Sídlo firmy od internetWEEK.cz
internetWEEK.cz menu TOPlist

Srážka Země s asteroidy - hrozí nám nebezpečí?

Srážka Země s asteroidy - hrozí nám nebezpečí?

Ve vesmíru je obrovské množství těles a některá z nich přelétají nebezpečně blízko naší planetě. Které asteroidy nás v minulosti mohli trefit a hrozí nám nebezpečí v budoucnu?

Srážka Země s asteroidy - hrozí nám nebezpečí?

Nejosudovější náraz zažila naše planeta Země před 65 miliony let. Náraz obrovského asteroidu o průměru více než 10 kilometrů změnil život všem rostlinám i živočichům. Výbuch vyvolal vlnu záplav a zemětřesení po celé planetě. Způsobil změnu klimatu, která vyhubila obrovské množství rostlin i zvířat. Nebýt nárazu, místo lidí by se na naší Modré planetě místo nás možná ještě procházeli dinosauři. Od tohoto posledního výbuchu máme ale zatím štěstí.

 

Například v roce 2008 se k zemi přiblížil asteroid o velikosti 5 metrů. V atmosféře však vybuchnul a zasypal Nůbijskou poušť v Sůdánu. V úlomcích byli nalezeny vzácné nanodiamanty. Podobně velké těleso zamířilo k zemi i v roce 1972. Tehdy však kompletně shořelo v atmosféře. V roce 1908 jsme však takové štěstí neměli. Na Sibiř dopadl poměrně velký asteroid o průměru necelých padesáti metrů. Zničil tehdy desítky kilometrů tunguzské krajiny, v přilehlých městech bylo cítít zemětřesení a vysypávala se okna. Střetnutí s podobně velkou planetkou jsme se naštěstí vyhnuli v roce 2009.

 

Největší štěstí jsme však rozhodně měli v roce 2004. Zemi minule téměř kilometrové těleso, které by zahubilo obrovské množství živých organismů, změnilo podnebí na celé Planetě a pravděpodobně i přetvořilo tvar kontinetnů.

 

2028 - čeká nás zkáza?

A jak to vypadá s budoucností? Máme se strachovat? Tyto asteroidy není jednoduché odhalit, není proto jisté jestli vědci ty nejzásadnější objevili. Několik těles která proletí velmi blízko Země však známe. V roce 2028 má kousek od naší planety přeletět planetka s průměrem téměř 800 metrů. Doufejme, že výpočty vědců jsou správné a Zemi netrefí. V případě nárazu by nastal podobný scénář jako při případném nárazu již zmíněné planetky, která kolem nás proletěla v roce 2004. Vědci tvrdí, že pravděpodobnost nárazu planetky do Země je asi 1 ku tisíci. Trefí nás?

Další příspěvky autora: Fanarim


Články ve stejných kategoriích:

Vesmír   Země   Asteroid   Srážka   Ostatní  


Kategorie Vesmír

Přelomový start obří rakety Falcon Heavy snad proběhne v listopaduPřelomový start obří rakety Falcon Heavy snad proběhne v listopadu
SpaceX prostřednictvím Elona Muska avizuje tento přelomový start na listopad. Na Zemi mají přistát všechny tři první stupně najednou!


Prohlédněte si ISS ve Street ViewProhlédněte si ISS ve Street View
O Mezinárodní vesmírné stanici se toho u nás dozvíte hodně. Nyní Vás můžeme pozvat dovnitř na virtuální prohlídku!


20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX
Ve SpaceX udělali výběr top 124 fotek. My z nich vybrali nej 20. A přidali zajímavá videa.


Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.


Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.


Albert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlnyAlbert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlny
Po srážce dvou černých děr byly potvrzeny gravitační vlny, které předpověděl Albert Einstein. Podívejte se na zajímavé video, jak se gravitační vlny chytají...


Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?
Rychlé rádiové záblesky (FRB, Fast Radio Bursts) jsou jednou z velkých záhad současné astronomie. Odkud k nám přicházejí a jaký je jejich původ?


 Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce
Podívejte se na záběry Země z oběžné dráhy Měsíce okem japonské kosmické sondy.


6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!
Komentář: Rok strávili v uzavřené kupoli na Havaji. Ven mohli jen ve skafandru na průzkum okolí velmi podobnému Marsu. A prohlásili, že život v izolaci si dovedou představit i na Marsu. Tak, jako mnozí před nimi. Rok života mohli strávit lépe…


NASA: úchvatná 4K videa z vesmíruNASA: úchvatná 4K videa z vesmíru
NASA nás zásobuje nádhernými videi v obrovském rozlišení a s vysokou frekvencí snímků. Je opravdu na co se dívat!


Sídlo firmy od internetWEEK.czCOPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí