internetWEEK.cz menu TOPlist

Myšlenky Gregga Bradena: Spojit moudrost tradic a moderní vědy

Myšlenky Gregga Bradena: Spojit moudrost tradic a moderní vědy

Řídit se heslem „silnější vítězí“ je pro lidstvo i Zemi zkázonosné. Staré tradice i nová věda říkají: vše je propojené, všechno souvisí se vším, jsme závislí na zbytku světa. Žijeme ve světě, kde každá věc má svůj význam.

Myšlenky Gregga Bradena: Spojit moudrost tradic a moderní vědy

Na konci studené války jsem pracoval pro americký obranný průmysl jako konstruktér systémů. Šlo o nejstrašnější etapu v dějinách lidstva. Vládl určitý způsob myšlení, který to vše způsobil. V té době supervelmoci USA a bývalý Sovětský svaz, udělaly něco, co se v dnešní době pro racionálně uvažujícího člověka zdá nepochopitelné. Investovaly mnoho času, zdrojů a lidské síly, aby rozvinuly a nahromadily v našem sousedství 65 000 nukleárních hlavic - arzenál s potenciálem usmažit mnohonásobně planetu a všechno živé na ní.

 

Ospravedlnění takového extrémního úsilí tvoří způsob myšlení, který ovládá moderní svět posledních zhruba 300 let - od začátku vědecké epochy. Toto myšlení je založeno na mylných předpokladech vědců: lidé jsou nějak oddělení od Země, jsou oddělení od sebe navzájem a příroda, která nám umožňuje žít, funguje na základě věčného boje a přežití těch nejsilnějších. Naštěstí byly učiněny nové objevy, které ukazují, že všechny tyto předpoklady jsou absolutně mylné. Ale bohužel vládne v hlavních médiích a ve školách nechuť nové objevy reflektovat. Jinak řečeno, stále učíme mladé generace mylným předpokladům o nezbytném způsobu myšlení založeném na boji, soutěži a válčení.

 

I když už dlouho nejsme tak ohrožení, jako tomu bylo během 80. let, myšlení, které studenou válku stvořilo, je stále tady. Tento fakt je pro nás životně důležitý z jednoho jednoduchého důvodu: poprvé v lidských dějinách závisí budoucnost celého lidského druhu na rozhodnutích jedné generace – té naší – a ta rozhodnutí jsou dělána během velmi malého časového úseku – teď. Nejlepší mozky naší doby nám říkají, co musíme rychle udělat, abychom odvrátili zřejmé a současné riziko nových krizí, které se sbíhají ve zúženém „hrdle“ času, nyní na začátku 21. století.

 

Křižovatky pro Zemi

Časopis Scientific American vydal speciální vydání v roce 2005, aby přiměl svět k rychlejším reakcím na kritické situace, v kterých se lidstvo ocitlo v současnosti. Titul „Křižovatky pro planetu Zemi“ (Crossroads for Planet Earth) to dobře vyjadřuje. Způsob, jakým řešíme souběžně probíhající krize – reakce na klimatické změny, trvale neudržitelná a rostoucí úroveň extrémní chudoby ve světě, nové choroby, rostoucí nedostatek potravin a pitné vody, a neustále rostoucí spotřeba energií – určí osud nebo zpečetí osud naší globální rodiny, která se má v roce 2025 rozrůst na 8 miliard.

 

iss

Nepřehlédněte: Kolik lidí žije na Zemi? Jaké je věkové rozložení? Víte, že nás byla první miliarda až roku 1804 a v roce 1927 teprve miliardy dvě? | Země člověkem přemnožená >>>

Klíčem je, že mluvíme o největších krizích, s jakými se dosud lidstvo setkalo, způsobem, který je založen na způsobu, jakým přemýšlíme o světě a o sobě. Tento způsob myšlení, který způsobil války a utrpení 20. století, samozřejmě nemůže být metodou, na které chceme založit zvažování složitých problémů k přežití lidského druhu!

 

Rozvíjení nové úrovně myšlení je přesně to, co dnes potřebujeme dělat, a velikost krizí, kterým čelíme, se může stát katalyzátorem tohoto procesu právě teď! Vynořující se most mezi vědními obory, které nám říkají, jak funguje vesmír, a spirituální tradicí, které ukazují význam takového vědění v našich životech, hraje nezbytnou roli v novém myšlení, které předchází nejhorším možnostem v budoucnosti lidstva. Ale zatímco momentální krize se mohou stát katalyzátorem pro takový posun v myšlení, objevuje se něco ještě významnějšího.

 

Nový posun v myšlení je brána k lidské transformaci. A kvůli stále většímu počtu lidí zapojených do tohoto posunu a rostoucí velikosti krizí, které nás nutí ke změně myšlení, stojíme na prahu lidské transformace na úrovni, která tady ještě nikdy nebyla.

 

Spirituální tradice, které popisuji, jsou základními principy starých a časem vyzkoušených vědomostí – jsou to principy, které znovu potvrdila věda 20. století, které zahrnují propojenost podstaty všech věcí, sílu lidského srdce pozitivně ovlivňovat magnetická pole Země a všeho živého a cyklickou povahu života, klimatu, civilizace a změny jako takové. Spirituální tradice našich předků tyto principy pokládaly za správné a vtělily je do jádra svých životů. Jde o spojení těchto holistických pravidel s nejlepší dnešní vědou, což nám pomáhá najít prospěšná kritéria, rovnováhu a mír.

 

Zatímco detaily duchovních principů se mohou měnit od tradice k tradici, podstata jejich poselství se nemění. Je jednoduchá a přímá: žijeme ve světě, kde vše má význam a cokoliv je významné pro vše ostatní. To, co se děje v oceánech, má význam pro klima v horách. To, co se děje v nějaké řece, má význam pro život, který závisí na té řece. Rozhodnutí, která děláte vy a já, když vyjadřujeme své přesvědčení doma, u rodinných stolů, má význam pro lidi, se kterými bezprostředně žijeme stejně jako pro ty, kteří žijí na celém světě spojení poli lidského srdce.

 

Nepřehlédněte: 10 trendů (de)formujících civilizaci a východisko >>>

 

Jak překračujeme tradiční hranice, které definují vědu, náboženství a lidskou historii, zjevuje se nám moc většího, integrovaného a celistvého světového názoru. Věřím, že budoucnost a osud lidského druhu jsou důvěrně spojené s naší ochotou akceptovat Hlubokou Moudrost vědy založené na spiritualitě. To vše souvisí se způsobem, jakým přemýšlíme o sobě, o našem vztahu k Zemi a o našich vzájemných vztazích. Když se fakta vyjasňují, problémy začínají být jasně vidět.

 

Kdo je Gregg Braden

Úspěšný spisovatel, duchovní učitel a bývalý geolog je považován za průkopníka na poli spojujícím vědu, starobylou tradiční moudrost a současný svět. Desítky let zkoumá zapomenuté starodávné texty, aby spojil jejich nadčasová tajemství se špičkovou vědou. Jeho knihy byly přeloženy do 38 jazyků a vyšly ve 33 zemích. Napsal mimo jiné Boží kód (The God Code), Matrix-Božský zdroj (The Divine Matrix) (vyšlo česky), Fraktálový čas (Fractal Time). Jeho nejúspěšnější kniha „Matrix-Božský zdroj“ sloužila jako předloha pro televizní film; česky vyšly také „Kódy vědomí“, „Hluboká pravda“, „Propojení“ a „Smysl změn 2012“.

 

Zdroje:
http://www.greggbraden.com/press-and-media/the-wisdom-of-a-spirituality-based-science
http://www.choicepointmovement.com/2013/05/16/are-you-maximizing-your-evolutionary-edge/

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

K zamyšlení   Zajímavé myšlenky   Země  


Kategorie Zajímavé myšlenky

Mnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné děníMnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné dění
Etnolog, antropolog, publicista a indián byl hostem u Daniely Drtinové. Udělejte si 23 minut času. Stojí to za to.


Jak na to, když se nedaří. Nejen v podnikání...Jak na to, když se nedaří. Nejen v podnikání...
Ať uděláte cokoliv, dopadne to pokaždé nějak blbě. A čím víc se snažíte, tím víc se v tom plácáte. Je to jako v bažině. Čím víc se budete plácat, tím horší to bude. Ven Vás dostane jen trpělivost, chladná hlava a naše patero...


Petr Chobot o andském šamanismuPetr Chobot o andském šamanismu
Šamanské poznání z And je pozoruhodné v oblasti léčení, práce s energií, při poznání minulých životů i smyslu života současného.


Jak zastavit stárnutíJak zastavit stárnutí
Pro lidi nad 40 let. Existuje 5 chyb, které dělají lidé při kondičním cvičení. Jestliže chcete zpomalit nebo zastavit proces stárnutí svého těla, musíte se jim vyhnout.


10 rad čínského mistra, jak zůstaneme mladí a zdraví10 rad čínského mistra, jak zůstaneme mladí a zdraví
Zdraví je důležité, ale ne vždy se nám chce pro zdraví něco dělat. Šaolinský mistr Šifu Yan Lei, z 34. generace bojového umění kung fu, nám radí, jak si zachovat zdraví a mládí co nejdéle. Je potřeba začít hned.


5 tipů jak být úspěšný5 tipů jak být úspěšný
Neseme si v sobě vzorce minulosti, které do nás otiskli zejména naši rodiče. Máme tendenci je napodobovat, a to i v tom, co nedělali dobře. Zkuste něco nového.


8 velkých filosofických otázek, které (asi) nikdy nevyřešíme8 velkých filosofických otázek, které (asi) nikdy nevyřešíme
Když se malý indiánek moc ptá, dostane v Amazonii do očí chilli. A když se ptát nepřestane, stane se z něho filosof. Filosofie je zvláštní vědní obor, o kterém si opravdoví vědci myslí, že to není žádná věda.


30 kroků ke štěstí30 kroků ke štěstí
Štěstí považujeme většinou za jakousi zvláštní nahodilou věc, někdy jenom za letmý pocit. Ale existují vyzkoušené způsoby, jak na této podivné věci pracovat a dokázat zajistit, aby stála na vaší straně.


Jak pořádně posílit mozekJak pořádně posílit mozek
Chcete, aby vám to pořádně myslelo? Musíte denně řešit nové úkoly a trénovat mozkové závity. Následuje několik tipů jak na to, abyste byli každý den o něco chytřejší.


Michio Kaku o svobodné vůli, záhadné temné energii a konci vesmíruMichio Kaku o svobodné vůli, záhadné temné energii a konci vesmíru
Je člověk zodpovědný za své činy, má vůbec svobodnou vůli? A jaká budoucnost čeká náš vesmír, o kterém toho stále víme tak málo, a co s tím může udělat lidstvo?
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí