internetWEEK.cz menu TOPlist

Aféra Watergate

Aféra Watergate

Watergate - to je největší kauza v dějinách žurnalistiky, která mimo jiné vedla i k rezignace tehdejšího prezidenta USA, Richarda Nixona. O co tedy jde?

 

Aféra Watergate

Večer 17. června 1972 objevil jeden z hlídačů komplexu zvaného Watergate několik dvěří se zámky přelepenými tak, aby zůstali odemčeny. Pásky ze zámků strhl a dále se o věc nezajímal. Poté, co našel pásky na zámcích znovu však zavolal policii. Ta nalezla pět mužů skrývajících se v tomto komplexu, který sloužil také jako centrála Demokratické strany.

 

Aby muži skryli své pravé určení, maskovali se jako obyčejní lupiči. Většina z nich byli bývalí agenti CIA. Muži byli obviněni z krádeže a pokusu o nastražení odposlechů. Po dalším vyšetřování však vyplouvali na povrch další spojistosti. Nejvýraznějsí byla spojitost těchto mužů s republikánským Výborem pro znovuzvolení prezidenta Nixona. Tito muži byli také spojováni například s odsouzeným Gordonem Liddym, bývalým šéfem rozvědky Bílého domu nebo Howardem Huntem. Oba tito muži byli odsouzeni za spiknutí, vloupání a také maření vyšetřování.

 

Jeden z pěti odsouzených lupičů napsal v březnu 1973 vrchnímu soudci dopis, ve kterém tvrdil, že jednal na nátlak jeho nadřízených. Konkrétně mělo jít o J.N. Mitchella, bývalého šéfa již zmiňovaného Výboru pro znovuzvolení prezidenta Nixona. Další vyšetřvání také zjistilo, že šlo již o druhé vloupání do Watergate. To první probhělo přibližně o tři týdny dříve.

 

V srpnu roku 1972 byl nalezen šek v hodnotě 25 000 amerických dolarů. Šek patřil jednomu ze zajatých lupičů. Muži za vloupání tedy dostali desetitisíce dolarů - konkértně celkem 89 000. Po bližším prozkoumání Výboru vyšetřovatelé zjistili, že J. N. Mitchell spravoval tajný republikánský fond používaný pro financování akcí určených na zdiskreditování Demokratické strany. Později bylo také potvrzeno, že právě vloupání do komplexu Watergate bylo součástí této snahy na pošpinění demokratické strany pomocí odposlechů.

 

I přes všechny tyto události a odhalení byl však prezident Nixon 7. listopadu znovuzvolen prezidentem USA. Případ byl i nadále vyšetřován, pokroky však paradoxně nepřinášela policii nebo tajné složky, ale tisk. O případ se totiž velice zajímali tři velké deníky - Time, The New York Times a The Washington Post. Jeden z redaktorů Washington Post od svého zdroje zjistil, že vloupání do Watergate bylo jen součástí velkého spiknutí řízeného z Bílého domu.

 

Na povrch postupně vyplouvala spousta dalších informací. Bylo například zjištěno i to, že Nixon tuto akci odsouhlasil. Byl navrhnut impeachment, neboli sesazení amerického prezidenta. Ještě před jeho schválením však prezident Richard Nixon sám dobrovolně odstoupil.

 

Další příspěvky autora: Fanarim


Články ve stejných kategoriích:

USA   Aféra Watergate   Nixon   Ze zahraničí  


Kategorie USA


Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?
Představte si, že dluh USA je větší, než hodnota všech firem v indexu S&P 500. A pár dalších příkladů, jak si představit nepředstavitelné. Aby 20 bilionů dolarů nebylo jen absurdním číslem, které navíc dramaticky poroste!



Extrémy a opět extrémy. Zvykejme si i na kroupy jako grepyExtrémy a opět extrémy. Zvykejme si i na kroupy jako grepy
Vědci již roky předpovídají stále extrémnější počasí. Zřejmě je na čase si zvykat.



Jak se žije nezaměstnaným v USA. Příběh Pauly Brayové. Jak se žije nezaměstnaným v USA. Příběh Pauly Brayové.
Chudoba se stává aktuálním novinářským tématem nejen u nás. Jak se v USA může ocitnout na existenčním dně vysokoškolsky vzdělaná žena, popisuje v otevřeném dopise prezidentu Spojených států Paula Brayová.



USA chtěly vyvolat nepokoje na KuběUSA chtěly vyvolat nepokoje na Kubě
Někteří lidé se domnívají, že za mnohými politickými změnami a nepokoji stojí Spojené státy americké. Nový skandál okolo sociální sítě na Kubě jim dává do rukou velmi silný argument.



Co řekl Snowden německé televiziCo řekl Snowden německé televizi
Prvnímu televiznímu vystoupení Edwarda Snowdena naše média příliš pozornosti nevěnovala. Přečtěte si, o čem americký uprchlík a bývalý zaměstnanec amerických tajných služeb mluvil.



NSA: ještě horší, než jsme čekali NSA: ještě horší, než jsme čekali
Novinky okolo špionážních aktivit NSA: sledování stovek tisíc SMS zpráv denně, zanedbatelný přínos v boji proti terorismu a odposlechy počítačů, které nejsou připojeny k internetu.



Videa: časosběr Los Angeles a Německo z ptačí perspektivyVidea: časosběr Los Angeles a Německo z ptačí perspektivy
Podívejte do slunné Kalifornie díky dvěma skutečně povedeným časosběrným kouskům z města andělů a také na krásy našich východních sousedů z ptačí perspektivy.



USA tvoří jedenáct národůUSA tvoří jedenáct národů
Jeden novinář rozdělil USA na jedenáct rozdílných národů, které se liší téměř ve všech aspektech od politických preferencí až po společenské názory a hodnoty.



Papež František: ten chlápek marxista Papež František: ten chlápek marxista
Papež František řekl to, co si myslí velká část západního světa. A možná je jediný, jehož hlas je slyšet…



Američané a mapa EvropyAmeričané a mapa Evropy
Americký web BuzzFeed rozdal Američanům slepé mapy Evropy a nechal je doplnit názvy států. Jak to dopadlo?




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí