internetWEEK.cz menu TOPlist

Agent Orange mrzačí lidi i po 50 letech aneb dioxiny v praxi

Agent Orange mrzačí lidi i po 50 letech aneb dioxiny v praxi

Dne 10. Srpna 1961 začala americká armáda se systematickým zamořováním vietnamského území prostředkem, který označovala jako Agent-Orange.

Agent Orange mrzačí lidi i po 50 letech aneb dioxiny v praxi

Rozstřik látky Agent-Orange nad územím Vietnamu

Dne  10. Srpna 1961 začala americká armáda se systematickým zamořováním vietnamského území prostředkem, který označovala jako Agent-Orange.

I dnes, po 50 letech se ve Vietnamu rodí děti s různým postižením jako důsledek použití této chemické bojové látky.

Amerika byla tehdy s Vietnamem ve válce a v pralesích a vietnamské džungli nebyla schopna uplatnit svoji technologickou převahu.

Vznikl tedy plán, jak se pralesů ve Vietnamu zbavit. Americká armáda tehdy použila několik typů herbicidů na bázi dioxinů a začala tento jed rozstřikovat z letadel nad zalesněným územím Vietnamu.

Pod kódovým označením projektu „ranch hand – farmářská výpomoc“, rozptýlila US armee více jak 70 milionů litrů těchto prudce jedovatých látek. Postřik byl prováděn hlavně v oblastech  hraničních oblastech s Laosem, Kambodžou a v blízkosti Ho-Chi-Minova města.

Co je Agent Orange?

Agent-Orange je kódované označení směsi dvou herbicidů: 2,4-dichlorfenoxyoctové kyseliny (2,4-D) a 2,4,5-trichlorfenoxyoctové kyseliny (2,4,5-T). Tuto jedovatou látku začala používat armáda USA před padesáti léty v Jižním Vietnamu a přilehlých částech okolních zemí. Příměsí tohoto postřiku byl vysoce jedovatý dioxin, přesněji 2,3,7,8-tetrachlordibenzo-p-dioxin (TCDD).

Farmář zasažen látkou Agent Orange, otrava kůže dioxiny (viz zde)


Rozprašovali ji z letadel,  vrtulníků i pozemních vozidel na lesní porost i zemědělskou půdu. Záměrem bylo zničit vegetaci tak, aby američtí vojáci mohli snadněji postupovat džunglí. Zároveň měla lépe odhalit tajné úkryty nepřátelských jednotek, a tak zefektivnit bombardování. Rozprašováním, které probíhalo následujících deset let, tak Američané udělali z Jižního Vietnamu pokusnou, avšak živou laboratoř.

Nebyly zasaženy jen rostliny, ale i zvířata a lidé. Rozptýlené dioxiny vyvolaly alergické reakce na pokožce, krvavé průjmy, zvracení, zástavu dechu, krvácení ze sliznic, oslepnutí atd… Mnoho místních obyvatel díky intoxikaci zemřelo během několika málo dnů. I při malých dávkách docházelo u těhotných žen k potratům. Díky trvalému zamoření prostředí jsou následky použití chemických bojových látek patrné do současnosti.

 

Agent-Orange: Genetické mutace po použití dioxinu jako bojové látky ve Vietnamu

Dioxiny, již zmíněný Agent-Orange způsobují u nově narozených dětí deformace a genetické mutace. Často jsou to chybějící končetiny, zdeformované kosti, nedostatečný růst lebky, mentální postižení a jiné.
Oběť použití látky Agent-Orange, dítě s deformacemi v nemocnici TU-DU, Vietnam

Přeživší oběti Agent-Orange, pokud měly to štěstí, byly ošetřeny v místních polních nemocnicích. Následky si ale Vietnamci nesou do současnosti. Dětem s genetickým postižením a deformacemi nemohla být nabídnuta v poválečných letech adekvátní léčba. Rodiče, vetšinou farmáři, nebyli často schopni se o takto postižené děti starat,  a proto z nich většina skončila v útulcích a sirotčincích.

Agent-Orange a jeho dopad na Vietnam

Podle vietnamské vlády zasáhla Agent Orange více než 4 miliony lidí. Z toho asi tři čtvrtiny trpí od narození vývojovými defekty. Novorozenci jsou jak  fyzicky, tak i mentálně hendikepovaní.  Odhaduje se také, že od oficiálního konce války ve Vietnamu, tedy od roku 1975, zemřelo na následky této nebezpečné chemikálie  více než 40 tisíc lidí. I dnes, čtyřicet let od ukončení rozprašování Agent-Orange, se rodí děti s genetickými vadami a připomínají tak dalekosáhlé a ničivé účinky tohoto silného chemického jedu.

Aby se zabránilo dalšímu vzniku chorob a genetických vad, musí být oblasti s výskytem Agent-Orange důkladně vyčištěny.

Ještě v roce 2008 byly naměřeny v blízkosti bývalých  US základen Da Nang a Bien Ho hodnoty převyšující 11 600 PPT. Jako neškodná platí hodnota 1.0 PPT.

Teprve v roce 2010 byl představen plán pro vyčištění míst napadených touto látkou. Nejprve však musí být odstraněna nevybuchlá munice, která dodnes zabíjí či mrzačí Vietnamce, a pak teprve se vykope dioxiny nasycená vrstva hlíny a spálí se.

Po válce zůstaly ve Vietnamu zamořené oblasti, bída zničené hospodářství a otrávená půda vrhly Vietnam o 100 let ve vývoji zpátky.

 

 

Dioxiny se vyráběly i u nás

Jedna ze složek roztoku Agent Orange pro americké letecké základny se od roku 1965 vyráběla dokonce v bývalém Československu. Konkrétně v chemičce Spolana Neratovice. Už po třech letech však byla výroba ukončena a provozy uzavřeny. Důvod? Desítky zaměstnanců Spolany, kteří při výrobě přišli do styku s touto dioxinem kontaminovanou složkou, během krátké doby onemocněly.

Problém civilních obětí je 50 let po válce ve Vietnamu stále aktuální. Ještě dnes se od různých vlád dovídáme o nutnosti „humanitárního bombardování“ a nutnosti ochrany obyvatel nálety na jejich města.

Před 50 lety odhalil novinář Daniel Ellsberg lži Pentagonu a bezohlednost USA ve válečném konfliktu s Vietnamem. Nyní vyzývá Daniel Ellsberg odpovědné žurnalisty, aby odhalili skutečnou, pravou a podstatu konfliktů v Libyi, Afghánistánu či Iráku. Ve svém poselství říká:

Nedělejte moji chybu. Nečekejte, než začne nová krutá válka s Íránem. Nečekejte na to, až začnou padat další bomby, které zabijí tisíce lidí, než zveřejníte válečné zločiny, smyšlené a zkreslené důvody války a kdo z ní profituje. Odhalte pravou podstatu těchto válek, zabráníte tisícům obětí na lidských životech a mnoha utrpení.


Autor: Radek J., DKV

Zdroj: plebs.cz

 

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Vietnam   Civilní oběti   Agent Orange   Dioxiny   Genetické mutace   USA   Vláda   Chemické bojové látky   Ze zahraničí  


Kategorie Vietnam

Jak naloží Amerika se svým hrdinou?Jak naloží Amerika se svým hrdinou?
Když před 44 lety ve vietnamské vesnici My Lai zmasakrovala jednotka americké armády stovky civilistů, znamenalo to definitivní konec podpory americké veřejnosti válce ve Vietnamu. Jak se postaví k novému My Lai v Afghánistánu?


Kategorie Chemické bojové látky

Úmluva o chemických zbraníchÚmluva o chemických zbraních
Úmluva o chemických zbraních: Izrael ji jako jedna z mála zemí neratifikoval a Rusko společně s USA mají stále tisíce tun nejhorších chemických zbraní na skladech.


Odkud přijde útok na Sýrii?Odkud přijde útok na Sýrii?
USA, Velká Británie a Francie připravují útok na Sýrii. Podívejte se, jaké zbraně, lodě a letadla budou nasazeny do akce…


Chemické zbraně v Sýrii: kdo a proč je použil?Chemické zbraně v Sýrii: kdo a proč je použil?
To nejhorší, co můžete dnes ve válečném konfliktu udělat, je použití chemických zbraní proti civilnímu obyvatelstvu… a v případě chemických zbraní se zásahu civilního obyvatelstva prakticky nevyhnete. Kdo je použil v Sýrii?


Kategorie Ze zahraničí

Série podivných sebevražd bankéřů (2)Série podivných sebevražd bankéřů (2)
Zprávy o sebevraždách bankéřů, ke kterým došlo rychle po sobě, v Londýně a v USA, se objevily na internetu koncem ledna. Dalo se předpokládat, že to třemi sebevraždami neskončí.


Čmuchání NSA není efektivníČmuchání NSA není efektivní
Americká špionážní agentura NSA tvrdí, že její hromadné monitorování telefonů a internetu posloužilo boji proti terorismu. Tento postoj americké vlády ale zpochybnila analýza neziskové skupiny New America Foundation.


Slavoj Žižek píše Naděždě z Pussy RiotSlavoj Žižek píše Naděždě z Pussy Riot
Členka protestní ruské hudební skupiny byla uvězněna na Sibiři, ale věznitelé dovolili, aby si dopisovala se slovinským filosofem Slavojem Žižekem.


Kde není pitná voda, tam pomůže reklamaKde není pitná voda, tam pomůže reklama
Billboardy podél silnic a dálnic u nás nemají příliš dobrou pověst a je snahou se jich postupně zbavit. V Peru ovšem přišli s netradičním vyžitím reklamních poutačů.


Kolumbie: prezident prý tajně jedná s FARCKolumbie: prezident prý tajně jedná s FARC
Prezident Juan Manuel Santos prý tajně jednal s představiteli FARC na Kubě. Rozjedou se po více než 10 letech mírové rozhovory?


Sýrie – Výbuch ve štábuSýrie – Výbuch ve štábu
Situace se rychle mění. V krizovém štábu vybuchla bomba, zahynulo několik vysoce postavených činitelů. Ze země utíkají denně tisíce lidí. Izrael pohrozil intervencí.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí