělého oplodnění, je v Luisa Brown, která přišla na svět v červnu 1978. Její matka, která díky této metodě porodila i své druhé dítě, před několika týdny ve svých 64 letech zemřela.

 

Vynálezce metody umělého oplodnění, Angličan Robert Geoffrey Edvards, dokonce za svůj objev získal v roce 2010 Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu. Je zajímavé, že v roce 1978, tedy ve stejné době, proběhl podobný experiment také v indické Kalkatě. Takže druhé dítě ze zkumavky se narodilo už v říjnu téhož roku.

 

V Evropě má potíže každý šestý pár

Dnes už existuje dokonce několik různých variant, jak lidem toužícím po rodičovství, pomoci. Horší je, že se situace nelepší. Statistici uvádějí, že v současné době má vážné problémy s početím dítěte každý šestý pár v Evropě a v Americe je prý situace ještě horší. V České republice se díky umělému oplodnění rodí ročně na 4000 dětí, což jsou asi 4 procenta. Jenže do budoucna lékaři počítají až s třetinou dětí počatých ze zkumavky.

 

Žen, které se rozhodou darovat vajíčko, je podle odborníků dostatek, přesto, že odběry nejsou nijak jednoduché a mohou pro ně znamenat i zdravotní problémy. Žena dárkyně musí být mladší 35 let a musí být zcela zdravá. Prochází jak genetickým vyšetřením a tak krevními testy, kromě jiného se sleduje také test na pohlavně přenosné choroby. Teprve pokud je vše v pořádku, začíná dárkyně dostávat každý den injekci s hormony. To trvá 10 až 12 dní a výsledek lékaři sledují pomocí ultrazvukem. Poté ji odeberou šest až deset vajíček.

 

Mnohem větším problémem však je, že chybí dárci kvalitních spermií. Testem na kvalitní pohlavní buňky projde úspěšně jen deset procent mužů z České populace. Přitom na zmražení mužských pohlavních buněk, vhodných k umělému oplodnění, je podle odborníků zapotřebí kvalitní sperma alespoň se sedmdesáti miliony spermií v jednom mililitru ejakulátu. Muži však mají běžně jen dvacet až čtyřicet milionů, tedy mnohdy stěží polovinu a toto číslo prý neustále klesá.

 

Kvalitní spermie nemají dnes už ani mladí muži

Častokrát nevyhovují ani mladí na pohled zcela zdraví muži – studenti v plné síle. Kvalitu spermatu zhoršuje podle odborníků život v znečištěném prostředí, kouření, pití alkoholu, užívání drog, ale třeba i hodně kořeněná jídla. Zkrátka počít běžným způsobem zdravé dítě není dnes nijak jednoduché. A prý bude ještě hůř. Proto už starý polský scifi film Sexmise se svou hláškou „spolkni prášek“ tolik veselí nevzbuzuje. Kdoví čeho se dočkají a co budou polykat děti našich dětí a jejich dětí…

 

V současné době je u nás dárcovství pohlavních buněk podle zákona anonymní. To znamená, že rodiče si dárce vybrat nemohou, neznají jeho vzhled, ani totožnost. Dárci jsou totiž označeny jen číselným kódem. Lékaři se však přesto snaží hledat dárce s podobnou barvou očí, vlasů či výškou, stejnou krevní skupinou.

 

Kdo všechno nás bude sledovat a evidovat?

Jenže pokud u nás navržená novela zákona projde, spousta věcí se zbytečně zkomplikuje. A byrokracie kolem toho jenom naroste. Někdo bude muset dárce evidovat ale také asi neustále sledovat. Vždyť si to jen představte. Za to, že chcete v mládí pomoci bezdětným párům, se budete hlásit někam na nějaký úřad po každém stěhování, změně pracovní příležitosti? Dnes, když se tak moc prosazuje stěhování za prací nejen po České republice ale i ve světě? A když se nenahlásíte, bude to znamenat co?

 

A evidovat se bude nejen kdo, kdy, kde ale potupně také kolikrát. Poslanec Benda a jeho kolegové si to představují tak, že dárce, který bude evidován do dodatku knihy narozených, bude moci darovat zárodečné buňky jen jednomu zařízení. To zároveň zajistí, že bude moci vzniknout maximálně osm lidských embryí. A vše se bude opět evidovat, sledovat a zapisovat…

 

Povinnost oznámit dospělému dítěti, že bylo počato umělým způsobem, mají mít podle novely rodiče. Myslím, že nikomu není příjemné přiznat se, že „normálně“ to nešlo. Po 20, 30 letech vytahovat na světlo boží staré trápení, trvající i několik dlouhých let a zbytečně se traumatizovat, mi připadá skutečně nedůstojné jak pro děti, tak i pro rodiče. Geny jsou sice geny, ale pro dítě je přece nejdůležitější ten, kdo jej s láskou vychová, trápí se jeho bolestí při nemoci, raduje se z jeho úspěchu a dokáže jej dobře připravit do života.

 

Hele, ty si moje máma!

Dospělé děti prý budou moci podle návrhu Bendy, Plachého a Chalánkové požádat matriku o prozrazení adresy biologických rodičů. Tak si to jenom představte, po desítkách let zaklepe na vaše dveře zcela neznámý mladý muž anebo mladá žena a sdělí vám sladké tajemství – je vaše dítě. Nebude to také traumatizující pro obě strany? Pokud se však rodiče tohoto úkolu nezhostí a svému vypiplanému dospělému nevlastnímu potomkovi způsob jeho příchovu na svět neprozradí, učiní tak úřad v době sňatku. Ještě, že svateb u nás tak rapidně ubylo!!!

 

A ubude určitě také dárců, tak jak se to při zavedení podobné legislativy stalo v severských zemích. Kdo by si přece chtěl přidělávat možné potíže do budoucna. Takže pokud návrh trojice poslanců projde, můžeme očekávat opravdové temno v dárcovství pohlavních buněk. Lékaři si to naštěstí uvědomují. A snad procitnou i naši zákonodárci.

 

Další příspěvky autora: anyška


Články ve stejných kategoriích:

Zdravotnictví   Z domova  


Kategorie Zdravotnictví


Rakovina: Gersonova terapieRakovina: Gersonova terapie
Gersonova terapie je přírodní léčba, která aktivuje mimořádnou schopnost těla léčit samo sebe. Podle jejích propagátorů léčí některé druhy rakoviny, cukrovku, alergie a další nemoci.



Hormonální antikoncepce: Zabíjí, ale je to byznysHormonální antikoncepce: Zabíjí, ale je to byznys
Není gynekolog, kterého by nenavštívil usměvavý obchodní zástupce s lukrativní nabídkou. Prášky se předepisují jako na běžícím pásu. I ženám a dívkám, které mohou zabít!



Kdo rozmotá klubko IZIP a kdo to zaplatí?Kdo rozmotá klubko IZIP a kdo to zaplatí?
Na začátku byla dobrá myšlenka. Ovšem než se dostala do českého Kocourkova. V českém Kocourkově projekt elektronických zdravotních knížek IZIP po jedenácti letech s ostudou končí. Zůstávají promrhané téměř dvě miliardy korun a rozhádaní politici.



Vrátí se medicína kvůli antibiotikům do středověku? Vrátí se medicína kvůli antibiotikům do středověku?
Na první pohled podivná otázka zdaleka nemusí být nesmyslná. Masové předepisování antibiotik může vést až k devastaci lidské populace. Myslí si to Geoffrey Lean z Daily Telegraph. Ve svém článku nastiňuje temnou vizi úpadku moderního lékařství.



Úžasné české zdravotnictví po 1. apríluÚžasné české zdravotnictví po 1. aprílu
Mění se práva a povinnosti lékařů a pacientů. A odborníci tvrdí: české zdravotnictví prošlo od 1. dubna největší revoluční změnou za posledních pětačtyřicet let. Je to skutečně tak?



Legalizace všimného = nadstandardLegalizace všimného = nadstandard
„Češi si nechtějí připlácet na zdraví“, hlásá úvodní titulek sobotních Lidových novin. Článek pod ním shrnuje výsledky průzkumu, dle nějž by si pouze 8% zpovídaných rádo pravidelně hradilo nadstandardní zdravotnickou péči....



Transplantované orgány přenáší vzpomínky na příjemceTransplantované orgány přenáší vzpomínky na příjemce
Stát se dárcem orgánu je skvělý způsob, jak pomoci jinému člověku, když vás potká smrt. Jedna vědecká studie však ukázala, že příjemci transplantovaných orgánů občas přebírají i určité vlastnosti nebo osobnostní rysy svého dárce.



Vakcíny mají snížit populaciVakcíny mají snížit populaci
Multimiliardář a zakládající šéf Microsoftu Bill Gates otevřeně přiznal, že vakcíny a současná zdravotní péče mají za cíl depopulaci planety.


Kategorie Z domova


8 startupů, které nás v poslední době zaujaly8 startupů, které nás v poslední době zaujaly
S fenoménem startupů je spojeno v první řadě Silicon Valey. Ale i v České republice se zrodila řada skvělých nápadů, které mohou dobít svět.



Videa: Brno jak ho neznáteVidea: Brno jak ho neznáte
Podívejte se na tři zajímavá videa o Brně a jeho okolí.



Hiporehabilitace: Když koně pomáhají lidemHiporehabilitace: Když koně pomáhají lidem
Koně mohou postižené postavit na nohy. Nebo vrátit mezi lidi. Nebo Vám jen pomohou od bolesti zad a špatného držení těla...



Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.
Čeští politici mají stále dokola potřebu omlouvat se Německu za poválečný odsun. Připomeňme si, o co šlo, proč je to nesmysl a slovy prezidenta Beneše „vlastizrada“, před kterou varoval.



Mnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné děníMnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné dění
Etnolog, antropolog, publicista a indián byl hostem u Daniely Drtinové. Udělejte si 23 minut času. Stojí to za to.



Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?
Jestli je Vám dnes padesát, o práci se zřejmě bát nemusíte. Alespoň co se robotů týče. Ale přemýšlíte-li, co studovat, zbystřete. Řadu povolání již automatizace vymýtila. A ještě více jich čeká jistý ortel. Svět se mění…



Expert odhaluje, jak by se rodiče měli vypořádat s digitálními médiiExpert odhaluje, jak by se rodiče měli vypořádat s digitálními médii
Technika jde neustále dopředu. Každá generace vyrůstá jinak, než ta předchozí. Již od vynálezu knihtisku. A vždy jsou slyšet hlasy, že je to špatně. Ale technologie dětem nezakazujte, zkuste jen dodržet několik zásad…



EET: Pokladní systém do 5.000 Kč?EET: Pokladní systém do 5.000 Kč?
Pořízení pokladního systému pro EET stát dotuje slevou na dani z příjmu ve výši 5.000 Kč. Je to utopie nebo najdeme tak levný pokladní systém?



Slovenská slova, kterým mladí Češi nerozumíSlovenská slova, kterým mladí Češi nerozumí
K žádnému jinému národu světa nemáme blíže. Kus společné historie, kultura a chtělo by se říci i velmi podobný jazyk. Mladí Češi ale slovenštině obvykle nerozumí.



Automobilový průmysl: podporovaný strašák české ekonomikyAutomobilový průmysl: podporovaný strašák české ekonomiky
Automobily zaměstnávají 5% ekonomicky aktivních obyvatel. Tvoří však téměř čtvrtinu HDP s tržbami okolo 865 miliard korun. A stát nešetří dalšími pobídkami v tomto sektoru…




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí