internetWEEK.cz menu TOPlist

Velká Amerika a Mexiko – místo úmrtí mnoha lidí

Velká Amerika a Mexiko – místo úmrtí mnoha lidí

Málokdo ví, že kousek od Prahy se nachází příroda, která každého chytne za srdce. Lomy s průzračně čistou vodou přitahují návštěvníky. Ne všichni ale tuší, co vše se zde odehrálo!

Velká Amerika a Mexiko – místo úmrtí mnoha lidí

Slavná Velká Amerika

Toto úchvatné místo, ležící přibližně 40 km od Prahy směrem ke Karlštejnu přivábilo i filmaře, kteří se rozhodli, že právě zde natočí film Limonádový Joe. Není divu. Pokud stojíte na kraji svažujících se stěn, připadáte si, jako když stojíte nad tolik proslulým americkým Grand Canyonem. Stěny těchto lomů jsou totiž protkané červeným jílem. Vápencové lomy s úžasně modrou vodou se staly důležitým domovem pro raky. V šachtách sídlí netopýří. Je tu však jeden velký rozdíl. V Grand Canyonu se můžete mezi skalními masivy procházet, zde, v lomech Velká a Malá Amerika nikoliv, alespoň ne legálně. První, co spatříte, jakmile procházíte od parkoviště po cestičce mezi stromy je upozornění, že vstoupíte-li za ohraničenou část, můžete dostat pokutu až ve výši 15 000 Kč. Stejné to je s koupáním v ledovém jezírku. Mnoho návštěvníků tyto zákazy porušuje, neboť kdo by si nechal ujít, i přes veškerá nebezpečí, která Vám v místě hrozí, tu nádheru? I já jsem se odhodlala zákaz na rezavých cedulích „přehlédnout“ a řeknu Vám, stálo to za to.

 

Vyhlídky

Pokud se přece jen necítíte jistí a nechcete riskovat, že uklouznete, vydejte se po vyznačené stezce, která vede po obvodu Velké Ameriky kolem Mexika až do Malé Ameriky. Vstup na tuto cestu je povolen. Pokud však chcete vidět opravdovou nádheru, doporučuji vydat se na vyhlídky. Na některé se dostanete jen spuštěním po všudypřítomném laně.
Ostatně, okolní příroda je velmi nehostinná. Všude je hustý porost, který se klene mezi ostrými kameny. Návštěvník tam prostě není vítán. Někdo si ale přece jen dal tu práci s tím, že na stromech vyznačil žlutou turistickou značku. Ačkoliv značení za moc nestojí, alespoň částečně se podle něj můžete řídit.

 

Nezkrotná a nebezpečná, taková je Velká Amerika!

Jakmile dorazíte na parkoviště u Velké Ameriky, ideálně po ránu, vydejte se směrem k vyhlídce. Je vzdálena přibližně 100 metrů od parkoviště. Uvidíte kaňon s jezírkem. Jeho nejúchvatnější barvu však spatříte, dojdete-li na opačnou stranu a budete mít slunce za zády. Barva vody dosáhne tyrkysové modře. V kombinaci s bíle červenými skálami to vše vytváří neskutečnou krásu. I v takové přírodě však můžeme najít něco, z čeho příliš nadšení nebudeme. Skoro všude jsou totiž odpadky. Na mnoha vyhlídkách jsou založeny nelegální skládky. Ty prozrazují, že ne každý respektuje tamější přírodu.
Kdysi se v lomech těžilo. Kvůli častým sesuvům půdy se však přestalo. Dodnes si nádherný, ale zrádný lom vybírá svoji daň. Ročně na místě zahyne mnoho neukázněných návštěvníků. Nebožtíci na dně kaňonu jsou hlavním důvodem, proč si majitel lomů nepřeje, aby se v něm návštěvníci koupali.

 

 

Mexiko, místo pro politické vězně

Lom Mexiko se nachází kousek od Velké Ameriky. Je nejnebezpečnějším ze všech třech lomů. Jeho stěny jsou totiž extrémně příkré. V létě je okolí lomu zarostlé. Stává se tak extrémně nebezpečným.
U tohoto lomu jsem byla v podvečer. Již nikde nikdo nebyl a mohu říci, že jsem se příliš dobře necítila. Slabě pršelo, jemně foukal vítr a všude bylo hrobové ticho. Všichni návštěvníci již odešli, a tak jsem si lom mohla vychutnat opravdu do hloubky. Po chvíli, kterou jsem strávila díváním se dolu do lomu, jsem se vydala nahoru. Spatřila jsem kříž, který mě hned upoutal. Vypadal jako památeční. Ihned vedle něj jsem našla památní ceduli, na níž bylo napsáno, že kříž je postaven na památku utrpení více než dvěma tisícům politických vězňů, kteří v tomto lomu pracovali v nelidských podmínkách a kteří většinou později zahynuli v pankrácké nemocnici. Mexiko je tedy bývalý trestanecký lom. Ti, jež v něm trpěli a utrpení přežili, však tomuto lomu neřeknou nijak jinak než Český Mauthausen.
Právě kříž, u kterého jsem stála, má sloužit především jako upomínka na hrůzy, které se v lomu odehrály. V horní části památníku je otvor s křížem. Byl udělán záměrně, aby se návštěvníci skrze něj mohli podívat na lom a viděli ho tak stejnýma očima, jako političtí vězni.

 

 

Sebevraždy v lomu

Vrátíme se zpět k Velké Americe. Již když se procházíte podél okraje Velké Ameriky, napadne vás myšlenka, že ten, kdo by spadl byť nechtěnou náhodou dolů, se zajisté rychle zabije. Někteří to vědí a chodí k lomu cíleně ukončit svůj život. Dá se říci, že tato lokality je sebevrahy velmi vyhledávaná. Jedním takovým nešťastníkem byl muž (43), který Velkou Ameriku zbožňoval. Bydlel nedaleko. Ve svém dopise na rozloučenou, který napsal své rodině, uvedl, že sebevraždu spáchá v lomu Velká Amerika. Podobně ukončil svůj život i jednadvacetiletý mladík z pražských Modřan. Ten skoncoval se svým životem skokem do lomu Mexiko, kde později policisté skutečně nalezli jeho tělo.
Skok do 63 metrů asi nemá šanci přežít opravdu nikdo. I když se tímto lomy jeví jako místa, na která se nedoporučuje chodit, já je mohu vřele doporučit. Nejen, že si při procházce tamější přírodou odpočinete, ale spatříte nespoutané místo, kterému dominuje úžasně zbarvená voda. Navíc na vás zajisté dýchne trocha té historie, ačkoliv ne příliš šťastné. Alespoň takové pocity jsem měla já. Pokud bych měla říci, zda se ještě někdy do lomů vydám na výlet, mohu vám s jistotou říci, že ano. Zbývá mně pořádně projít Malou Ameriku, udělat krásné fotky a prolézt štoly, které jsou součástí lomů a nachází se jich tam opravdu mnoho. Tak snad i má další návštěva se obejde bez pokuty a úrazu. Skok do 63 metrů asi nemá šanci přežít opravdu nikdo. I když se tímto lomy jeví jako místa, na která se nedoporučuje chodit, já je mohu vřele doporučit.
Nejen, že si při procházce tamější přírodou odpočinete, ale spatříte nespoutané místo, kterému dominuje úžasně zbarvená voda. Navíc na vás zajisté dýchne trocha té historie, ačkoliv ne příliš šťastné. Alespoň takové pocity jsem měla já. Pokud bych měla říci, zda se ještě někdy do lomů vydám na výlet, mohu vám s jistotou říci, že ano. Zbývá mně pořádně projít Malou Ameriku, udělat krásné fotky a prolézt štoly, které jsou součástí lomů a nachází se jich tam opravdu mnoho. Tak snad i má další návštěva se obejde bez pokuty a úrazu.

 

Zdroje:
http://www.tipynavylet.cz/misto-stredni-cechy-zapad-velka-amerika-a-mala-amerika.html
http://www.lomy-amerika.cz/hlavni-strana/zlociny-na-morine/#more-1
http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti-domaci/163727/v-lomu-velka-amerika-nasli-telo-muze-spachal-sebevrazdu.html
http://www.udalosti112.cz/aktualne/mladik-se-zabil-skokem-do-lomu-nikdo-nevi-proc.html

 

Další příspěvky autora: Caroline Kornelová


Články ve stejných kategoriích:

Velká Amerika   Cestování   Zajímavosti  


Kategorie Velká Amerika

Tajemství Hagenova zvonuTajemství Hagenova zvonu
I v ČR existují lokality, kde pocítíte strach z neznáma. V ruinách starých hradů, komnatách nádherných zámků, nebo v temném podzemí - tam všude se prý můžete setkat se záhadnými jevy, jedním z nich je i Hagenův zvon.


Kategorie Zajímavosti

Hit internetu: Chlupaté jednodílné plavkyHit internetu: Chlupaté jednodílné plavky
Budou tyto plavky hitem také na plážích?


20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX
Ve SpaceX udělali výběr top 124 fotek. My z nich vybrali nej 20. A přidali zajímavá videa.


Vyhrajte plnou nádrž. Každý měsíc v roce 2017Vyhrajte plnou nádrž. Každý měsíc v roce 2017
Buďte s námi na sociálních sítích a hrajte každý měsíc o plnou nádrž. Pravidla jsou jednoduchá. Registrace zabere pár vteřin. Žádné losování. Opravdová soutěž!


Jaká je celková hmotnost všeho, co člověk vyrobil?Jaká je celková hmotnost všeho, co člověk vyrobil?
Vědci se pokusili odhadnout, kolik toho člověk na Zemi vytvořil a přetvořil.


Slovenská slova, kterým mladí Češi nerozumíSlovenská slova, kterým mladí Češi nerozumí
K žádnému jinému národu světa nemáme blíže. Kus společné historie, kultura a chtělo by se říci i velmi podobný jazyk. Mladí Češi ale slovenštině obvykle nerozumí.


Jak na ranní vstávání?Jak na ranní vstávání?
ABECEDA PODNIKÁNÍ Vám radí vstávat brzy. Protože tak uděláte více práce. A snáze dosáhnete úspěchu. Je však možné si ranní vstávání osvojit, či je vrozené?


Československé krásy - Vaše fotogalerieČeskoslovenské krásy - Vaše fotogalerie
Nové: Tvořte s námi fotogalerii krás Česka a Slovenska. Vaše fotografie můžete zasílat na email internetweekcz@gmail.com


13 snových symbolů13 snových symbolů
Moderní psychologie vychází z toho, že sny vypovídají o vaší osobě. Následující článek vysvětluje 13 častých snových motivů.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí