internetWEEK.cz menu TOPlist

James Cameron míří ke dnu (Mariánského příkopu)

James Cameron míří ke dnu (Mariánského příkopu)

Ne, nebudeme psát o posledním filmu slavného režiséra či jeho ambicích na některou z hollywoodských cen. James Cameron se jako první člověk po více jak 50 letech ponoří na dno Mariánského příkopu.

 

James Cameron míří ke dnu (Mariánského příkopu)

Někteří vědci často a rádi uvádí zajímavý paradox. Člověk se už sice procházel po Měsíci, kosmickými sondami zkoumáme i vzdálené končiny Sluneční soustavy ale o oceánech toho víme stále jen velmi málo. Zejména některá místa, ukrytá kilometry pod mořskou hladinou, kam sluneční paprsky nikdy neproniknou, jsou stále nepropadána.

 

Snad každý si pamatuje ze základní školy, že nejhlubším místem na naší planetě je Mariánský příkop. Toto podmořské údolí nalezneme v Tichém oceánu a jeho délka činí asi 2500 km a šířka 70 km. Maximální hloubka Mariánského příkopu se odhaduje na 11 kilometrů.

 

Mariánská příkop - Wikipedie - Kmusser

 

První průzkum příkopu provedla loď britského námořnictva Challenger II v roce 1951, když dno příkopu „ohmatala“ pomoci radaru. Poté následovaly průzkumy automatickými ponorkami a v roce 1960 se do nejhlubších hlubin světových oceánů odvážili lidé. Posádku batyskafu Trieste tvořili Jacques Piccard a Don Walsh. Prvně jmenovaný k tomu měl dobré předpoklady, vždyť právě jeho otec batyskaf vynalezl!

 

Po více než 50 letech se chce na dno Mariánského příkopu vydat další smrtelník a nebude jim nikdo jiný než režisér James Cameron. Ten je podepsán pod filmy jako Titanic, Terminátor či Avatar. Ponor by měl proběhnout v nejbližších dnech. Na expedici spolupracuje slavný režisér s neméně slavným National Geographic.

 

Cameron pro účely expedice postavil speciální ponorku DeepSea Challenger, která má neobvyklý vertikální tvar a na výšku měří asi 7 metrů. Vzhledem k tomu, že finanční prostředky šly ze soukromých zdrojů a tým se mohl soustředit jen na práci a ne papírování kolem grantů, byly přípravy poměrně rychle. Podrobnosti ohledně rozpočtu však známy nejsou.

 

 

Expedice bude mít dva rozměry – popularizační a vědecký. Ponor do Mariánského příkopu po tolika letech je samo o sobě poměrně velkým tahákem, ale fakt, že ho absolvuje režisér slavných sci-fi filmů, by mohlo pomoci v popularizaci vědy zejména mezi mladým publikem.

 

Pokud jde o vědeckou stránku mise, ponorka bude vybavena vším potřebným pro odběr vzorků sedimentů, živočichů i vody na dně Mariánského příkopu. Cílem má být nejen nejhlubší místo Challenger Deep (pojmenované podle výše zmíněné lodě z padesátých let), ale také další místa na dně příkopu. Na projektu spolupracuje řada amerických vědců, kteří už mají s výzkumem Mariánského příkopu své zkušenosti (byť samozřejmě s „nepilotovaným“).

 

Batyskaf Trieste

 

Už první průzkumy naznačili, že i v extrémních podmínkách dna příkopu existuje navzdory velmi vysokému tlaku primitivní život. Americká ponorka Nereus dokázala nalézt asi šest druhů živočichů, jednalo se zejména o korýše a sumýše (http://cs.wikipedia.org/wiki/Sum%C3%BD%C5%A1i). Vědci nepředpokládají, že by se v tak velké hloubce mohly nacházet ryby. Rekordní hloubka, ve které byly ryby nalezeny, se pohybuje kolem 8 kilometrů.

 

Popřejme režiséru Cameronovi šťastnou cestu nebo spíše šťastně vynoření. Přece jen bychom se rádi dočkali pokračování Avatara...

 

Zdroj: http://www.nature.com/news/james-cameron-heads-into-the-abyss-1.10246

 

Další příspěvky autora: exoplanety.cz


Články ve stejných kategoriích:

Výzkum   Oceán   Věda   Video   K zamyšlení  


Kategorie Výzkum


8 záhad a tajemství posledních týdnů očima vědců8 záhad a tajemství posledních týdnů očima vědců
Vybíráme z osmi nejzajímavějších článků, které jsme v posledních týdnech na internetu objevili. Většinu z nich jsme mohli zařadit také do rubriky věda a technika.



Terraformace Marsu je možná o něco reálnějšíTerraformace Marsu je možná o něco reálnější
Hlavním rozdílem mezi Zemí a Marsem je magnetické pole, které chrání naši planetu před kosmickým zářením. Vědci nyní zjistili, jak jednoduše udělat ochranný štít. Třeba pro Mars!



Čeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotikČeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotik
Současná antibiotika zabírají čím dál méně. V centru Biocev však vědci našli způsob, jak urychlit evoluci přírodních procesů a získat nová silná antibiotika.



Historie: Masakr na švédském ostrově ÖlandHistorie: Masakr na švédském ostrově Öland
Švédské Pompeje – tak říkají archeologové objevu na ostrově Öland. Stojí před záhadou starou 1500 let. Někdo nemilosrdně povraždil obyvatele pevnosti a nechal jejich těla ležet na místě činu.



Výzkum UFO v PeruVýzkum UFO v Peru
Anthony Choy, šéf oddělení pro výzkum UFO peruánského vojenského letectva, je přesvědčen, že mimozemská inteligence dala v Peru mnohokrát najevo, že je na Zemi přítomna.



Je meteorit Polonnaruwa důkazem mimozemského života?Je meteorit Polonnaruwa důkazem mimozemského života?
V médiích se objevily informace o nálezu meteoritu, který má být nezvratným důkazem mimozemského života.



Jsou Země a Sluneční soustava něco extra?Jsou Země a Sluneční soustava něco extra?
Je naše Sluneční soustava typickým planetárním systémem? A co Země? Je běžnou, nudnou planetou nebo je výjimečným tělesem v obrovském vesmíru?



Kdy vlastně přišli první lidé do Ameriky?Kdy vlastně přišli první lidé do Ameriky?
Osídlili první lidé Ameriku před 15 000 nebo před 40 000 lety? Teorie „Clovis First“, odhadující příchod prvních Američanů na dobu před 13 500 roky, už byla mnohokrát zpochybněna. Historie osídlení Ameriky se tím stává zajímavější i záhadnější.



Geneticky upravená kukuřice vyvolává zděšeníGeneticky upravená kukuřice vyvolává zděšení
Ruské úřady pozastavily import geneticky upravené kukuřice firmy Monsanto kvůli obavám z rakoviny na základě alarmujících výsledků výzkumu francouzských vědců.



Mimozemský původ lidské DNA?Mimozemský původ lidské DNA?
Skupina výzkumníků pracujících na Projektu lidského genomu údajně učinila ohromující objev: tzv. nekódující sekvence lidské DNA jsou genetickým kódem mimozemských životních forem. Zapátrali jsme po původu této informace.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí