internetWEEK.cz menu TOPlist

Skalní umění – okno do pravěku

Skalní umění – okno do pravěku

Nejslavnější pravěké malby jsou ve francouzských a španělských jeskyních (Lascaux, Altamira aj.), ale pozoruhodné skalní umění tvořili také Australci, indiáni i Afričané.

 

Skalní umění – okno do pravěku

Také považujete pravěké skalní umění za úžasné a záhadné výtvory starých kultur? Skalní malby jsou často i pro dnešní oko umělecky krásné, přičemž skrývají tajemství stará až desetitisíce let. Vypovídají o duši našich předků daleko více než jiné pozůstatky pradávných dob. Evropské malby jsou staré až 35 000 let, australské ještě daleko starší.

 

Skalní umění v Texasu

Na hranici mezi Texasem a Mexikem je oblast Lower Pecos, kde se dochovaly tisíce let staré malby tamních domorodců. Patří k nejrozsáhlejším prehistorickým malbám v USA. Dávní američtí domorodci pokrývali stěny jeskyní tisíce let. Některé jsou starší než nejstarší egyptské pyramidy. Lower Pecos Canyonlands je jednou z nejvýznamnějších archeologických oblastí v celé Severní Americe.

 

 

Oblast byla přírodně velmi vhodná pro lidský pobyt a tak zde byli prehistoričtí lovci a sběrači usazeni minimálně 13 000 let. Jejich přítomnost dokládají nejen skalní malby, ale mnohé další nálezy. Tato suchá oblast měla dostatek vodních zdrojů, a tak zde lidé nacházeli rostliny i živočichy, které potřebovali k přežití. Velké množství skalních přístřešků je chránilo před horkem a lidé je využívali, jak dokládají četné archeologické nálezy.

 

Skalní umění je oblast Lower Pecos doložené už před 6000 lety. Historici dějin umění i archeologové si ho cení jako světového unikátu, protože je složité a komplexní, navzdory tomu, že se mu říká „umění primitivní“. Byly zde zaznamenány stovky motivů a symbolů. Archeologové oblast objevili zhruba před 100 lety, ale systematicky ji zkoumají až od roku 1958. Indiánské skalní umění nesloužilo jako dekorace, pravděpodobně dokumentovalo staré příběhy, často lovecké. Možná sloužilo jako učebnice pro indiánské děti - zachycovalo příběhy o slavných událostech, které měly posvátný rozměr. Malby někdy zobrazují šamany a jejich spirituální svět. Šaman se údajně dokáže proměnit ve zvíře, takže záhadné napůl lidské a zvířecí bytosti na malbách jsou zřejmě tito starodávní kouzelníci. Také zde - stejně jako v Evropě – se objevují postavy lidí s parohy – pravděpodobně se jedná o šamana, jehož hlavním úkolem bylo chránit tehdejší lidi před hladem a zajišťovat jim kořist. Šaman má někdy na malbách zaječí uši nebo ptačí křídla.

 

Australské skalní umění

Austrálie je z hlediska stáří maleb na skalách unikátní a má ještě jedno privilegium – kulturní paměť aboriginců nebyla přerušena – tak jak se to stalo v Evropě nebo v Severní Americe – a tak se vědci mohou dozvědět od potomků autorů jeskynních maleb mnohé zajímavé souvislosti. Australský unikát skalního umění se jmenuje Nawarla Gabarnmang (díra ve skále). Úžasné červené a bílé malby z této jeskyně na jihozápadě Arnhemské země v severní Austrálii jsou staré desítky tisíc let.

 

 

O skvostné jeskyni historici říkají, že přepsala historii. Arnhemská země je oblast, která patří domorodcům z kmene Jawoyn. Jeskyně ukrývá jednu z nejnádhernějších galerií skalního umění na světě. Zajímavé je, že ji někteří současní aboriginci obývali ještě před pár desítkami let jako děti, ale přesto byla zapomenuta a znovu objevena před několika lety. Jako malířské plátno tu sloužil křemenec.

 

Pro archeology je jeskyně skutečným zlatým dolem, protože se zde dochovaly různé styly, které lidé na tomto kontinentu používali více než 50 tisíc let! Naštěstí vztahy mezi archeology a domorodci jsou oboustranně výhodné, a tak se svět může dozvědět o jeskyni více a podívat se také na úchvatné fotografie.

 

Doba snění

O australských skalních malbách víme od současných potomků jejich autorů, že zachycují „čas snění“, mýtickou dobu stvoření světa. Historici dosud nevěděli, jak staré jednotlivé malby jsou. Nicméně v roce 2011 se podařilo jednomu členovi mezinárodního týmu Bruno Davidovi najít úlomek skály, na němž zůstala původní barva, který poskytl unikátní šanci určit stáří barvy radiokarbonovou metodou. Proto jeden z vědců hned poznamenal: „Tady přepíšeme lidskou prehistorii“. Ukázalo se, že malby z Arnhemské země jsou ještě o více než deset tisíc let starší než evropské jeskynní malby – zhruba 48 000 let. Australci se od vědců dozvěděli, že umění jejich předků je nejstarší dosud známý nález tohoto druhu na světě.

 

Jeskyně Gabarnmang získala ještě jeden primát, archeologové zde našli kamennou sekyrku starou 35 000 let, která dokazuje, že sekyrky tohoto typu vyráběli obyvatelé Austrálie jako první, podobné nálezy z východní Asie, Nové Guineje se datují na 20 000 let, zatímco v Evropě, v Africe a v západní Asii pouhých 9 000 let. Dřevěné uhlí, které v jeskyni spalovali lidé, bylo datováno na 20 až 30 tisíc let.

 

Badatelé si velmi cení toho, že v Austrálii je domorodá kultura stále živá, potomci původních obyvatel svou tradiční paměť, předávanou ústně z generace na generaci, zatím neztratili. I když to hrozí, protože současná mladá generace aboriginců ztrácí smysl udržování svých tradic.

 

Nikdo už se nedozví, jací byli pravěcí Evropané malující na stěny v jeskyních Francie a Španělska, proč to dělali a co si o tom mysleli. Ale v Austrálii se toho můžeme ještě dopídit a obohatit tak svůj pohled na evoluci člověka.

 

Zdroje: wikipedia.org, http://www.archaicindians.net/Web%20Pages/More%20Web%20Pages/art.html http://www.cosmosmagazine.com/features/dreamtime-cave/
Foto: http://www.flickr.com/photos/12fh/ http://www.flickr.com/photos/42389547@N00/ http://www.flickr.com/photos/matthigh/ http://www.flickr.com/photos/clsteele/

 

Další příspěvky autora: Jiří Sirotek


Články ve stejných kategoriích:

Zajímavosti ze světa   Historie   Umění  


Kategorie Zajímavosti ze světa


Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?
Na univerzitě v Antwerpách spojily dva projekty do jednoho. A funguje to!



Prohlédněte si ISS ve Street ViewProhlédněte si ISS ve Street View
O Mezinárodní vesmírné stanici se toho u nás dozvíte hodně. Nyní Vás můžeme pozvat dovnitř na virtuální prohlídku!



Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.



Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?
Představte si, že dluh USA je větší, než hodnota všech firem v indexu S&P 500. A pár dalších příkladů, jak si představit nepředstavitelné. Aby 20 bilionů dolarů nebylo jen absurdním číslem, které navíc dramaticky poroste!



Terraformace Marsu je možná o něco reálnějšíTerraformace Marsu je možná o něco reálnější
Hlavním rozdílem mezi Zemí a Marsem je magnetické pole, které chrání naši planetu před kosmickým zářením. Vědci nyní zjistili, jak jednoduše udělat ochranný štít. Třeba pro Mars!



Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?



Obrazem: 30 pozvánek do divukrásné KanadyObrazem: 30 pozvánek do divukrásné Kanady
Jen málo míst na světě Vám nabídne tolik krás najednou. Divokou přírodu, polární záře a ledovce větší než zaoceánské lodě.



Bojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palácBojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palác
Bojovníci ISS, nejen že v Mosulu ničili památky, ale také hledali artefakty, které by mohli prodat. A našli při tom ztracený, 2600 let starý palácový komplex, pod svatyní Nabí Júnus. Na tomto místě byl údajně pohřben prorok Jonáš.



Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!
Většina savců kost v penisu má. Ačkoliv její velikost se velmi liší. A vědci přišli se zajímavým evolučním vysvětlením záhady pyjové kosti.



Kopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožíváKopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožívá
Obrazárna světa, která byla od roku 1963 pro veřejnost uzavřena, má věrnou kopii alespoň zásadních děl.. Podívejte se na zajímavé video...




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí