internetWEEK.cz menu TOPlist

Jsem závislý na hraní počítačových her

Jsem závislý na hraní počítačových her

World of Warcraft (WOW). Hra, která dokáže zpříjemnit volné chvíle, ale také doslova zničit život. Ano. Hraní počítačových her může být škodlivé. Přečtěte si Lukášův příběh.

 

Jsem závislý na hraní počítačových her

Více než 12 milionů hráčů. 79,5 milionu odpovědí na zadané jméno hry na google. 2,9 milionu výsledků na Youtube. Zápis v Guinnessově knize rekordů. To všechno má společného jmenovatele: World of Warcraft (WOW). Hra, která dokáže zpříjemnit volné chvíle, ale také doslova zničit život.

Možná si říkáte, že přeháním, a přiznám se, že i já jsem si dříve myslel, že něco takového je, mírně řečeno, směšné. Že tomu tak není, dokazuje, krom jiných, Lukášův (23) příběh:


„Hru jsem zaregistroval asi před dvěma roky. Kamarád mi pomohl s registrací a založením účtu, a už jsem expil postavu“ říká Lukáš. „Prvních pár levelu je rychle, potom se obtížnost stupňuje a trvá víc a víc času level dokončit. Pomáháte si s různými hráči, bavíte se s nimi, vznikají přátelství. A času ve hře trávíte víc a víc“, vysvětluje proč ho hra pohltila. „ Pro představu, pro dokončení v té době 80 levelu bylo třeba například 30 dní reálného času hraní (který hra počítá). Viděl jsem i herní časy přes 100 dní reálného času, a to majitelé neměli jen jednu postavu. Ale s dosažením nejvyšší úrovně hra nekončí, vlastně teprve začíná. Sbíráte co nejlepší oblečení, snažíte se ve skupinách až 25 lidí porazit naprogramované bosse v instancích s nádhernými efekty, bojujete s protifrakcí v hromadných bitvách nebo soukromých arénách, zvyšujete reputace s jednotlivými frakcemi. K tomu spousta odměňovaných „achievments“, za které získáte třeba titul, nebo jinou odměnu“, uzavírá Lukáš výčet věcí, které dohromady znamenají doslova stovky hodin času.

Ztratil ženu, práci, zdraví a všechny své přátele

„Je mi 23 let, hrál jsem tři roky. Po roce a půl jsem se na hře stal závislý. Strávil jsem v ní 12 – 16 hodin o víkendech a 6 hodin ve všední dny. Dokonce jsem hrál i v pracovní době, když mě moji kolegové neviděli, někdy i celý den“. „Kvůli této stupidní hře jsem ztratil ženu, práci, zdraví a všechny své přátele. Myslím, že je čas na změnu“. Tohle jsou jen dva výňatky z celkového počtu více než 52 000 příspěvků na stránce www.wowdetox.com, která dokazuje, že opravdu nejde o takovou legraci, jak to na první pohled vypadá.

Sexuální život za nic nestál

Podobně mluví i Lukáš, když líčí co následovalo: „Když jsem se dostal na určitou úroveň a chtěl jít i do těch nejtěžších instancí, musel jsem trávit ve hře daleko víc času. Postupně mě začalo taky bavit splňovat nejrůznější obtížné úkoly, zvyšovat reputace, ale hlavně bojovat proti jiným hráčům. Sedal jsem k počítači hned po příchodu z práce. Často jsem si jen vzal rychle jídlo k obrazovce, chodil spát až dlouho k ránu. V podsttatě jsme vstával jen na záchod a na cigaretu. Začal jsem se ulívat z práce, abych mohl sedět doma a pařit. To dožralo i přítelkyni, která byla zoufalá – kdykoliv si chtěla třeba jen promluvit, neměl jsem čas – teď jdu přece raid, nebo mam arenu, vždycky se něco dělo. Nemluvě o tom, že když já chodil spát o 4-5 hodin déle než ona, tak ani ten sexuální život za nic nestál...“, pokračuje dál Lukáš.

Výpověď z práce

„ S kamarády jsem se téměř přestal stýkat, nebyl čas. Nechodil jsem do hospod, do kina, na nákupy, na návštěvy. Dal jsem výpověď z práce, ale novou jsem nehledal. Místo toho jsem hrál. Vrcholem bylo, když jsem se ve WoW seznámil s jednou dívkou, která hrála. K ničemu mezi námi sice nedošlo, ale to jen proto, že přítelkyně na vše přišla včas. Pro mě včas“, uzavírá Lukáš příběh nakonec přeci jen dobrým koncem. „Díky tomu, že projevila ohromnou dávku tolerance, jsem si uvědomil, co se děje. Že chci vyměnit dlouholetou přítelkyni za notorickou hráčku WoW, o které vlastně nic nevím. Srovnal jsem si svoje hodnoty snad během pěti minut. Vymazal jsem WoW, zrušil účty na hru a najednou nevěděl, co s volným časem. Rozhodnutí bylo jednoduché – věnoval jsem ho přítelkyni, která mě vrátila do reálného života. A i díky tomu se snad jednou naše vztahy vrátí do pohody, ve které byly, než jsem si začal s touhle hrou.“

Kde končí virtuální svět a začíná ten skutečný?

Určitě nelze zobecňovat, že hraní počítačových her je škodlivé (ostatně ani každý, kdo se napije piva, se nestane alkoholikem), nicméně je zřejmé, že se v nich určité nebezpečí skrývá. Dávejme si proto dobrý pozor, kde končí virtuální svět a začíná ten skutečný...

 

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Z domova   Závislost na PC   WOW   World of Warcraft   Psycholog   PC hry   Lukáš   Hraní  


Kategorie PC hry


Jaká je pravda o hraní počítačových her?Jaká je pravda o hraní počítačových her?
Pokud bychom se zeptali českých rodičů, zda hry na počítači považují za škodlivé nebo naopak přínosné, asi bychom se dočkali odpovědi, že počítačové hry jsou škodlivé a měly by se dětem zakázat.


Kategorie Z domova


8 startupů, které nás v poslední době zaujaly8 startupů, které nás v poslední době zaujaly
S fenoménem startupů je spojeno v první řadě Silicon Valey. Ale i v České republice se zrodila řada skvělých nápadů, které mohou dobít svět.



Videa: Brno jak ho neznáteVidea: Brno jak ho neznáte
Podívejte se na tři zajímavá videa o Brně a jeho okolí.



Hiporehabilitace: Když koně pomáhají lidemHiporehabilitace: Když koně pomáhají lidem
Koně mohou postižené postavit na nohy. Nebo vrátit mezi lidi. Nebo Vám jen pomohou od bolesti zad a špatného držení těla...



Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.
Čeští politici mají stále dokola potřebu omlouvat se Německu za poválečný odsun. Připomeňme si, o co šlo, proč je to nesmysl a slovy prezidenta Beneše „vlastizrada“, před kterou varoval.



Mnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné děníMnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné dění
Etnolog, antropolog, publicista a indián byl hostem u Daniely Drtinové. Udělejte si 23 minut času. Stojí to za to.



Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?
Jestli je Vám dnes padesát, o práci se zřejmě bát nemusíte. Alespoň co se robotů týče. Ale přemýšlíte-li, co studovat, zbystřete. Řadu povolání již automatizace vymýtila. A ještě více jich čeká jistý ortel. Svět se mění…



Expert odhaluje, jak by se rodiče měli vypořádat s digitálními médiiExpert odhaluje, jak by se rodiče měli vypořádat s digitálními médii
Technika jde neustále dopředu. Každá generace vyrůstá jinak, než ta předchozí. Již od vynálezu knihtisku. A vždy jsou slyšet hlasy, že je to špatně. Ale technologie dětem nezakazujte, zkuste jen dodržet několik zásad…



EET: Pokladní systém do 5.000 Kč?EET: Pokladní systém do 5.000 Kč?
Pořízení pokladního systému pro EET stát dotuje slevou na dani z příjmu ve výši 5.000 Kč. Je to utopie nebo najdeme tak levný pokladní systém?



Slovenská slova, kterým mladí Češi nerozumíSlovenská slova, kterým mladí Češi nerozumí
K žádnému jinému národu světa nemáme blíže. Kus společné historie, kultura a chtělo by se říci i velmi podobný jazyk. Mladí Češi ale slovenštině obvykle nerozumí.



Automobilový průmysl: podporovaný strašák české ekonomikyAutomobilový průmysl: podporovaný strašák české ekonomiky
Automobily zaměstnávají 5% ekonomicky aktivních obyvatel. Tvoří však téměř čtvrtinu HDP s tržbami okolo 865 miliard korun. A stát nešetří dalšími pobídkami v tomto sektoru…




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí