internetWEEK.cz menu TOPlist

Nejdrsnější závod na světě - přes 234 obětí

Nejdrsnější závod na světě - přes 234 obětí

Nejtvrdší závod na světě... Formule 1? NASCAR? Rallye? Panebože, lidi, tohle je masakr! 234 mrtvých.

Nejdrsnější závod na světě - přes 234 obětí

Motocyklové závody Tourist Trophy na ostrově Man. Jednoznačně ten nejdivočejší, nejnebezpečnější a nejdrsnější podnik na světě. Tenhle slavný závod se jezdí už od roku 1907 a za tu dobu už má 234 obětí. Tourist Trophy se jezdí na přírodní asfaltové trati dlouhé 60 km s nepřehlednými zatáčkami, obrubníky, ploty a ohradami. Průměrné rychlosti závodníků se pohybují nad hranicí 200 km/h.

 

 

Zdroj: Youtube.com

 

 

Závod motorek - Tourist Trophy

 

Závod Tourist Trophy - nejslavnější, nejnáročnější, ale také nejkrutější závod na světě. Tento závod se jezdí na ostrově Isle of Man, který leží v Irském moři mezi Velkou Británií a Irskem.Ostrov Isle of Man má svůj vlastní znak, který tvoří tři obrněné nohy spojené v růžici. Tento znak obyvatelé ostrova, kteří se hlásí ke keltským předkům, vykládají tak, že nepodlehnou, kamkoli budou vrženi. Protože byly a stále jsou závody na veřejných silnicích ve Velké Británii zakázány, rozhodli se angličtí motocykloví nadšenci uspořádat, se souhlasem vlády ostrova Man, první závod Tourist Trophy v roce 1907. Tento závod se ještě jel na 24 km okruhu St. John´s - Clypse Course. Závod Tourist Trophy, tak jak ho známe v dnešní podobě se jel poprvé v roce 1911 na horské trati nazvané Mountain Circuit. Jedno kolo měří 37,73 mil, což se rovná 60,72 km, a má 264 zatáček. Pohár pro vítěze má podobu bájného okřídleného Merkura na okřídleném motocyklovém kole. První závod vyhrál Oliver Godfrey na motocyklu Indian průměrnou rychlostí 76,65 km/h. Nejrychlejší kolo a rekord okruhu zajel v roce 2009 John McGuinness průměrem 131,578 mph, tzn. 211,754 kmh! Tourist Trophy má i svou stinnou stránku a tou je přes sto životů závodníků, kteří bohužel do cíle již nikdy nedorazí. Mezi těmito jmény je i jméno českého závodníka Petra Hlavatky, který tragicky havaroval v roce 1991 v tréninku superbiků. Během roku 2008 se bohužel rozšířil seznam o další dvě jména, z nichž jedno bylo jméno u nás velmi dobře známého universitního profesora, Martina Loichta…

I Česká republika měla a má své zastoupení na TT. Doposud nejúspěšnějším jezdcem byl, všem dobře známý, František Šťastný, přezdívaný fanoušky na Manu jako „Our Frankie“. František dokázal v roce 1962 a 1963  získat stříbrné repliky sošky Merkura za fantastická třetí místa ve třistapadesátkách a to na Jawě!
 
Tourist Trophz kraloval Ir Ian Hutchinson, který vyhrál celkem 5 závodů – oba závody Supersportů, Superbiků, Superstocků i Senior TT – a vytvořil tak rekord v počtu vyhraných závodů během jedné Tourist Trophy.
 
A ještě jeden nádherný odkaz o Manu a nejen o Tourist Trophy

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Zábava   Závody motorek   Zajímavé video   Zajímavá videa   Zábavné video   Zábavná videa   Video   Videa   Tourist Trophy   Nechutná videa   Motorky   Motorka   Man  
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí