internetWEEK.cz menu TOPlist

Antikoncepční pilulky, aneb skryté nebezpečí

Antikoncepční pilulky, aneb skryté nebezpečí

Pilulky, dá se říci, jsou již naprosto nezbytnou součástí ženského života. Sex je s nimi snazší a příjemnější, nicméně jsou skrytou hrozbou pro naše zdraví a mnoho žen to ani neví.

 

Antikoncepční pilulky, aneb skryté nebezpečí

Pilulky nejsou tak nevinné

Většina mladých slečen se nemůže dočkat, až začne užívat hormonální antikoncepci. Považují to totiž za jeden ze symbolů dospělosti. Doktor antikoncepční pilulky navíc milerád předepisuje. Mnohdy ho nemusíme ani prosit a začne nám nejnovější a prý i nejúčinnější pilulky hormonální antikoncepce nabízet sám od sebe. Jsou ale opravdu tak neškodné a skutečně nám jen pomáhají?

 

Každý prášek a každá pilulka má své vedlejší účinky. U antikoncepce se můžeme nejčastěji setkat se snížením sexuálního libida, někdy nechutenstvím, přibíráním, nebo naopak ubráním na váze, náladovostí, někdy však také častějšími bolestmi hlavy, migrénami, nevolnostmi a podobně. V příbalových letáčcích jsme také informovány o dalších možných komplikacích, jako jsou různé alergické reakce a podobně.

 

Nicméně antikoncepční pilulky skrývají pro většinu žen daleko větší nebezpečí, než jsou výše uvedené...

Hlavním strašákem je žilní trombóza. Hormonální antikoncepce totiž podporuje srážlivost krve. Ženy jsou pak více a častěji ohroženy sraženinami v krvi. Nejčastěji postihují dolní končetiny. Projevují se mnohdy až nesnesitelnými bolestmi lýtka (ty mohou zdánlivě odeznít), otoky dolní končetiny, také často zčervenáním postiženého místa a vyšší teplotou v místě bolesti. Jedná se o poměrně nebezpečnou záležitost, která může v krajních případech vést, až k smrti. Proto je potřeba ihned, byť jen s malým příznakem bolesti v lýtku, ihned zajít k lékaři na vyšetření. Pokud se trombóza potvrdí, můžete zůstat v nemocnici na pozorování, nebo jít také domů. Záleží na typu a rozsahu. V každém případě na trombózu vždy dostanete léky (nejčastěji heparin) na ředění krve.

 

Ještě horším stádiem poté je, když se sraženina uvolní a doputuje do plic. Vzniká život ohrožující plicní embólie, která vyžaduje hospitalizaci.

 

Dalšími zdravotními komplikacemi by mohly být změny v jaterních funkcích, vyšší krevní tlak, někdy však dochází i ke vzniku rakoviny prsu.

 

Dá se nebezpečí nějak spolehlivě předejít?

Nejdůležitější je sledovat každou změnu na svém těle. Někdo by sice o vás mohl prohlásit, že jste normální hypochondr, nenechte se však hloupými připomínkami ovlivnit. Pokud dotyčný své tělo dostatečně nepozoruje, je to jeho chyba, na kterou může doplatit. Vy se alespoň vyhnete nebezpečí a budete své tělo a zdraví chránit.

 

Prvním a velmi zásadním krokem je omezit všechny rizikové faktory, jímž je kouření, též ale pití alkoholu. Nutné je, aby během dlouhých cest, ať již autem, letadlem, nebo autobusem byly zhruba po půl hodině dělány přestávky od sezení na chůzi. Deset minut se projděte, postůjte si, procvičte nohy, tím se vám prokrví. Pokud to není možné, alespoň s nohama pořádně cvičte. Hlídejte si i cholesterol. Byl-li někdo v rodině, kdo na trombózní onemocnění trpěl, je dobré užívání hormonální antikoncepce prokonzultovat s lékařem a pobavit se nejen o zvýšeném riziku, ale i jiných možných metodách.

 

Lékaři: Hormonální antikoncepce je především obchod

Každý lékař je samozřejmě názoru jiného. V dnešní době lékařům již nejde tolik o naše zdraví, jako o výdělek. Samozřejmě nejsou všichni stejní. Ti, kteří se však svými názory od názorů ostatních lékařů byť jen trochu liší, jsou diskriminovaní a většinou jsou donuceni odejít ze svého pracoviště. Gynekoložka Helena Máslová si něco podobného zažila.

 

Není gynekolog, kterého by nenavštívil usměvavý obchodní zástupce s lukrativní nabídkou. Prášky se předepisují jako na běžícím pásu. I ženám a dívkám, které mohou zabít! | Hormonální antikoncepce: Zabíjí, ale je to byznys >>>

 

Dle jejího názoru hormonální antikoncepce není pro naše tělo vůbec dobrá. Čím déle ji užíváme, tím hůře na tom později budeme, co se týká otěhotnění, ale i jiných zdravotních komplikací. Nejhorší zvěrstvo je podle MUDr. Máslové, když jsou hormonální pilulky předepisovány mladým slečnám, zhruba patnáctiletým, kterým se teprve vyvíjí tělo. Je sice pěkné, že antikoncepce zlepší pleť (často vymizí akné), ale upraví se totálně ženský cyklus a místo klasického, i když nepravidelného cyklu, se naše tělo srovná do tzv. umělého, které donutí naše tělo mít menstruaci každý měsíc pravidelně. Ano, slečny si podle toho sice mohou plánovat dovolenou, div ne řídit kalendář, ale pro tělo ve vývinu to tak není správně. Čím dříve slečny začnou brát antikoncepci a čím déle ji užívají, tím hůře. Například berou-li ji od svých patnácti let a skončí s ní ve dvaceti osmi letech, hrozí u nich vysoké riziko neplodnosti. Podle doktorky Máslové se nedá spoléhat ani na lékaře, co svým pacientkám nabízejí a o hormonální antikoncepci tvrdí, ani na internetové stránky, které by sice měly pomáhat, avšak jsou silně ovlivněny reklamou, kdy ten, či onen výrobce nepřímo nutí ženy, aby si danou antikoncepci zakoupily.

 

Nejvhodnější volba antikoncepce

Pokud berete antikoncepci a říkala jste si, že byste ji třeba ráda změnila, nebo zkusila nějakou jinou, či se právě rozmýšlíte, jakou antikoncepci začít brát, mohl by vám pomoci projekt CHOICE, do kterého je zapojeno na 125 lékařů v Česku a 60 na Slovensku. Díky tomuto projektu se zlepšuje neustálá informovanost žen o antikoncepčních možnostech. A jak se do projektu dostat? Pokud požádáte svého lékaře o hormonální antikoncepci, lékař vás zařadí do programu, kde budete informována o všech výhodách a nevýhodách antikoncepce na základě vyplnění dotazníku o tom, jakou antikoncepci byste ráda užívala.

 

Na výběr samozřejmě máte z pilulek, které jsou nejrozšířenější, náplastí, které jsou pro naše tělo poměrně dobrou metodou, nebo také vaginálního kroužku, který je na trhu poměrně nově a mnoho žen o něm ještě ani nemá zdání. Vše má své pro a proti.

 

Hormonální antikoncepce je nedílnou součástí života většiny žen. Často mívá mnoho nežádoucích účinků, avšak co bychom pro sebe a svůj protějšek neudělali? Okolo antikoncepce je však velké množství mýtů... | Mýty a fakta o hormonální antikoncepci >>>

 

Pilulky mají svá pro v tom, že je velmi snadné je užívat, dá se jim věřit, protože je jen zhruba 1% žen a slečen, které při správném užívání antikoncepce otěhotní a navíc jsou nejrozšířenější metodou. V jejich neprospěch hraje především to, že se na jejich užívání vcelku snadno zapomene.

 

Náplasti jsou velmi pohodlné, nemusíme na ně myslet každý týden, protože se lepí jen jednou za týden. Nevýhodou je, že se v létě při koupání, nebo někdy i při milování, mohou snadno odlepit. Jsou poměrně dost viditelné, pokud si je nelepíte někam, kde vidět nejsou, ačkoliv takových míst v létě příliš mnoho není. Tedy náplast na vás poměrně svítí a přitahujete tak pozornost. Další nevýhodou je časté podráždění kůže lepidlem a jejich poměrně vysoká cena.

 

Na kroužek se nedá zapomenout. Není vidět, neboť se vkládá přímo do pochvy a velkou výhodou je i to, že na jeho výměnu musíme myslet pouze jednou za měsíc. Velkou nevýhodou je však to, že se ženy obávají jeho aplikace, také toho, že budou mít cizí těleso v těle a že to bude celkově nepohodlné.

 

Ženy nejčastěji samozřejmě volí to, na co jsou nejvíce zvyklé a o čem nejvíce slýchávají, což bývají právě pilulky. V poslední době se ale ženy nebojí zkoušet ani vaginální kroužek, či jiné druhy antikoncepce, jako jsou hormonální injekce.

 

Tak, či tak, nejdříve, před rozhodnutím užívat nějaký druh antikoncepce, si zjistěte, jaký má ta, či ta antikoncepce účinek, poraďte se pořádně se svým gynekologem a neváhejte se dobře optat. Zdraví máte jen jedno, a i když jde antikoncepci změnit, nemůžete ji měnit jako značku čokolády, to je potřeba si uvědomit.

 

Foto: https://www.flickr.com/photos/x_tigerlily/

 

Další příspěvky autora: Caroline Kornelová


Články ve stejných kategoriích:

Farmaceutické firmy   Zdraví  


Kategorie Zdraví


Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?



Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!
V různých koutech světa se lidé dožívají různého průměrného věku. Ale všude se neustále prodlužuje. A do roku 2030 vědci očekávají prolomení magické devadesátky!



Léčivá houba: REISHILéčivá houba: REISHI
Výčet pozitivních účinků houby Lesklokorky lesklé je velmi obsáhlý. Tento tradiční lék dlouhověkých Číňanů a Japonců pomáhá při cukrovce, vysokém tlaku, obnově buněk nebo i v boji proti rakovině.



Hiporehabilitace: Když koně pomáhají lidemHiporehabilitace: Když koně pomáhají lidem
Koně mohou postižené postavit na nohy. Nebo vrátit mezi lidi. Nebo Vám jen pomohou od bolesti zad a špatného držení těla...



I běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombieI běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombie
Běžné léky na bolest a nachlazení není dobré zobat jen tak preventivně. Pravidelně a v nadměrném množství. A v některých situacích raději vůbec!



Vitamínové doplňky nepomáhají. A škodí!Vitamínové doplňky nepomáhají. A škodí!
Byl publikován nespočet vědeckých prací, zpochybňujících účinnost vitamínových doplňků. Podle většiny z nich pravidelné užívání vitamínových doplňků ničemu nepomáhá. Naopak. Zvyšují riziko rakoviny nebo předčasné smrti!



7 důvodů, proč jíst dýně celý rok, nejen o Halloween7 důvodů, proč jíst dýně celý rok, nejen o Halloween
Dýně jsou plné vitamínu A, který jak známo zpomaluje stárnutí. Semena dýně jsou plná antioxidantů a vláknina dýně pomáhá udržovat hladinu cholesterolu. A nejen to…



Cukrovarnický průmysl si koupil vědce, aby manipulovali výživová doporučeníCukrovarnický průmysl si koupil vědce, aby manipulovali výživová doporučení
Vědci z Harvardu byly zaplaceni za bagatelizaci vlivu cukrů na srdeční onemocnění. Je to již přes 50 let. Ale vliv jejich výživových doporučení je vidět i v současnosti. Zřejmě stojí i za dnešní epidemií obezity. Jak je to tedy s cukry?



Válka o lék na Alzheimerovu nemoc v plném prouduVálka o lék na Alzheimerovu nemoc v plném proudu
O nadějném novém léku slýcháme celkem často. Všichni světoví lídři na něm intenzivně pracují. Všichni jej nutně potřebují a někteří jsou již ve třetí fázi. Ale analytici jim dávají šanci na úspěch pouze okolo 15 procent…



Spad po 11. září lze srovnávat s Černobylem a FukušimouSpad po 11. září lze srovnávat s Černobylem a Fukušimou
Dr. Roberto Lucchini srovnává vliv katastrof na zdraví obyvatel. V okolí WTC je prokazatelně více případů rakoviny než ve zbytku New Yorku a USA.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí