internetWEEK.cz menu TOPlist

Jak byl zabit Usáma bin Ládin

Jak byl zabit Usáma bin Ládin

Další voják podal svědectví o smrti šéfa Al Kájdy. Existují tři verze o jeho konci. Jedna je oficiální, druhou popsal Matt Bissonnett v knize No Easy Day. Třetí svědectví poskytl časopisu Esquire člen komanda zvaný Střelec.

Jak byl zabit Usáma bin Ládin

Usáma bin Ládin byl zabit 2. května 2011 krátce po jedné hodině po půlnoci místního času příslušníky komanda Team 6 NAVY SEAL ve svém sídle v Abbottabádu v Pákistánu. Operace měla kódové označení Operation Neptune Spear a byla řízena CIA. Celý zásah trval 40 minut a byl uskutečněn bez vědomí pákistánské vlády. Komando, které celkem tvořilo 79 osob, během akce usmrtilo pět lidí, z toho jednu ženu. Po akci se jednotka vrátila do Afghánistánu kvůli identifikaci těla, které bylo během 24 hodin pohřbeno v moři. První popsal operaci Neptune Spear jako Mark Owen člen komanda Matt Bissonnett ve své knize No Easy Day (Nelehký den), která vyšla v roce 2012. Další člen komanda poskytl nedávno rozhovor o tom, jak zastřelil Usámu bin Ládina, časopisu Esquire pod přezdívkou Střelec.

 

Smrt Usáma bin Ládina - Oficiální verze

Příslušníci komanda potkali bin Ládina ve 3. patře hlavní budovy. Bin Ládin vyhlédl z pokoje na chodbu a viděl, jak Američané stoupají nahoru po schodech. Potom se vrátil do pokoje. Když se vojáci přiblížili, bin Ládin uchopil jednu ze svých žen, držel ji před sebou jako štít a tlačil dopředu. Jeden z vojáků ho střelil několikrát do hlavy a muž se zhroutil na podlahu. Uvnitř ložnice byly dvě ženy, které stály nad umírajícím. Jedna z nich, Amal, vykřikla něco na vojáky a zdálo se, že se chce proti nim vrhnout. Jeden z mužů ji proto střelil do nohy a potom obě ženy odstrčil stranou. Druhý voják vstoupil do místnosti a střelil bin Ládina do hrudi. V místnosti byly dvě zbraně, puška AKSU (kalašnikov) a ruská pistole Makarov. Zbraně ležely na polici u dveří.

 

Verze Matta Bissonnetta

Usáma bin Ládin vyhlédl ze své ložnice v posledním patře budovy ve chvíli, kdy členové komanda postupovali po úzkém schodišti směrem k němu. „Člen komanda, který šel první, zahlédl muže, který se vyklonil ze dveří na pravé straně chodby asi tři metry od nás.“ Pak se ozvalo několik výstřelů a muž zmizel v místnosti. Když členové komanda vtrhli dovnitř, našli jej ležet na zemi ve smrtelné agonii, na pravé straně hlavy měl viditelný otvor po střele. Nad ním bědovaly dvě jeho ženy. Jeden z vojáků je odehnal a pak s ostatními členy komanda do něj stříleli, dokud nezůstal nehybně ležet. „Dokonce se ani nepřipravoval na obranu. Neměl vůbec v úmyslu se bránit,“ napsal Bissonnette.

 

Verze „Střelce“

Střelec vstoupil ve třetím patře domu do místnosti, kde spatřil bin Ládina, který před sebou držel svou nejmladší ženu Amál. Měl ruce na jejích zádech a tlačil jí dopředu. Vše se odehrávalo potmě. Usáma vypadal zmateně. „Byl mnohem vyšší, než jsem čekal," říká Střelec. "Nejdřív mě napadlo, jak je vyhublý, jak je vysoký a jak má krátké vousy, všechno najednou. Měl jednu z těch bílých pokrývek hlavy, ale měl skoro oholenou hlavu," dodal Střelec. Voják viděl, že na polici leží samopal Kalašnikov. Bin Ládin se svou ženou mířili k němu. "Nevěděl jsem, jestli nemá vestu s výbušninami a jestli ji netlačí k tomu, aby z nich obou udělala mučedníky. Měl zbraň nadosah. Byl hrozbou. Musel jsem ho střelit do hlavy, aby je nemohl odpálit," popsal situaci. Střelec nepopírá, že jeho kolegové na Usámu vystřelili již předtím. Ale tvrdí, že to byl on, kdo bin Ládina zabil. Vystřelil a dvakrát bin Ládina zasáhl do čela. Ten se sesunul k zemi a Střelec ho zasáhl znovu. "Byl mrtvý. Nehýbal se. Jazyk měl venku. A jak jsem ho viděl vydechnout naposledy, pomyslel jsem si: Je to ta nejlepší věc, kterou jsem kdy udělal? Nebo ta nejhorší." Střelec také řekl, že očekával, že při akci zahyne. Na bin Ládina spotřeboval jenom tři náboje.

 

Nesrovnalosti mezi verzemi přičítá americký spisovatel a novinář Peter Bergen rychlosti a zmatku, který se vytvořil během zásahu. Při přistání spadla jedna helikoptéra. Elektřina v komplexu byla vypnutá. Situace byla nepřehledná, vše se odehrávalo potmě.

 

Neslavné konce slavných

„Střelec“, který podle své výpovědi dostal nejhledanějšího teroristu světa, odešel vloni předčasně do civilu. Protože nesplnil povinnou délku služby, nedostal penzi a nemá ani zdravotní pojištění. Odmítl ochranu svědků, protože by přišel o kontakt s rodinou a s kamarády. Voják, který zlikvidoval největšího nepřítele USA, zůstává i s rodinou v ohrožení a bez peněz. „Byl to jejich prorok. My jsme ho zabili. A já už nebudu mít nikdy klid,“ říká.

 

Kdo s čím zachází…

Velitel Team 4 SEAL Job W. Price, kterému se přičítají zásluhy za to, že jeho muži našli a zlikvidovali hlavu Al Kájdy, zemřel za podezřelých okolností koncem loňského roku v Afghánistánu, uvedla CNN. Priceova smrt byla vyšetřována jako sebevražda. Nyní je po smrti více než 20 příslušníků slavného komanda, které zlikvidovalo údajného iniciátora útoků na Ameriku. Většina z příslušníků komanda zemřela při nehodě vrtulníku v Afghánistánu. Podle oficiálních informací byla 6. srpna 2011 během bojové operace sestřelena helikoptéra a přitom zahynulo 15 příslušníků Seals. Helikoptéru Chinook zasáhli talibánci obyčejnou pancéřovou pěstí.

 

Smrt Usáma bin Ládina - Konspirační teorie

Nečekaná smrt mužů z Teamu 6 vzbudila v některých Američanech podezření, že se někdo snaží odklidit svědky. Také podivné souvislosti Operace Neptune Spear - především to, že nebyly zveřejněny fotografie mrtvoly - vedly k podezření, že bin Ládin nebyl ve skutečnosti usmrcen, ale zajat. Podle některých je vězněn na Guantánamu. Podle jiných konspiračních teorií Usáma bin Ládin buď nikdy neexistoval, nebo byl ve skutečnosti spolupracovník amerických tajných služeb.

 

Konec nejhledanějšího teroristy světa, kterého americký výsadek usmrtil v noci z 1. na 2. května roku 2011, symbolicky korunoval dílo. Jak by tím měl být zmatek kolem slavného mudžáhida završen... Čtěte dále v magazínu internetWEEK.cz | Velké konspirační teorie: Usáma bin Ládin >>>

 

Zdroje:
idnes.cz, wikipedia.org, http://www.esquire.com/blogs/politics/shooter-quotes-video-inteview
Ilustrace: http://nation.foxnews.com/

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Usáma Bin Ládin   USA   Armáda   Konspirační teorie  


Kategorie Usáma Bin Ládin

Americké temno (Zero Dark Thirty)Americké temno (Zero Dark Thirty)
Film režisérky Kathryn Bigelow „Třicet minut po půlnoci“ dostal Oskara jenom za zvuk. Polodokument, filmová rekonstrukce, dokudrama, vášnivá veřejná debata, nesouhlasné reakce.


Nesnadný den Marka OwenaNesnadný den Marka Owena
Tak konečně vyšly memoáry jednoho z členů americké speciální jednotky, který se zúčastnil vojenské akci proti bin Ládinovi. Nakladatel chtěl potenciální bestseller s názvem „No Easy Day“ vrhnout na trh až 11. září, ale nakonec to urychlil.


Život na útěku – jak žil Usáma bin Ládin v PákistánuŽivot na útěku – jak žil Usáma bin Ládin v Pákistánu
Usáma bin Ládin strávil 9 let v ilegalitě na pákistánském území. Během té doby žil v pěti úkrytech a zplodil 4 děti...


Analytici Stratforu: Bin Ládinova mrtvola letí do USAAnalytici Stratforu: Bin Ládinova mrtvola letí do USA
Dva dny poté, co jsme napsali, že Američané asi nehodili mrtvolu Usámy Bin Ládina do moře, to potvrdili analytici „stínové CIA“. Vyplývá to z e-mailů, které hackeři Anynomous šlohli americkému soukromému výzkumnému středisku Stratfor


Velké konspirační teorie: Usáma bin LádinVelké konspirační teorie: Usáma bin Ládin
Konec nejhledanějšího teroristy světa, kterého americký výsadek usmrtil v noci z 1. na 2. května roku 2011, symbolicky korunoval dílo. Jak by tím měl být zmatek kolem slavného mudžáhida završen.


Velké konspirační teorie: 11. září 2001Velké konspirační teorie: 11. září 2001
Čtyři unesená letadla. Téměř 3000 mrtvých. Americká protivzdušná obrana v nečinnosti. Miliony lidí si myslí, že šlo o Inside Job...


Tyrani na troskáchTyrani na troskách
Pred desiatimi rokmi akt teroru na území USA predznamenal novú epochu.


Zemřel Usáma bin Ládin - zakladatel Al-Káida?Zemřel Usáma bin Ládin - zakladatel Al-Káida?
USA tvrdí, že zemřel Usáma bin Ládin - zakladatel Al-Káida. Všichni toto jméno znají - buď z vyprávění a nebo z televize. Přesně tak, jak nám to naservírovala média. Ale kdo to vlastně byl Usáma a jakou úlohu v celém procesu vlastně sehrál?


Kategorie Konspirační teorie

Zmizení letu 370 – Konspirační teorie (2)Zmizení letu 370 – Konspirační teorie (2)
Média si nevšímají masivního zastoupení zaměstnanců Rothschildovy firmy Freescale ve zmizelém Boeingu. Jenomže právě to je inspirací pro hodně třaskavou konspirační teorii, v které hrají významnou roli utajované vojenské technologie.


Zmizení letu 370 – konspirační teorieZmizení letu 370 – konspirační teorie
Hlavní konspirační teorie - letadlo bylo uneseno na základnu Diego Garcia. NSA ví, kde přistálo. Mobilní telefony vyzváněly ještě několik hodin po zmizení letadla.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí