internetWEEK.cz menu TOPlist

Africká magie

Africká magie

Afrika je veliký kontinent a zvyky v jednotlivých částech se výrazně liší. Velká část kmenů však věří ve zvířecí božstvo.

Africká magie

Severní Afrika

Před několika tisíci lety byly na místě dnešní Saharské pouště úrodné pastviny. Jeskynní malby v Tassili n'Adžer ukazují zelené louky, stáda zvěře a potoky hemžící se rybami. V saharské oblasti byl vesmír chápán jako ''kosmický strom''. Lidé zasazovali kolem oáz symbolické stromy znázorňující jednotlivé sféry univerza: vinná réva představovala svět nad námi granátovník zemi a fíkovník říši podzemní.
Jorubové používali při svých ceremoniálech kokosové ořechy. Rituál se nazýval ''Ifa orákulum'' a byl prováděn kouzelníkem, který byl vždy mužského pohlaví. Tanec a masky byly součástí rituálu a znázorňovaly dějiny lidí. Dogonové zdobili své masky v jeskyních ukryti zrakům nezasvěcenců. Masky byly používány při iniciačních a pohřebních rituálech a jako obrana proti zlým duchům. V Togu bylo vyhánění zlých duchů spojeno s očistou celé vesnice.
Pochytaní zlí duchové byli zamotáni do listů a šlahounů a pověšeni na sloupy za vesnicí. Druhý den zrána zametaly ženy ve svých srdcích a nečistotu odnesly do hor, kde byla slavnostně odvržena.

Střední Afrika

Tato rovníková zalesněná oblast je líhní magie. Hemží se to tu tajnými společnostmi, léčiteli, čaroději a lesními duchy.
Členové starobylé tajné společnosti Nsoro nosili černé masky s obrovitýma očima, hrály na hudební nástroje a měli různé hodnosti.
O náčelníkovi kmene Teke se věřilo že je obklopen aurou, která mu umožňuje nahlížet do onoho světa. Na krku nosil leopardí zuby navlečené na šňůrce, což mu propůjčovalo sílu této šelmy.
Jasnovidci kmene Komo nosili při nočních rituálech podlouhlé masky a zdobili se pery a opasky z kůry. Ochranné amulety zhotovené z přírodních materiálů se nosili v kožených váčcích.

Jižní Afrika

Aby přivolali déšť zabili Zuluové ''nebeského ptáka'' a vhodili jej do jezera, aby jej nebe začalo oplakávat. Velký had byl považován za jednu z prvotních sil stvoření s hlavou v nebi a ocasem ve vodách země, spojujíc tak obě části.
Mytologie kosmického hada se vyskytuje ve všech oblastech Afriky. Šamani léčili tělo a duši. Kafrové se svých chorob zbavovali tak, že je přenášeli na kozy.
Předvídání z rozhozených kůstek je velmi strou formou věštění. Kosti pocházeli z různých zvířat a byly vybrány podle vlastností, které tato zvířata ztělesňovala.
(zdroj http://maya-mysteria.blog.cz/)

Další příspěvky autora: Fanarim


Články ve stejných kategoriích:

Ze zahraničí  


Kategorie Ze zahraničí

Série podivných sebevražd bankéřů (2)Série podivných sebevražd bankéřů (2)
Zprávy o sebevraždách bankéřů, ke kterým došlo rychle po sobě, v Londýně a v USA, se objevily na internetu koncem ledna. Dalo se předpokládat, že to třemi sebevraždami neskončí.


Čmuchání NSA není efektivníČmuchání NSA není efektivní
Americká špionážní agentura NSA tvrdí, že její hromadné monitorování telefonů a internetu posloužilo boji proti terorismu. Tento postoj americké vlády ale zpochybnila analýza neziskové skupiny New America Foundation.


Slavoj Žižek píše Naděždě z Pussy RiotSlavoj Žižek píše Naděždě z Pussy Riot
Členka protestní ruské hudební skupiny byla uvězněna na Sibiři, ale věznitelé dovolili, aby si dopisovala se slovinským filosofem Slavojem Žižekem.


Kde není pitná voda, tam pomůže reklamaKde není pitná voda, tam pomůže reklama
Billboardy podél silnic a dálnic u nás nemají příliš dobrou pověst a je snahou se jich postupně zbavit. V Peru ovšem přišli s netradičním vyžitím reklamních poutačů.


Kolumbie: prezident prý tajně jedná s FARCKolumbie: prezident prý tajně jedná s FARC
Prezident Juan Manuel Santos prý tajně jednal s představiteli FARC na Kubě. Rozjedou se po více než 10 letech mírové rozhovory?


Sýrie – Výbuch ve štábuSýrie – Výbuch ve štábu
Situace se rychle mění. V krizovém štábu vybuchla bomba, zahynulo několik vysoce postavených činitelů. Ze země utíkají denně tisíce lidí. Izrael pohrozil intervencí.


Ohnivý kruh se probouzí k životu, Amerika je ohroženaOhnivý kruh se probouzí k životu, Amerika je ohrožena
Počet seismických aktivit po celé planetě roste. Ohnivý kruh se probouzí a je to špatná zpráva zejména pro západ USA.


Proč se zabývat Sýrií?Proč se zabývat Sýrií?
Evropa věnuje pozornost syrské občanské válce, protože je to blízko. Američané sledují pozorně vše, co je poblíž ropných polí.


Proč odcházím z Goldman Sachs?Proč odcházím z Goldman Sachs?
Následující text způsobil skandál. Napsal ho manažer investiční banky Goldman Sachs Greg Smith a předal New York Times.


Svět se bojí armagedonu, zřejmě podpoří euroSvět se bojí armagedonu, zřejmě podpoří euro
Představy, co může udělat pád eura jsou natolik děsivé, že světové osobnosti a vlády jej zřejmě nenechají padnout. A investují proti finančnímu armagedonu. Příklad dal George Soros...
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí