internetWEEK.cz menu TOPlist

Lidský raketoplán: Felix Baumgartner letěl stratosférou

Lidský raketoplán: Felix Baumgartner letěl stratosférou

Drobné problémy a jeden nepřekonaný rekord. Jinak ovšem skok pravdu historický. Felix Baumgartner letěl rychleji, než se čekalo.

Lidský raketoplán: Felix Baumgartner letěl stratosférou

Historický skok Felixe Baumgartnera ze stratosféry se neustále posouval. Také v den „D“ už mnozí nevěřili, že ještě dnes Felix provětrá svůj skafandr ve výškách, kam se člověk balonem ještě nikdy nedostal.

 

Jeho skok ani pořádně nelze k ničemu přirovnat. V podobné výšce se toho člověkem vyrobeného moc nevyskytuje, tedy až na stratosférické balony. Zatímco dopravní letadla létají ve výšce do cca 11 km, družice až ve výšce kolem nejméně 200 km.

 

Baumgartner stoupal balonem po dobu dvou hodin. V přímém přenosu sledovaly miliony lidí nejen čas od startu ale také teplotu venku a uvnitř kapsle. Postupně nám venkovní teplota klesala k -60°C, aby se poté dostavil známý stratosférický paradox, kdy teplota s výškou stoupá. Ve finální výšce tak měl Felix venkovní teploty nepříliš rozdílné od teplot u nás v zimě.

 

Po dosažení výšky prošel skokan roku ne-li desetiletí bod po bodu celý harmonogram příprav, poté otevřel dveře, zasalutoval a skočil.

 

Jeho let se nakonec docela významně odchýlil od plánů.

Plánovaná výška byla překonána o 2,5 km, rychlost o 200 km/h a délka letu byla o pár minut kratší. Během letu se dostal do rotace, kterou naštěstí zvládl, sestup stabilizoval a brzdil svým tělem o atmosféru podobně, jako to svého času dělaly raketoplány. Felixovi se nepodařilo překonat pouze jeden plánovány rekord a to v délce volného pádu, který tak i po 51 letech drží Joseph Kittinger (4 minuty 36 sekund).

 

Co se očekávalo před seskokem? Dočtete se v článku http://internetweek.cz/zajimavosti-sveta/sledujte-historicky-seskok-z-vysky-36-km-zive >>>

 

Let Felixe Baumgartnera:

  • Skok z výšky 39,045 km (rekord)
  • Maximální rychlost: 1342,8 km (1,24x rychleji než zvuk, rekord)
  • Délka volného pádu: 4 minuty a 19 sekund
  • Celková doba letu: 9 minut a 3 sekundy.

Podívejte se na fotografie ze skoku: http://www.universetoday.com/97972/baumgartners-record-breaking-jump-images-and-video/

 

Internet kolaboval

Ze stratosféry se prostě neskáče denně. Když k tomu připočtete podporu globální značky jako je Red Bull a vše posadíte do doby mobilních telefonů a sociálních sítí, máte o událost globálního významu postaráno.

 

Na Youtube sledovalo v hlavní okamžik 8 milionů lidí. Jak už jsme psali v článku o Twitteru (http://internetweek.cz/twitter/pribeh-twitteru-aneb-140-znaku-ktere-jsou-mocnejsi-nez-obama >>>), pokud do hledání zadáte nějaké slovo, můžete sledovat online všechny, co o tom píšou. Pro skok byl oficiální hashtag #livejump, ale upřímně řečeno, moc byste si v době seskoku nepočetli, neboť Tweety letěly rychleji než Felix. V době špičky 38 Tweetů za sekundu, 135 500 za hodinu.

 

 

 

Zdroj: Red Bull Stratos (redbullstratos.com)

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Zajímavosti   Zajímavosti ze světa  


Kategorie Zajímavosti

Hit internetu: Chlupaté jednodílné plavkyHit internetu: Chlupaté jednodílné plavky
Budou tyto plavky hitem také na plážích?


20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX
Ve SpaceX udělali výběr top 124 fotek. My z nich vybrali nej 20. A přidali zajímavá videa.


Vyhrajte plnou nádrž. Každý měsíc v roce 2017Vyhrajte plnou nádrž. Každý měsíc v roce 2017
Buďte s námi na sociálních sítích a hrajte každý měsíc o plnou nádrž. Pravidla jsou jednoduchá. Registrace zabere pár vteřin. Žádné losování. Opravdová soutěž!


Jaká je celková hmotnost všeho, co člověk vyrobil?Jaká je celková hmotnost všeho, co člověk vyrobil?
Vědci se pokusili odhadnout, kolik toho člověk na Zemi vytvořil a přetvořil.


Slovenská slova, kterým mladí Češi nerozumíSlovenská slova, kterým mladí Češi nerozumí
K žádnému jinému národu světa nemáme blíže. Kus společné historie, kultura a chtělo by se říci i velmi podobný jazyk. Mladí Češi ale slovenštině obvykle nerozumí.


Jak na ranní vstávání?Jak na ranní vstávání?
ABECEDA PODNIKÁNÍ Vám radí vstávat brzy. Protože tak uděláte více práce. A snáze dosáhnete úspěchu. Je však možné si ranní vstávání osvojit, či je vrozené?


Československé krásy - Vaše fotogalerieČeskoslovenské krásy - Vaše fotogalerie
Nové: Tvořte s námi fotogalerii krás Česka a Slovenska. Vaše fotografie můžete zasílat na email internetweekcz@gmail.com


13 snových symbolů13 snových symbolů
Moderní psychologie vychází z toho, že sny vypovídají o vaší osobě. Následující článek vysvětluje 13 častých snových motivů.


Petr Chobot o andském šamanismuPetr Chobot o andském šamanismu
Šamanské poznání z And je pozoruhodné v oblasti léčení, práce s energií, při poznání minulých životů i smyslu života současného.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí