internetWEEK.cz menu TOPlist

Zmatky kolem soch na Velikonočních ostrovech

Zmatky kolem soch na Velikonočních ostrovech

National Geographic slavnostně oznámil, že američtí vědci objevili záhadu přesunu velikonočních soch. Jenomže tuto „záhadu“ spočívající v přesunu soch tažených ve svislé poloze skupinami lidí dávno objevil Pavel Pavel.

Zmatky kolem soch na Velikonočních ostrovech

Podivné kamenné hlavy zírající do dáli z Velikonočního ostrova Rapa Nui (Velká země) zná téměř každý. Mnoho Čechů si také dobře pamatuje oslavy toho, že je v 80. letech rozhýbal český inženýr Pavel Pavel. Podle ostrovní tradice tyto sochy v dávných dobách „chodily“. Ostrované neměli k dispozici ani tažná zvířata, ani vozy. Český koumák se toho chytil a podařilo se mu to v praxi prokázat. Řekneme, že archeologové Terry Hunt a Carl P. Lip prostě o Pavlovi nevěděli a objevili objevené a teď se tím chlubí. Trošku trapas, ale stát se to může. Česká verze NG si naštěstí faux pas povšimla a český objevitel se v jejím vydání vyskytuje.

 

Většina sochy byla pod zemí

Tím ale nejasnosti kolem soch nekončí. Hlavy totiž nejsou pouhé hlavy s krátkými trupy, jak jsme si dosud mysleli. Na internetu kolují fotografie z nedávných výzkumů, které ukazují, že některé sochy maoi mají poměrně dlouhá těla zakopaná do země. Vypadá to dosti neuvěřitelně. Ale o „fake“ nejde. Některé sochy mohly měřit víc než 10 metrů a vážit 80 tun. Viz následující foto:

 

 

Experimenty s malými replikami jsou nepřesvědčivé, protože neosvětlují umění, kterým by museli domorodci vládnout, aby pohybovali se svisle stojícími 10metrovými sochami s poměrně vysokým těžištěm. Model, který použili Američané, ukazuje poměrně nízkou, robustní sochu, která má těžiště hodně při zemi. Vykopávky, které odhalily, že ostrované ukládali větší část soch pod zem, provádí soukromá výzkumná společnost, která na svých stránkách fotografie prezentuje a datuje do léta 2011. Jedná se o Easter Island Statue Project. Na zádech soch se pod zemí dochovaly unikátní petroglyfy. Podle badatelů jde o komplexní symbol, který byl nalezen také u mnoha dalších soch a měl by se vztahovat k slunci a duze. Vědci doufají, že tyto rytiny by mohly pomoci odhalit tajemství soch. Archeologové pracující pro projekt EISP vykopali zatím jenom dvě sochy.

 

 

Technik a experimentální archeolog Pavel Pavel se zajímal o objevy Thora Heyerdahla na Velikonočním ostrově a zaujalo jej, jak mohli domorodci pohybovat obrovskými sochami. Postavil několik modelů na ověření svých úvah. V roce 1981 vyrobil 20 tun těžký betonový model a vyzkoušel, jak s ním lze pohybovat pouze pomocí lan ovládaných malou skupinou osob. Skutečný objevitel „chůze“ soch je tedy zjevně on.

 

V roce 1986 pozval Pavla na ostrovy sám slavný badatel Heyerdal, kde Čech experiment zopakoval s původní sochou. K pohybu sochy bylo třeba jen 16 lidí s jedním vedoucím a několik lan. Heyerdalovy předchozí experimenty přitom ukazovaly na potřebu stovek lidí. Američtí badatelé Hunt a Lip použili při svém experimentu skupinu 18 lidí. Podle nich na rozhýbání sochy mohly stačit tři skupiny domorodců se třemi lany. Nebyla to určitě hračka, protože museli sochy přesunout z lomu na místo vzdálené asi 20 kilometrů. Hunt a Lipo vydali o „své“ teorii v roce 2011 knihu s názvem The Statues That Walked. Jejich replika vážila pět tun a měřila na výšku asi tři metry. Cesta od lomu je dodnes lemována desítkami ležících soch, které na svou základnu nikdy nedorazily. Transportem soch se vědci zabývají dlouho a většina se domnívá, že je domorodci sochy táhli na dřevěných saních nebo je kutáleli na kmenech stromů.

 

Mana, mimozemšťané a kult předků

Rapanujci vytvářeli sochy ze sopečného kamene v lomu na úpatí kráteru Rano Raraku a vztyčili jich asi 300. Daleko víc jich zůstalo v lomu nebo lemují cestu na kamenné plošiny ahu, z nichž měly shlížet do vnitrozemí. Dnes stojící moai byly znovu vztyčeny během 20. století. Většina je asi 3,5 m vysoká, najdou se však i takové, které měří až 12 m a váží až 90 tun. Obří kamenné sochy patřily kdysi mezi světové záhady. Podle tradice byly sochy přesunuty za pomocí many, magické síly panovníků. Tou silou prý disponovaly sochy v době, kdy měly ještě korálové oči, a jejich mana sloužila k ochraně ostrovu. Erich von Däniken přišel s teorií, že malá skupina inteligentních bytostí uvízla na ostrově a učila domorodce stavět sochy. Velikonoční ostrov byl údajně kdysi součástí ztracené civilizace létajících strojů. Vědci ovšem zastávají názor, že moai mají zcela jednoduché vysvětlení, jsou spřízněné s podobnými tradicemi kultu předků rozšířených v celé Polynésii.

 

Zdroje:
wikipedia.org
http://www.eisp.org
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article- 2162236/Rock-n-Roll-Does-cunning-technique-help-explain-mysterious-Easter-Island-heads-walkedresting- places.html

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Historie   Ze světa   Zajímavosti ze světa   Velikonoční ostrovy   Záhada  


Kategorie Zajímavosti ze světa

Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?
Na univerzitě v Antwerpách spojily dva projekty do jednoho. A funguje to!


Prohlédněte si ISS ve Street ViewProhlédněte si ISS ve Street View
O Mezinárodní vesmírné stanici se toho u nás dozvíte hodně. Nyní Vás můžeme pozvat dovnitř na virtuální prohlídku!


Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.


Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?
Představte si, že dluh USA je větší, než hodnota všech firem v indexu S&P 500. A pár dalších příkladů, jak si představit nepředstavitelné. Aby 20 bilionů dolarů nebylo jen absurdním číslem, které navíc dramaticky poroste!


Terraformace Marsu je možná o něco reálnějšíTerraformace Marsu je možná o něco reálnější
Hlavním rozdílem mezi Zemí a Marsem je magnetické pole, které chrání naši planetu před kosmickým zářením. Vědci nyní zjistili, jak jednoduše udělat ochranný štít. Třeba pro Mars!


Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?


Obrazem: 30 pozvánek do divukrásné KanadyObrazem: 30 pozvánek do divukrásné Kanady
Jen málo míst na světě Vám nabídne tolik krás najednou. Divokou přírodu, polární záře a ledovce větší než zaoceánské lodě.


Bojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palácBojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palác
Bojovníci ISS, nejen že v Mosulu ničili památky, ale také hledali artefakty, které by mohli prodat. A našli při tom ztracený, 2600 let starý palácový komplex, pod svatyní Nabí Júnus. Na tomto místě byl údajně pohřben prorok Jonáš.


Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!
Většina savců kost v penisu má. Ačkoliv její velikost se velmi liší. A vědci přišli se zajímavým evolučním vysvětlením záhady pyjové kosti.


Kopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožíváKopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožívá
Obrazárna světa, která byla od roku 1963 pro veřejnost uzavřena, má věrnou kopii alespoň zásadních děl.. Podívejte se na zajímavé video...
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí