Sídlo firmy od internetWEEK.cz
internetWEEK.cz menu TOPlist

Smrt Davida Kellyho: Tajemství vrtulníku

Smrt Davida Kellyho: Tajemství vrtulníku

Ve Velké Británii bylo oznámeno, že důkazy spojené se smrtí vládního zbrojního inspektora Davida Kellyho budou drženy v utajení 70 let.

Smrt Davida Kellyho: Tajemství vrtulníku

Ve Velké Británii bylo oznámeno, že důkazy spojené se smrtí vládního zbrojního inspektora Davida Kellyho budou drženy v utajení 70 let.

Naprosto neobvyklé rozhodnutí lorda Huttona, který řídil vyšetřování smrti doktora Kellyho, znamená, že zdravotní záznamy, včetně pitevní zprávy, zůstanou utajené až do té doby, kdy všichni, kdo by na této kauze mohli mít přímý zájem, budou mrtví, informoval list Mail on Sunday.

A písemné záznamy, jež byly poskytnuty pro účely Huttonova vyšetřování, a jež neobsahují důkazy, byly utajeny na 30 let.

Ministr spravedlnosti řekl, že rozhodnutí o důkazech bylo věcí lorda Huttona. Liberálně demokratický poslanec Norman Baker, který vedl vlastní vyšetřování smrti doktora Kellyho, však popsal toto rozhodnutí jako „udivující“.

Tělo dr. Kellyho bylo nalezeno v lese blízko jeho domu v Oxfordshire v roce 2003, krátce poté, co bylo odhaleno, že on byl zdrojem informací pro reportáž BBC, jež zpochybňovala tvrzení vlády, že Irák měl zbraně hromadného ničení, schopné odpálení během 45 minut.


Vyšetřování bylo pozastaveno až do té doby, kdy ministr spravedlnosti lord Falconer rozhodl, že se uskuteční vyšetřování pod vedením lorda Huttona. Vyšetřování se však v tomto případu spíše zaměřovalo na otázku, jak se ona zpráva BBC dostala do vysílání, než na medicínské prověřování smrti dr. Kellyho.

Zpráva lorda Huttona z roku 2004 tvrdila, že Kelly spáchal sebevraždu podřezáním žil na zápěstí. Toto tvrzení bylo zpochybněno lékaři, kteří tvrdí, že zranění zbrojního inspektora nebyla tak vážná, aby způsobila jeho smrt.

Jeden z lékařů požadoval komplexní vyšetření, bývalý asistent koronera Michael Powers řekl listu Mail on Sunday, že viděl dopis od právního oddělení místní rady hrabství Oxfordshire, jenž obsahuje neobvyklá omezení uvalená lordem Huttonem na materiály související s vyšetřováním.

Dopis tvrdí: „Lord Hutton vznesl požadavek, aby záznamy poskytnuté k vyšetřování, jež nevedly k důkazům, byly utajeny 30 let, a zdravotní (včetně pitevní) zprávy a fotografie byly utajeny na 70 let.“

Dr. Powers se zeptal: „Pravděpodobně veškeré důkazy, vztahující se k případu této smrti se dostaly na veřejnost v době, kdy ji lord Hutton vyšetřoval. Pokud tyto tajné zprávy podporují verzi o sebevraždě, co co tak citlivého by mohly obsahovat?“

Převzato z London Evening Standard

Překlad: Stan

Pokračování:

Vrtulník záhadně přistál na místě smrti Dr. David Kellyho jen krátce poté, co bylo nalezeno jeho tělo. Zůstal na místě pouze pět minut, a poté odletěl, což naznačuje, že buď někoho nebo něco vyložil nebo naložil. Podrobnosti z jeho letového protokolu, které byly uvolněny podle zákona o svobodě informací, ukazují, že vrtulník - najatý policií Thames Valley - přistál u Harrowdown Hill v v Oxfordském hrabství 18. července 2003 v 10:55, 90 minut poté, co bylo někým z pátracího týmu dobrovolníků nalezeno tělo. Je příznačné, že záznam letu byl silně pozměněn, takže je nemožné zjistit, kdo byl na palubě, nebo co bylo přesným účelem tohoto letu.Let nebyl zmíněn v ústních svědectvích před vyšetřovací komisí lorda Huttona, která byla zřízena Tony Blairem, aby smrt Dr. Kellyho prošetřila.

Dr. Andrew Watt, který již předtím zpochybňoval závěry lorda Huttona, že se jednalo o sebevraždu, napsal generálnímu prokurátorovi Dominicu Grievemu, aby svoji pozornost zaměřil na tento let. Klinický farmakolog dr. Watt řekl: „Pokud byl účel letu vrtulníku nevinný, musíme se ptát, proč to bylo drženo v tajnosti.“ Tato záhada se připojuje k rostoucímu seznamu nezodpovězených otázek o okolnostech posledních chvil tohoto vládního zbrojního inspektora. A vynořuje se ve stejném týdnu, kdy byli Tony Blair a Alastair Campbell obviněni ze lhaní před Chilcotovou vyšetřovací komisí, které vedlo k válce v Iráku. Deník Mail včera informoval, jakým způsobem odtajněné dokumenty z vyšetřování ozřejmily šéfem špionáže zpochybněné Campbellovo tvrzení a že tento soubor dokumentů „nebyl důvodem pro válku“. Vysoce postavený diplomat rovněž obvinil bývalého premiéra z překroucení zpráv expertů o poválečném chaosu.

http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2011/05/14/article-1386967-0C0CFB3E00000578-705_470x783.jpg

Říká se, že Dr. Kelly se musel zabít v lese poblíž svého domova poté, co byl jmenován jako primární zdroj zprávy BBC, která obvinila labouristickou vládu ze lhaní, jež zavleklo Británii do války v Iráku. Je zvláštní pro takto podezřelou smrt, že se nekonalo ohledání těla koronerem. Huttonovo šetření místo toho zjistilo, že spáchal sebevraždu požitím léků proti bolesti a podřezáním zápěstí tupým nožem. Dr. Kelly nezanechal žádný dopis na rozloučenou a naplánoval si na 17. července 2003, tedy na den, kdy byl naposledy viděn živý, schůzku se svou dcerou.

Více zde:

DAILY MAIL COMMENT: Doubts over Dr Kelly that won't go away

PLATELL'S PEOPLE: A brazen liar who's been found out at last

The proof that Campbell and Blair DID lie about the Iraq War: Devastating secret evidence declassified

Kelly také plánoval, že následující týden navštíví přátele, a ještě ráno v den své smrti rezervoval zpáteční jízdenku do Iráku v souvislosti se svou prací. Nejnovější odhalení přichází teď, když se generální prokurátor Grieve chystá zveřejnit, zda se obnoví vyšetřování smrti Dr Kellyho. S tímto rozhodnutím čekal téměř rok. Grieve naproti tomu řekl soukromě nejméně dvěma členům parlamentu, že měl pochybnosti o aféře Kelly. Poté, co loni v červnu byla vytvořena nová vládní koalice, vyzval kohokoliv s novými informacemi o smrti Dr Kellyho, aby mu je poslal, a za posledních devět měsíců byl informován o několika podstatných důkazech, které nikdy nebyly předloženy Huttonově vyšetřovací komisi. Podstatné je, že nejustiční veřejné šetření, jakým je Huttonovo, nemá žádné právo provést ohledání mrtvoly.

Svědci, včetně Blaira a Campbella, ani nepřísahali před svou výpovědí. Skupina lékařů zahájila právní akce, aby se pokusili zajistit ohledání. Dokumenty, které předložili prostřednictvím svých právních zástupců z advokátní kanceláře Leigh Den & Co říkají, že závěr o sebvraždě je lékařsky nepravděpodobný, a měl by být pečlivě ověřen zkušeným koronerem, nikoli soudcem. Lékaři si založili fond, který získal 25 000 liber na soudní přezkum v případě, že Grieve rozhodne, že neexistuje žádný důvod pro ohledání. Dr. Michael Powers, který zastupuje lékaře, řekl: „Dominic Grieve seděl velmi dlouho dobu na značném množství nových důkazů. Podle zákona je důvod pro koronerovo vyšetřování nezpochybnitelný.“

Převzato z Daily Mail Online

Překlad: Aram

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Konspirační teorie   Zabítí   Vrtulník   Vražda   Velká Británie   Smrt   Konspirace   David Kelly   Ze zahraničí  


Kategorie Zabítí

10 nejvíc nebezpečných gangů na světě10 nejvíc nebezpečných gangů na světě
Jaké jsou nejnebezpečnější gangy světa a čím se tak proslavily?


Jak zabít kobru?Jak zabít kobru?
Podívejte se jak i takové mrně si dokáže pohrát s kobrou.


Kategorie Konspirace

Konopí jako lékKonopí jako lék
Vědci vědí, že konopí má velmi dobré účinky na řadu nebezpečných nemocí. Nesmyslný boj proti pěstování konopí však nadále pokračuje. Případ Mykayly Comstockové naznačuje, že konopí může léčit leukémii.


Zmizení letu 370 – Konspirační teorie (2)Zmizení letu 370 – Konspirační teorie (2)
Média si nevšímají masivního zastoupení zaměstnanců Rothschildovy firmy Freescale ve zmizelém Boeingu. Jenomže právě to je inspirací pro hodně třaskavou konspirační teorii, v které hrají významnou roli utajované vojenské technologie.


Jihokorejská Kubiceho zprávaJihokorejská Kubiceho zpráva
Také Jižní Korea má svou Kubiceho zprávu, která ovlivnila politické dění v zemi. V případě Korejců jde ale o daleko závažnější obvinění, která se dostala až k soudu. Snaha svrhnout režim nebo jen záměrná konspirace?


50 let po atentátu – Amerika stále neví50 let po atentátu – Amerika stále neví
John F. Kennedy: Proč většina Američanů nevěří v teorii jednoho střelce? Co píší americká média 50 let po nejslavnějším atentátu 20. století. Zdá se, že dohady budou trvat věčně...


Místo zločinu: Ground ZeroMísto zločinu: Ground Zero
Američané se stále dožadují pravdy o 11. září. Film 9/11: Explosive Evidence - Experts Speak Out předkládá základní důkazy, proč nemůžeme věřit tomu, že tři mrakodrapy v New Yorku zbourala dvě letadla.


Britský voják: Dianu zabila SASBritský voják: Dianu zabila SAS
Příslušník SAS prohlásil, že tato speciální jednotka záměrně způsobila nehodu v Paříži v roce 2007.


Aktivista se soudí kvůli 11. záříAktivista se soudí kvůli 11. září
Zájemci o pravdu o 11. září se dočkali. Britský správní soud rozhodl ve věci Tony Rooka, který odmítá z morálních důvodů platit poplatky BBC.


Autor knih o konspiraci 11. září zastřelen (2)Autor knih o konspiraci 11. září zastřelen (2)
Bývalý pilot CIA Phil Marshall byl zavražděn. Investigativní novinář dokazuje, že šlo o špinavou akci některé tajné služby.


Sídlo firmy od internetWEEK.czCOPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí