internetWEEK.cz menu TOPlist

Video: majestátný start nejsilnější americké rakety

Video: majestátný start nejsilnější americké rakety

Dne 29. června odstartovala s utajovaným nákladem obří raketa Delta IV Heavy.

Video: majestátný start nejsilnější americké rakety

Na konci června zaburácely na Mysu Canaveral motory nosné rakety Delta IV. Na tom by nebylo nic zvláštního, tento americký nosič je poměrně hojně využíván. Tenkrát se však k obloze drala verze „Heavy“, která svůj název nemá jen tak pro nic za nic. Zatímco klasická Delta IV využívá menší přídavné motory, Heavy jsou fakticky tři rakety Delta IV spojené v jeden celek. Jedná se o nejsilnější raketu, kterou má NASA nyní k dispozici. Na nízkou oběžnou dráhu je schopna vynést náklad o hmotnosti až 23 tun. Samotná raketa má přitom více jak 700 tun!

 

Verze Heavy rozhodně nestartuje často. Poprvé její motory zaburácely v roce 2004, dvakrát v roce 2007 a po jednom startu absolvovala v letech 2010 a 2011.

 

Nyní na oběžnou dráhu vynesla špionážní družici NROL-15, kterou provozuje NRO (National Reconnaissance Office), ale to je tak asi vše, co o této družici víme.

 

Delta IV Heavy se do září reflektorů dostane pořádně v roce 2014. Do vesmíru má totiž vynést vůbec poprvé novou americkou kosmickou loď Orion. První let bude bez posádky, cílem je pouze otestovat návratový modul Orionu. V budoucnu by pak Orion měl absolvovat oblet Měsíce a to bez i s posádkou a snad i lety do vzdálenějších končin Sluneční soustavy. To vše už ale bez Delta IV Heavy, jako nosič pro Orion je vyvíjena zcela nová raketa SLS.

 

Na webu http://spaceflightnow.com/delta/d360/gallery/ se můžete podívat také na pěkné fotografie ze startu a příprav na start.

 

 

 

Vláda USA počítá i se stavbou rakety ze sedmi částí (Heavy 7)

Zdroje: YouTube, Wikipedia

 

Další příspěvky autora: exoplanety.cz


Články ve stejných kategoriích:

Vesmír   NASA   USA   Video  


Kategorie Vesmír

Prohlédněte si ISS ve Street ViewProhlédněte si ISS ve Street View
O Mezinárodní vesmírné stanici se toho u nás dozvíte hodně. Nyní Vás můžeme pozvat dovnitř na virtuální prohlídku!


20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX
Ve SpaceX udělali výběr top 124 fotek. My z nich vybrali nej 20. A přidali zajímavá videa.


Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.


Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.


Albert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlnyAlbert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlny
Po srážce dvou černých děr byly potvrzeny gravitační vlny, které předpověděl Albert Einstein. Podívejte se na zajímavé video, jak se gravitační vlny chytají...


Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?
Rychlé rádiové záblesky (FRB, Fast Radio Bursts) jsou jednou z velkých záhad současné astronomie. Odkud k nám přicházejí a jaký je jejich původ?


 Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce
Podívejte se na záběry Země z oběžné dráhy Měsíce okem japonské kosmické sondy.


6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!
Komentář: Rok strávili v uzavřené kupoli na Havaji. Ven mohli jen ve skafandru na průzkum okolí velmi podobnému Marsu. A prohlásili, že život v izolaci si dovedou představit i na Marsu. Tak, jako mnozí před nimi. Rok života mohli strávit lépe…


NASA: úchvatná 4K videa z vesmíruNASA: úchvatná 4K videa z vesmíru
NASA nás zásobuje nádhernými videi v obrovském rozlišení a s vysokou frekvencí snímků. Je opravdu na co se dívat!


Mimozemšťané stále nikde: Možná se ještě nezrodiliMimozemšťané stále nikde: Možná se ještě nezrodili
Často si pohráváme s myšlenkou, že mohou ve vesmíru existovat civilizace, které jsou o tisíce nebo miliony let před námi. Co když je to ale opačně a jsme první nebo mezi prvními?
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí