internetWEEK.cz menu TOPlist

Mladí Španělé protestují na sociálních sítích proti monarchii

Mladí Španělé protestují na sociálních sítích proti monarchii

Mladí levicoví Španělé uspořádali kampaň proti monarchii, která byla podpořena i demonstrací v ulicích Madridu. Hlavní politický problém pro zadluženou zemi ovšem leží někde zcela jinde.

 

Mladí Španělé protestují na sociálních sítích proti monarchii

Psal se 14. duben 1931, když král Alfonso XIII. opustil Španělsko. V dějinách země je tento den znám jako vznik druhé republiky. Teprve v roce 1975 se Bourboni vrátili na španělský trůn díky vnukovi Alfonse XIII, kterým je dosavadní hlava státu Juan Carlos I. Pod jeho taktovkou prošlo Španělsko nejdříve demokratickými volbami a schválením nové ústavy (1978) a také se začlenilo do Evropské unie a NATO (1986).

 

Kdysi velmi oblíbená královská rodina se v poslední době topí ve skandálech i podezření z korupce. Samotný král před delší dobou pořádně hnul žlučí svých poddaných, když si v době škrtů a krize odjel lovit slony do Afriky. Mnoho Španělů viní ze současných problémů nejen politiky zejména ze dvou hlavních stran PSOE a PP, ale také královskou rodinu.

 

 

Výročí vzniku druhé republiky využila mládež kolem Sjednocené levice (Jóvenes de Izquierda Unida - IU) k protestům proti monarchii. Ty byly podpořeny také protesty v Madridu, kterých se podle některých odhadů zúčastnilo 8 000 lidí, podle jiných však jen „stovky“. Protest vygradoval zejména na Twitteru, kde mládež z IU založila úderný hashtag #FelipeNOserásREY, tedy v překladu „Felipe nebudeš králem“, který směřuje na syna Juana Carlose a dědice trůnu. Díky připojení hashtagu se do diskuse a „odporu“ mohl zapojit každý.

 

Většina Španělů má ovšem jiné starosti, než je změna monarchie na republiku. V zemi stále stoupá nezaměstnanost, jejíž míra se už pohybuje kolem 27%.

 

 

Katalánci chtějí vlastní stát

Pokud by se přece jen mělo na politické mapě Španělska v nejbližší době odehrát větší zemětřesení, nebude to patrně v oblasti republikánských choutek ale spíše v oblasti katalánského separatismu.

 

Španělsko je nejvíce autonomizovanou zemí na světě. Přesto nebo spíše právě proto jsou snahy o nezávislost některých oblastí dlouhodobě velmi silné. Po dlouhá léta bylo nejvíce slyšet o Baskicku a to díky teroristickým útokům militantního křídla ETA. Dnes ovšem největší ohnisko doutná v bohatém Katalánsku. To se snaží navzdory Madridu uspořádat referendum o nezávislosti. Jedním z posledních kroků je letošní schválení „Prohlášení o svrchovanosti“ místním parlamentem.

 

Pokud příští rok skutečně referendum proběhne, budou mít hlavní slovo voliči. Zatímco ještě v roce 2011 bylo pro nezávislost „jen“ 43% dotázaných, v loňském roce to bylo už 57%.

Katalánsko by v případě schválení nezískalo nezávislost okamžitě ale zřejmě až někdy v letech 2018-2020. Už pouze kladný výsledek referenda by mohl otevřít Pandořinu skříňku v celé Evropě. Separatistické záměry totiž vidíme i v dalších oblastech Španělska ale také ve Velké Británii, Belgii nebo v Itálii. Ekonomická krize je přitom katalyzátorem těchto snah.

 

Pokud by Katalánsko opustilo Španělské království, vystoupilo by tím automaticky také z Evropské unie, eurozóny a NATO, s nimiž podepisoval smlouvy Madrid.

 

Zdroje:
http://www.elboletin.com/index.php?noticia=73794&name=Nacional
Twitter
Foto: Moyan_Brenn, flickr.com

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Zahraničí   Španělsko  


Kategorie Zahraničí


Dokument: KLDR očima cestovatele (české titulky)Dokument: KLDR očima cestovatele (české titulky)
Když se řekne KLDR, představíme si povětšinou totalitní režim s pracovními tábory, obrovskou armádou a hlavně chudobu a hlad. Jak to ale na severu Korejského poloostrova vypadá očima cestovatele?



Mrtví lachtani a tuleniMrtví lachtani a tuleni
Zaujaly nás opakující se případy hromadně uhynuvších ptáků a ryb začátkem letošního roku. Chceme tento nevysvětlený jev sledovat.



Mrtví ptáci, mrtvé ryby – novoroční záhadaMrtví ptáci, mrtvé ryby – novoroční záhada
Z nebe začali hromadně padat mrtví ptáci a moře vyplavilo tuny mrtvých ryb. Co se děje?


Kategorie Španělsko


Jueves 11-M: deset let od útoků v MadriduJueves 11-M: deset let od útoků v Madridu
Pohled zpět na teroristické útoky v madridském metru, které si vyžádaly téměř 200 obětí a ovlivnily směřování španělské politiky.



Kdy budeme mít platy a úroveň jako v Německu?Kdy budeme mít platy a úroveň jako v Německu?
Nikdy! Přestože nám životní úroveň Německa hned po revoluci sliboval ministr financí Václav Klaus, a to do deseti let. Pokud si řádně utáhneme opasky, říkal.



Nejvyšší lidská věžNejvyšší lidská věž
Každé dva roky se ve Španělském městě Tarragona scházejí nejlepší "castelleři", aby zjistili, kdo postaví nejvyšší lidskou věž.



Občas zvítězí býk a jindy toreador....Občas zvítězí býk a jindy toreador....
Býk vs toreador - kdo zvítězí?




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí