internetWEEK.cz menu TOPlist

Nesnadný den Marka Owena

Nesnadný den Marka Owena

Tak konečně vyšly memoáry jednoho z členů americké speciální jednotky, který se zúčastnil vojenské akci proti bin Ládinovi. Nakladatel chtěl potenciální bestseller s názvem „No Easy Day“ vrhnout na trh až 11. září, ale nakonec to urychlil.

Nesnadný den Marka Owena

Matt Bissonnette z jednotky SEAL Team Six byl součástí nejvýznamnější operace speciálních jednotek v americké historii – likvidace Usámy bin Ládina. V unikátní knize, kterou sepsal pod pseudonymem Mark Owen, je podrobně vylíčeno, jakým výcvikem museli on a jeho kolegové z 24členného týmu projít. Následuje podrobný popis zásahu v Abbottabádu od havárie helikoptéry až po rozhovor potvrzující bin Ládinovu smrt. To vše se stává součástí moderní, nejen vojenské historie. Za vysokou zdí v Abbottabádu se ve svém sídle ukrýval i se svou početnou rodinou legendární vůdce Al-Káidy. V noci na 2. května 2011 tam vrazili američtí specialisté a zastřelili každého, kdo vypadal jako hrozba. „Setkání“ komanda s Usámou bin Ládinem připomínalo popravu. Sotva vyhlédl z pokoje, první voják mu prostřelil hlavu a potom ho dorazili na podlaze, protože se ještě hýbal. Podle oficiální (hrdinštější) verze vojáci stříleli až poté, když se bin Ládin vrátil do ložnice, protože předpokládali, že se chce bránit.

 

Válka proti terorismu

No Easy Day detailně prezentuje čtenáři, jak vypadá válka proti terorismu, která se může rozšířit kamkoliv na této planetě. Kniha je unikátní i tím, že autor popsal některé, dosud neznámé akce SEAL. Neváhal přiblížit čtenářům skutečné životy některých dalších příslušníků jednotky. A jaký byl sám Matt Bissonnette? Jeden z jeho spolubojovníků řekl: „Byla to legenda, vůdčí typ a perfekcionista, dokonalý profesionál, zcela oddaný Bohu a vlasti.“ Šestatřicetiletý voják prošel Irákem i Afghánistánem a od armády odešel krátce po zásahu v Abbottabádu. Vydání knihy bylo naplánováno na 11. září 2012, ale vzhledem k obrovskému zájmu ho nakladatelství o týden uspíšilo. Bissonnette už dokonce vystoupil v televizi. Odmítá, že by ve své knize vyzradil tajné informace, i to, že by kniha měla být kartou v boji o Bílý dům. "Ta kniha je absolutně nepolitická," zdůrazňuje.

 

Důsledky

Matt Bissonnette sice napsal oslavnou knihu o SEAL, ale její vydání může mít pro utajovanou jednotku neblahé důsledky. První se již objevují. Pentagon pohrozil žalobou a několik příslušníků SEAL bylo postaveno mimo službu. Pentagon se zlobí. Je to problém i proto, že byla zpochybněna původní verze šířená Bílým domem, jak byl život hlavního teroristy ukončen. Sám prezident Obama a Hillary Clintonová se propagandisticky spojili s „ulovením“ bin Ládina, a tudíž je to vrcholně citlivé téma. Nemluvě o tom, že v USA finišuje prezidentská volební kampaň. Lze proto očekávat, že s „Nesnadným dnem“ bude mít někdo těžkosti.

 

Smrt Usámy bin Ládina stejně jako jeho role v 11. září 2001 jsou plné otazníků. A konspiračních teorií. Patří dokonce mezi největší. Seznamte se s nimi: Velké konspirační teorie: Usáma bin Ládin

 

Expert analyzuje situaci

Expert na vojenskou problematiku a býval člen jednotky SEAL Brandon Webb uvedl: „Kniha způsobila takovou bouři mezi armádními veliteli, že zbavili vojáky jejich účasti v boji.“ Webb vidí problém v tom, že Bissonnette není odborník na utajování informací, čili neví, co smí pustit a co už je špatně. Prý hrozí, že bude dočasně postavena mimo službu celá oslavovaná jednotka. Kniha může mít závažné dopady na národní bezpečnost, je to „kaskadérský kousek v oblasti PR“, který měl být nejdříve dohodnut s ministerstvem obrany. Publikace ohrožuje nejen jeho osobně, ale i jeho příbuzné a sousedy, speciálně, kdyby se islámisti rozhodli ho zabít, upozorňuje armádní expert.

 

Zdroje:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/194033-pentagon-vyhrozuje-kvuli-knize-o-zabiti-usamy-soudem/
http://www.amazon.com/No-Easy-Day-Firsthand-Account/dp/0525953728
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2197764/No-Easy-Day-Elite-SEALs-taken-duty-deal-aftermath-Bin-Laden-book-command-bench.html#ixzz25aUFUaor
http://internetweek.cz/konspiracni-teorie/velke-konspiracni-teorie-usama-bin-ladin

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Usáma Bin Ládin   Válka   USA  


Kategorie Usáma Bin Ládin

Americké temno (Zero Dark Thirty)Americké temno (Zero Dark Thirty)
Film režisérky Kathryn Bigelow „Třicet minut po půlnoci“ dostal Oskara jenom za zvuk. Polodokument, filmová rekonstrukce, dokudrama, vášnivá veřejná debata, nesouhlasné reakce.


Jak byl zabit Usáma bin LádinJak byl zabit Usáma bin Ládin
Další voják podal svědectví o smrti šéfa Al Kájdy. Existují tři verze o jeho konci. Jedna je oficiální, druhou popsal Matt Bissonnett v knize No Easy Day. Třetí svědectví poskytl časopisu Esquire člen komanda zvaný Střelec.


Život na útěku – jak žil Usáma bin Ládin v PákistánuŽivot na útěku – jak žil Usáma bin Ládin v Pákistánu
Usáma bin Ládin strávil 9 let v ilegalitě na pákistánském území. Během té doby žil v pěti úkrytech a zplodil 4 děti...


Analytici Stratforu: Bin Ládinova mrtvola letí do USAAnalytici Stratforu: Bin Ládinova mrtvola letí do USA
Dva dny poté, co jsme napsali, že Američané asi nehodili mrtvolu Usámy Bin Ládina do moře, to potvrdili analytici „stínové CIA“. Vyplývá to z e-mailů, které hackeři Anynomous šlohli americkému soukromému výzkumnému středisku Stratfor


Velké konspirační teorie: Usáma bin LádinVelké konspirační teorie: Usáma bin Ládin
Konec nejhledanějšího teroristy světa, kterého americký výsadek usmrtil v noci z 1. na 2. května roku 2011, symbolicky korunoval dílo. Jak by tím měl být zmatek kolem slavného mudžáhida završen.


Velké konspirační teorie: 11. září 2001Velké konspirační teorie: 11. září 2001
Čtyři unesená letadla. Téměř 3000 mrtvých. Americká protivzdušná obrana v nečinnosti. Miliony lidí si myslí, že šlo o Inside Job...


Tyrani na troskáchTyrani na troskách
Pred desiatimi rokmi akt teroru na území USA predznamenal novú epochu.


Zemřel Usáma bin Ládin - zakladatel Al-Káida?Zemřel Usáma bin Ládin - zakladatel Al-Káida?
USA tvrdí, že zemřel Usáma bin Ládin - zakladatel Al-Káida. Všichni toto jméno znají - buď z vyprávění a nebo z televize. Přesně tak, jak nám to naservírovala média. Ale kdo to vlastně byl Usáma a jakou úlohu v celém procesu vlastně sehrál?


Kategorie Válka

Bude světová válka? 1914-2014Bude světová válka? 1914-2014
Američan Walter Russell Mead, profesor zahraničních vztahů a humanitních věd na Bard College, porovnal politickou situaci před první světovou válkou se současnou mocenskou situací ve světě.


Děti a válkaDěti a válka
Britská charitativní organizace velmi netradičním způsobem ukazuje hrůzy války a jejich vliv na děti. V krátkém videu se podíváte, jak by vypadal život malé dívky, pokud by Velkou Británii zasáhla válka.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí