internetWEEK.cz menu TOPlist

Planeta X se vrací na scénu

Planeta X se vrací  na scénu

Nový objev astronomů částečně vrací do hry hypotézy o tajemné planetě, ukryté kdesi v dalekých končinách Sluneční soustavy.

 

Planeta X se vrací na scénu

Čistě teoreticky by měly všechny planety obíhat podle přesného jízdního řádu. Je to s nimi ale podobné, jako s autobusem MHD někde ve velkém městě. Přesný jízdní řád nemusí zcela dodržet díky velkému provozu a tedy vlastně ovlivnění ostatními účastníky silničního provozu.

 

Také ve Sluneční soustavě je čilý dopravní ruch. Naše planeta zde není osamocená, ale nachází se ve společnosti dalších 7 planet a obrovského množství planetek, komet a jiného malého vesmírného bordelu. To vše se navzájem gravitačně ovlivňuje.

 

Po objevu Uranu v roce 1781 si astronomové všimli, že jeho oběh podléhá nepatrným odchylkám, za kterými musí stát další planeta. Díky tomu se v roce 1846 sice podařilo objevit Neptun, ale nikoliv vyřešit stávající problém. Ve vzduchu visela existence deváté a ještě vzdálenější planety. Když v roce 1930 objevili Pluto, byl problém zdánlivě vyřešen a Pluto přistálo na seznamu známých planet.

 

Astronomové se nemohli dlouho dopočítat, zda Pluto stačí na vysvětlení odchylek v pohybu Uranu a Neptunu a zda tedy už mají hotovo, nebo se za jeho dráhou nachází další planety či jiná tělesa. Objev měsíce Charon pomohl stanovit hmotnost Pluta na pouhé 0,2% Země a debaty začaly nanovo.

 

Pluto se navíc chovalo jako rebelská planeta. Zatímco osm planet obíhá po téměř kruhových drahách a v jedné rovině, Pluto má dráhu silně protáhlou a navíc skloněnou. Dokonce se občas stává, že se k Slunci dostává blíže než Neptun. Pozorování následně ukázala, že v průběhu oběhu se mění atmosféra Pluta a od cejchu něčeho mezi planetkou a kometou už nebylo daleko.

 

Pluto nakonec podřízly nové objevy těles za dráhou Neptunu. Mnoho takzvaných transneptunických těles je minimálně podobně velkých a hmotných jako Pluto. Astronomové proto stáli před velkým problémem. Zavést ve Sluneční soustavě planetární diskriminaci nebo otevřít dveře a pustit do rodiny planet další objekty? K nelibosti Američanů, kteří Pluto objevili, se nakonec nejmenší planeta z rodiny v roce 2006 poroučela a to na Valném shromáždění Mezinárodní astronomické unie v Praze.

 

V ledovém království věčné tmy

Neptunem nebo Plutem nic nekončí. Daleko za nimi se prohánějí tělesa Kuiperova pásu. Obrovské objekty z ledu a hornin se schovávají v oblastech, kde je Slunce pouze jasnou hvězdou na věčně temném nebi.

 

Kuiperův pás podle odhadů sahá až do vzdálenosti 55 AU (1 AU= střední vzdálenosti Země od Slunce). Ještě mnohem dál se nachází Oortův oblak, který je zásobárnou kometárních jader a jeho neostrý konec možná sahá až někam 100 000 AU od Slunce.

 

Inspirace odjinud

Objevy planet mimo Sluneční soustavu ukazují, že Plutu jsme se v některých ohledech posmívali neprávem. Existují planety, které stejně jako Pluto obíhají po velmi protáhlých drahách a s velkým sklonem vůči rovině rovníků mateřské hvězdy. Existují rovněž planety, které okolo svých hvězd obíhají mnohem dál než Neptun okolo Slunce. Dobrým příkladem je HD 106906 s oběžnou dráhou sahající až 21x dál než Neptun! Podobné úlovky dávají částečnou naději na existenci velké a dosud neobjevené planety daleko od Slunce. Řada kosmických družic pro výzkum vesmíru v infračervené části spektra podobné naděje pohřbívá.

 

Před pár dny zveřejnili své výsledky lidé okolo družice WISE. Podle nich žádná planeta X neexistuje nebo alespoň ne:

 

  • Planeta o velikosti Saturnu a větší do vzdálenosti 10 000 AU
  • Planeta o velikosti Jupiteru a větší do vzdálenosti 26 000 AU

Osm planet však přesto nemusí být konečné číslo. Pravděpodobně nejlepší český astronom současnosti David Nesvorný (pracuje v USA) nedávno přišel s teorií, že Sluneční soustava kdysi měla o jednu obří plynnou planetu více. Při gravitačních interakcích s ostatními planetami však byla z mladé Sluneční soustavy vystřelena. Podobné případy jsou zřejmě ve vesmíru běžné, dokonce mají v Galaxii existovat miliardy bludných planet bez hvězd.

 

Pohyb planetky 2012 VP113 na hvězdném pozadí

Pohyb planetky 2012 VP113 na hvězdném pozadí.

Objekt s podivnou dráhou

Astronomové nyní hlásí objev 450 km velké planetky 2012 VP113, která společně s dvakrát větší Sednou (objevena roku 2003) zřejmě pochází z Oortova oblaka. Zatímco bližší Kuiperův pás sahá někam do vzdálenosti 50 AU, Sedna a 2012 VP113 obíhají po protáhlých drahách a nejblíže se k Slunci dostávají do vzdálenosti 76, respektive 80 AU.

 

Obě tělesa jsou patrně součástí vnitřního Oortova mračna, sahajícího do vzdálenosti až 1 500 AU. V této oblasti se může nacházet řada objektů o velikosti stovek kilometrů. Podle astronomů dokonce není vyloučena ani existence těles o velikosti Země nebo větší, které svou gravitací ovlivnily dráhu Sedny a 2012 VP113.

 

Existence podobné planety není v rozporu s infračervenými přehlídkami oblohy. Ty většinou vylučují jen existenci obřích planet podobných Jupiteru nebo Saturnu.

 

Nalézt planetu, která se dostává k Slunci nejblíže třeba jen na vzdálenost 100 nebo 120 AU, bude velmi obtížné. Jedinou možností dnes patrně zůstává snaha o nalezení dalších těles jako je Sedna a 2012 VP113 a studování jejich oběžných drah.

 

Zajímá Vás věda a technika? Zkuste naše moderované rozcestí na to nejlepší z internetu... | Moderované rozcestí - techWEEK >>>

 

Zdroje:
http://phys.org/news/2014-03-wise-survey-thousands-stars-planet.html
http://www.nasa.gov/content/nasa-supported-research-helps-redefine-solar-systems-edge/index.html#.UzP7Rah5Nin

 

Další příspěvky autora: exoplanety.cz


Články ve stejných kategoriích:

Vesmír   Věda  


Kategorie Věda


Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?
Na univerzitě v Antwerpách spojily dva projekty do jednoho. A funguje to!



Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.



Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?



Čeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotikČeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotik
Současná antibiotika zabírají čím dál méně. V centru Biocev však vědci našli způsob, jak urychlit evoluci přírodních procesů a získat nová silná antibiotika.



Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.



Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!
V různých koutech světa se lidé dožívají různého průměrného věku. Ale všude se neustále prodlužuje. A do roku 2030 vědci očekávají prolomení magické devadesátky!



Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!
Většina savců kost v penisu má. Ačkoliv její velikost se velmi liší. A vědci přišli se zajímavým evolučním vysvětlením záhady pyjové kosti.



I běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombieI běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombie
Běžné léky na bolest a nachlazení není dobré zobat jen tak preventivně. Pravidelně a v nadměrném množství. A v některých situacích raději vůbec!



Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!
Opravdová revoluce ve výrobě elektřiny je tu! Nic se nehýbe. Žádná chemie. To se jen diamanty sluní v radioaktivním odpadu...



Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí