internetWEEK.cz menu TOPlist

Sledujte historický seskok z výšky 36 km živě!

Sledujte historický seskok z výšky 36 km živě!

Z výšky přes 36 km se po mnoha odkladech pokusí skočit Rakušan Felix Baumgartner. Během seskoku dosáhne rychlosti zvuku a pokoří hned několik letitých rekordů.

 

Sledujte historický seskok z výšky 36 km živě!

Aktualizace: Felix Baumgartner to v neděli 14. října dokázal. Seskočil navíc z výšky 39 kilometrů a dosáhl nadzvukové rychlosti. Skok byl úspěšný, přestože nedopadl přesně podle očekávání, která ukazuje tento článek.
Video seskoku a další informace najdete v článku http://internetweek.cz/zajimavosti/lidsky-raketoplan-felix-baumgartner-letel-stratosferou >>>

 

Felix Baumgartner (*1969) už skákal z ledasčeho. Pokořil jednu z největších budov světa Petronas Towers v Kuala Lumpur, pomoci speciálního křídla přeletěl kanál La Manche. Nyní se chystá na seskok z balonu. Na tom by nebylo nic zajímavého, kdyby se ovšem v době seskoku balon nepohyboval ve výšce přes 36 kilometrů nad zemským povrchem.

 

Díky akci, kterou podporuje společnost Red Bull, se Baumgartner pokusí skočit z výšky, ze které se to ještě nikomu nepovedlo a dosáhnout rychlosti zvuku.

 

Podle mnohých jde o skok ze samotné hranice vesmíru. Není to ale tak docela pravda. Za hranici vesmíru je považována výška 100 km, ačkoliv pouze smluvně, nemá žádné fyzikální opodstatnění.

 

Vzhůru do stratosféry

Baumgartner dosáhne výšky, kde bychom pocitově vesmír skutečně cítili. Ve výšce 4,5x větší než do jaké sahají vrcholky nejvyšších hor je velmi řídký vzduch, vrstva atmosféry zvaná stratosféra zde otáčí zažité pravidlo. Když letíte letadlem, dostanete obvykle hlášení o tom, jak nízká teplota venku panuje. Ano, teplota s výškou postupně klesá a to až do stratosféry, kde se tento trend otáčí.

 

Baumgartner dosáhne výšky, kde bychom pocitově vesmír skutečně cítili. Ve výšce 4,5x větší než do jaké sahají vrcholky nejvyšších hor je velmi řídký vzduch, vrstva atmosféry zvaná stratosféra zde otáčí zažité pravidlo. Když letíte letadlem, dostanete obvykle hlášení o tom, jak nízká teplota venku panuje. Ano, teplota s výškou postupně klesá a to až do stratosféry, kde se tento trend otáčí.

 

Pokoření hranice stratosféry není nic těžkého, obvykle se k tomu využívají héliem naplněné balony. Letos na jaře poslali do stratosféry balon i čeští nadšenci ze sdružení No:mad. Celkové náklady na balon, GPS lokátor a kamery vyšly na 30 tisíc korun. Poměrně velkou část nákladů mimochodem tvoří administrativní poplatky. Balon nemůžete poslat k nebi jen tak, mohl by ohrozit dopravní letadla. Nutné je proto razítko Úřadu pro letectví, které vyjde na pár tisíc korun. Jak potom vypadá pokořená stratosféra z českého balonu, se můžete podívat na videu níže.

 

Flight OK-X001A of Normandy SR2 (Czech Near Space Balloon) from No:mad on Vimeo.

 

Celkem 8 fází seskoku

Ale zpět k seskoku Felixe Baumgartnera. Jeho seskok je rozdělen do 8 fází. Fáze 1-2 zahrnují start, fáze 3-7 seskok a poslední fáze návrat kapsle ze stratosféry.

 

  • 1. Baumgartner nejdříve nastoupí do speciální kapsle o hmotnosti 1,3 tuny. Ta je připevněna lany k balonu, do kterého tým začne napouštět hélium.
  • 2. V druhé fázi proběhne samotný start. Balon bude stoupat rychlostí asi 5 metrů za sekundu, i tak mu to ovšem bude do výšky 36 kilometrů trvat 3 hodiny.
  • 3. Po dosažení optimální výšky provede Baumgartner natlakovaní kapsle (tlak uvnitř a venku musí být stejný, jinak by ho to doslova vycuclo ven).
  • 4. Po otevření dveří vyskočí. Ve výšce 30 km by měl překonat rychlost zvuku.
  • 5. Jak bude Baumgartner padat k Zemi, hustota atmosféry se začne zvětšovat. Přibližně po 5 a půl minutách tak začne brzdit třením o atmosféru.
  • 6. Ve výšce pouhých 1,5 km po cca 5 minutách a 40 sekundách otevře padák.
  • 7. Přibližně 15 až 20 minut od chvíle seskoku přistává na Zemi.
  • 8. Návrat na Zemi zahájí také kapsle. Ta je vybavena padáky, takže v případě prasknutí balonu apod., se může kdykoliv vrátit zpět.

 

 

Felix Baumgartner se na svůj seskok pečlivě připravoval. Absolvoval řadu seskoků z velké výšky, při kterých trénoval pevnou polohu těla a zvykal si na „skafandr“. V březnu a červenci pak proběhly dva testovací seskoky z výšky 21 a 30 kilometrů.

 

V případě úspěchu překoná Felix Baumgartner hned několik rekordů:

Stane se člověkem, který se v balonu dostal nejvýše nad zemský povrch. Dosavadní rekord z roku 1961 čítá 34,7 km a dosáhli jej Victor Prather a Malcolm Ross.

 

Stane se člověkem, který skočil z nejvyšší výšky. Dosavadní rekord drží Joseph Kittinger (*1928) z roku 1960 a má hodnotu 31,3 km.

 

Bude prvním člověkem, který při volném pádu překoná rychlost zvuku. Joseph Kittinger při svém seskoku dosáhl rychlosti 0,9 Machů (988 km/h), Baumgartner má k Zemi svištět rychlosti 1 110 km/h (Mach 1).

 

Pokoří rekordní délku volného pádu. Rekord drží opět Joseph Kittinger, který k Zemi padal 4 minuty a 36 sekund. Baumgartnerovi by to mělo trvat o minutu déle.

 

Sledujte živě seskok Felixe Baumgartnera

Seskok už byl několikrát odložen z důvodů špatného počasí. Současný termín seskoku je neděle v 14:00 našeho času a živě jej můžete sledovat na http://www.youtube.com/redbull >>>

 

Aktuální informace o případném odkladu apod. vám přineseme na našem Facebooku, který můžete sledovat i tehdy, pokud na něm nemáte svůj účet. Najdete nás na adrese http://www.facebook.com/pravducz >>> nebo na stránce Google Plus: https://plus.google.com/103428155274574282378

 

Zdroje:
http://www.redbullstratos.com/, Wikipedia a Youtube.com

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Zajímavosti ze světa   Zajímavosti   Zajímavé video  


Kategorie Zajímavosti ze světa


Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?
Na univerzitě v Antwerpách spojily dva projekty do jednoho. A funguje to!



Prohlédněte si ISS ve Street ViewProhlédněte si ISS ve Street View
O Mezinárodní vesmírné stanici se toho u nás dozvíte hodně. Nyní Vás můžeme pozvat dovnitř na virtuální prohlídku!



Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.



Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?
Představte si, že dluh USA je větší, než hodnota všech firem v indexu S&P 500. A pár dalších příkladů, jak si představit nepředstavitelné. Aby 20 bilionů dolarů nebylo jen absurdním číslem, které navíc dramaticky poroste!



Terraformace Marsu je možná o něco reálnějšíTerraformace Marsu je možná o něco reálnější
Hlavním rozdílem mezi Zemí a Marsem je magnetické pole, které chrání naši planetu před kosmickým zářením. Vědci nyní zjistili, jak jednoduše udělat ochranný štít. Třeba pro Mars!



Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?



Obrazem: 30 pozvánek do divukrásné KanadyObrazem: 30 pozvánek do divukrásné Kanady
Jen málo míst na světě Vám nabídne tolik krás najednou. Divokou přírodu, polární záře a ledovce větší než zaoceánské lodě.



Bojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palácBojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palác
Bojovníci ISS, nejen že v Mosulu ničili památky, ale také hledali artefakty, které by mohli prodat. A našli při tom ztracený, 2600 let starý palácový komplex, pod svatyní Nabí Júnus. Na tomto místě byl údajně pohřben prorok Jonáš.



Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!
Většina savců kost v penisu má. Ačkoliv její velikost se velmi liší. A vědci přišli se zajímavým evolučním vysvětlením záhady pyjové kosti.



Kopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožíváKopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožívá
Obrazárna světa, která byla od roku 1963 pro veřejnost uzavřena, má věrnou kopii alespoň zásadních děl.. Podívejte se na zajímavé video...




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí