internetWEEK.cz menu TOPlist

Ladislav Pohrobek a jeho záhadné úmrtí

Ladislav Pohrobek a jeho záhadné úmrtí

Když se v listopadu roku 1457 během tří dnů ze zdravého mladého krále stala umírající troska trpící křečemi a žádající poslední pomazání, znamenal to počátek diskuse o tom, proč král,Ladislav Habsburský zvaný Ladislav Pohrobek, zahynul.

Ladislav Pohrobek a jeho záhadné úmrtí

Když se v listopadu roku 1457 během tří dnů ze zdravého mladého krále stala umírající troska, trpící křečemi a žádající poslední pomazání, znamenal to počátek několikasetleté diskuse o tom, proč král - Ladislav Habsburský zvaný Ladislav Pohrobek (obrázek vlevo) - zahynul. Neměl snad v jeho náhlém skonu někdo prsty? Ladislavovi bylo teprve 17 let a jeho smrt působila ještě o to tragičtěji, že právě v té době pro něj žádala svatební delegace o ruku dcery francouzského krále Karla VII., Magdaleny.

 

Smutná zpráva o smrti krále a ženicha pak dorazila k francouzskému dvoru uprostřed příprav odjezdu nevěsty. Ladislav na sobě zpozoroval první příznaky v neděli 20. listopadu 1457. Začala ho bolet hlava, dostal horečku a všiml si zvětšených uzlin ve slabinách, nakonec se dostavily žaludeční křeče. Jeho stav se již druhý den prudce zhoršil a středověká léčba pouštěním žilou a použití projímadel nepomáhala. Ve středu 23. listopadu ke svému loži povolal oslabený král zemského správce Jiřího z Poděbrad (obrázek dole) a svěřil mu prý starost o království. Záhy Ladislav Habsburský zvaný Ladislav Pohrobek požádal o poslední pomazání - a zemřel uprostřed modlitby. Nikdo neznal přesnou příčinu smrti, lékaři pozorovali jen příznaky. Protože však existovalo podezření na mor, zkrátily se díky němu pohřební ceremonie na dobu nezbytně nutnou. Až později, kdy se už začalo spekulovat nad novým králem - a žhavým kandidátem byl právě králův přítel, zemský správce Jiří z Poděbrad - se vynořilo podezření na možnou otravu jedem. Že to nikoho nenapadlo dřív? A přitom se to zdálo tak logické a nejjednodušší vysvětlení! Rychlý skon mladého jinocha.

 

Člověk jemu nejbližší má velké ambice. Vždyť kdo jiný než Jiří z Poděbrad by měl z královy smrti užitek? Když se Jiří podezření tvrdě bránil, jeho šlechetné ideály odvrátily podezření jen o kousek dál, na jeho ženu, Johanu z Rožmitálu, která v dobových pověstech hrála roli zlé královny ze Sněhurky. Podala prý Ladislavovi otrávené jablko. Přes všechnu snahu se nepodařilo ani Jiřímu z Poděbrad, ani Johaně z Rožmitálu, svou čest zcela očistit. Důkazy neexistovaly. (Bohužel však ani na jedné straně.) K vyřešení této záhady - proč mladý král tak náhle zemřel - pomohl až pokrok lékařské vědy. V roce 1984 byly kosterní ostatky Ladislava Habsburského podrobeny chemickému rozboru. A ten jednoznačně potvrdil, že Jiří z Poděbrad byl nevinen. Ladislav totiž zemřel na zhoubnou krevní chorobu, tedy druh leukemie. Jen škoda, že král Jiří z Poděbrad se to již nedozví a že musel nespravedlivému obvinění čelit celý svůj život.

 

Zdroj: webmagazin.cz

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Záhadné úmrtí   Ladislav Pohrobek   Smrt   Z domova  


Kategorie Záhadné úmrtí

Nikolaj Levašov: Záhadný konec kontroverzního léčitele Nikolaj Levašov: Záhadný konec kontroverzního léčitele
I na český internet pronikla informace, že zemřel slavný ruský léčitel, a nejen to, byl zavražděn – záhadnou vesmírnou energií. Jmenoval se Nikolaj Levašov. Kdo to byl a co hlásal?


Autor knih o konspiraci 11. září zastřelenAutor knih o konspiraci 11. září zastřelen
Phillip Marshall, bývalý pilot CIA a DEA, který ve svých knihách psal, že útoky z 11. září 2001 zorganizovala vláda USA společně se Saúdskou Arábií, byl nalezen zastřelen. O život přišly násilně také jeho dvě děti.


Záhadná úmrtí ufologů a vědcůZáhadná úmrtí ufologů a vědců
Mnoho amerických ufologů zemřelo za podezřelých okolností. Upozornil na to bývalý poradce americké vlády Timothy Hood. Velmi rizikové povolání může mít také britský vědec, který pracuje pro určitý druh výzkumu.


Mrtví ptáci, mrtvé ryby – novoroční záhadaMrtví ptáci, mrtvé ryby – novoroční záhada
Z nebe začali hromadně padat mrtví ptáci a moře vyplavilo tuny mrtvých ryb. Co se děje?


Záhadná úmrtíZáhadná úmrtí
Po útoku v Oklahomě jméno Mikea Loudenslagera zůstalo v srdcích mnoha rodin. Varoval několik lidí, kteří měli své děti ve školce umístěné v budově, aby je odvedli. Asi věděl něco více než ostatní. Brzy byl nalezen mrtvý.


Kategorie Smrt

Steve Jobs a jeho poslední  slova: Fake!Steve Jobs a jeho poslední slova: Fake!
Na smrtelné posteli měl pronést slova, u kterých se tají dech. Příliš se hnal za penězi a málo lásky dával svým bližním. A začal věřit v Boha. Kdo má trochu tušení, jak Jobs přemýšlel a fungoval, nemůže uvěřit. Tak nevěřte, je to nesmysl!


Vymítání ďábla skončilo smrtíVymítání ďábla skončilo smrtí
Exorcismus – vyhánění ďábla pomocí jména Ježíše Krista s biblí v ruce. Křesťanské církve stále považují exorcismus za relevantní nástroj boje se zlem.


Taťjana  Bělousová vstala z mrtvýchTaťjana Bělousová vstala z mrtvých
Ukrajinka oživla po třech dnech klinické smrti. To je jen jedna část neuvěřitelného života komunistky, která konvertovala ke křesťanství v SSSR. Ve své výpovědi vydává šokující svědectví o životě v komunistické říši.


Magická čísla kolem Ivety BartošovéMagická čísla kolem Ivety Bartošové
Tragický konec zpěvačky upoutal velkou pozornost. Velmi brzy si někdo všiml, že v jejím konci sehrálo zvláštní roli číslo 29.


Zážitky blízké smrti amerických vojákůZážitky blízké smrti amerických vojáků
Mysteriózní odchod z tohoto světa nebo vystoupení z těla zažilo v boji mnoho vojáků, ale málokdo o tom mluví. Neradi vzpomínají na hrůzy války, ale jejich příběhy jsou velmi zajímavé.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí