internetWEEK.cz menu TOPlist

Raketoplány opět létají do vesmíru, i když...

Raketoplány opět létají do vesmíru, i když...

Raketoplán si opět poletuje vysoko nad zemským povrchem. I když tentokrát bez značky NASA a bez posádky.

 

Raketoplány opět létají do vesmíru, i když...

Když se vloni v létě zastavila kola raketoplánu Atlantis na konci přistávací dráhy, skončila tím éra plná vzrušujících i tragických okamžiků. Byly to raketoplány, které významnou měrou přispěly ke stavbě Mezinárodní vesmírné stanice, vypustily na oběžnou dráhu Hubblův dalekohled i řadu legendárních sond. Byly to ale také raketoplány, v jejichž troskách zahynulo 14 astronautů (Challenger 1986, Columbia 2003).

 

Dnes létají s lidskou posádkou do vesmíru jen ruské Sojuzy a občas čínské kosmické lodě. I když Čína toho zatím spíše více namluví, než reálně uskuteční. Tyto kosmické dopravní prostředky však jen stěží dokážou rozbušit srdce pár sekund před startem či přilákat davy k internetu na až romanticky laděné přistání na Mysu Canaveral.

 

Mírnou dávku nostalgie tak vyvolává pokus jednoho německého nadšence. Ten vyslal do stratosféry balón naplněný héliem a na jeho konec připevnil model amerického raketoplánu z lega.

 

 

Není to poprvé, co se do vesmíru podíval zástupce legendární dánské firmy. Z lega byl i tento astronaut:

 

 

Dostat cokoliv do stratosféry není až tak obtížné. Když to zjednodušíme, stačí vám k tomu balón naplněný héliem, kamera (abyste z letu něco měli), GPS (je dobré balón po návratu najít), padák a povolení od řízení letového provozu.

 

Podobné balóny se obvykle dostanou do výšky kolem 35 km, takže na záběrech z kamery si můžete přičichnout k vesmírným zážitkům. Čekají na vás typické astronautické slasti jako hezky zakulacený povrch Země, tmavá obloha a vrcholky mraků jako na fotografiích z vesmíru.

 

Je ale pravdou, že za dobytí vesmíru se oficiálně považuje hranice 100 km. Ta ovšem není dána žádnými fyzikálními zákonitostmi ale pouhou dohodou. Pokud vás problematika zajímá, pohledejte na netu informace o Kármánově hranici.

 

Pro srovnání se sluší uvést, že zmíněný americký raketoplán létal ve výšce kolem 200 až 400 km, Mezinárodní vesmírná stanice se pohybuje ve výšce 360 km nad zemským povrchem a družice, ze kterých přijímáme satelitní televizi, najdeme ve výšce plných 36 tisíc kilometrů.

 

Před pár dny dobyli hranici stratosféry i čeští nadšenci:

 

 

Další příspěvky autora: exoplanety.cz


Články ve stejných kategoriích:

Vesmír   NASA   Videa  


Kategorie Vesmír


Prohlédněte si ISS ve Street ViewProhlédněte si ISS ve Street View
O Mezinárodní vesmírné stanici se toho u nás dozvíte hodně. Nyní Vás můžeme pozvat dovnitř na virtuální prohlídku!



20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX
Ve SpaceX udělali výběr top 124 fotek. My z nich vybrali nej 20. A přidali zajímavá videa.



Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.



Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.



Albert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlnyAlbert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlny
Po srážce dvou černých děr byly potvrzeny gravitační vlny, které předpověděl Albert Einstein. Podívejte se na zajímavé video, jak se gravitační vlny chytají...



Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?
Rychlé rádiové záblesky (FRB, Fast Radio Bursts) jsou jednou z velkých záhad současné astronomie. Odkud k nám přicházejí a jaký je jejich původ?



 Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce
Podívejte se na záběry Země z oběžné dráhy Měsíce okem japonské kosmické sondy.



6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!
Komentář: Rok strávili v uzavřené kupoli na Havaji. Ven mohli jen ve skafandru na průzkum okolí velmi podobnému Marsu. A prohlásili, že život v izolaci si dovedou představit i na Marsu. Tak, jako mnozí před nimi. Rok života mohli strávit lépe…



NASA: úchvatná 4K videa z vesmíruNASA: úchvatná 4K videa z vesmíru
NASA nás zásobuje nádhernými videi v obrovském rozlišení a s vysokou frekvencí snímků. Je opravdu na co se dívat!



Mimozemšťané stále nikde: Možná se ještě nezrodiliMimozemšťané stále nikde: Možná se ještě nezrodili
Často si pohráváme s myšlenkou, že mohou ve vesmíru existovat civilizace, které jsou o tisíce nebo miliony let před námi. Co když je to ale opačně a jsme první nebo mezi prvními?




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí