internetWEEK.cz menu TOPlist

Lev Rubinštejn: Krym ukradli mafiánsky, to oni umí

Lev Rubinštejn: Krym ukradli mafiánsky, to oni umí

Moskevský básník poskytl časopisu Forbes interview o současném Rusku, o Ukrajině i Majdanu. Přináší střízlivý pohled na vzrušenou realitu země na pokraji války.

 

Lev Rubinštejn: Krym ukradli mafiánsky, to oni umí

Lev Rubinštejn (1947) byl v 70. a 80. letech létech jedním z představitelů moskevského kulturního undergroundu. Jeho díla obyčejně souvisela s poezií, ačkoli se nehodila do žádného žánru. Přišel s novým druhem literární tvorby, které se říká „kartotéková poezie“ a pohybuje se na hranici mezi verbálním a výtvarným uměním.

 

Co se stalo s Ruskem, kde se vzala jeho současná velmocenská hysterie? Někteří říkají, že se Rusko zbláznilo. Jiní naopak, že se vrátilo do svého normálního stavu.

 

Představy o normě a o tom, co je patologické, jsou subjektivní, neustále se mění. Normální stav a obyčejný stav – to není jedno a to samé. Za normu já tvrdošíjně považuji otevřenost světa a pochopení svého místa v historickém kontextu. Všechno ostatní – je obrovská hloupost. Pokládat za normu takový stav bych nechtěl. Když někdo říká, že se Rusko zbláznilo, tak to není pravda. Nezbláznilo se Rusko, ale ruská vláda a určitá – ale dost velká – část obyvatelstva. Ale v Rusku žije taky hodně lidí, kteří se odlišují, například já. A já – to je taky Rusko. Myslím, že je lepší tak mluvit o lidech, a ne o zemích nebo národech.

 

Sociologie nelže? Skutečně 90% ruské populace podporuje připojení Krymu k Rusku?

 

Když jdu po Moskvě, tak žádnou masovou euforii nevidím. Ale když na mistrovství Evropy Rusové porazili Holandsko, to bylo vidět na ulicích veliké nadšení. Ale kvůli Krymu to tak není. Stalo se, že přivezli lidi na náměstí, oni tam trošku organizovaně rámusili a pak šli domů. Mám takový pocit, že obrovská část společnosti politické záležitosti moc nesleduje. Zdá se, že se hodně lidí, když jim bylo řečeno, že „Krym je náš“, dozvědělo, že zatím náš nebyl. Rozruch byl nahoře, v televizi, v projevech poslanců a politologů, ale ne mezi lidmi.

 

Nehádali se kamarádi mezi sebou z politických důvodů?

 

Ne. Já jsem se s nikým nehádal, ale někdy mi bylo hodně smutno. Například mi bylo smutno, když jsem viděl několik podpisů na seznamu lidí podporujících politiku Putina. I když velká část těchto podpisů mně vůbec nepřekvapila. Jsou takoví kulturní pracovníci, já jim říkám sloužící umělci, u kterých je to jasná pozice. Oni si prostě myslí, že dirigent musí sloužit vládě.

 

Je vůbec možná v Rusku demokracie? Já jsem v jedné debatě řekl, že není, ale protistrana odpověděla: ještě jsme to nezkusili.

 

Je možné, že lidé o tom nechtějí přemýšlet a nechce se jim věřit, že je to možné. Dnes jsem se dozvěděl, že v souladu s nějakými sociologickými dotazy jen 17% Rusů má nějaké víceméně evropské představy o životě. A já jsem poznamenal, že to není jenom, ale celých 17%. Z hlediska celé země to moc není, ale vlastně je to dost.

 

Někteří lidé říkají: Putin se nezastaví a dotáhne to do konce. Jiní říkají, že Putin připojil Krym, aby odpoutal pozornost lidí od důležitých problémů, a další expanze už pro něj není výhodná. Který názor je podle vás správný?

 

Mně se zdá, že ruská vláda momentálně nemá koncepci ani plán, a už to je nepřijatelné. Postupují intuitivně, podle podmínek. Jsem přesvědčen, že ještě tak před měsícem nebo dvěma o Krymu nikdo nepřemýšlel, a v tu chvíli v Kyjevě došlo k událostem na Majdanu, Janukovič utekl, a tak se rozhodli useknout Krym.

 

Useknout, pěkné…

 

Ano, jako mafiáni ho převzali, to oni umí. Ale mně se to jeví, jako klasická krádež během požáru.

 

Lidé také říkají, že to není Putinem. Že ten spíše momentálně drží zpátky ruský národ, který by nejradši Ukrajinu roztrhal na kousky.

 

Je hodně verzí. Možné je všechno. Rusko se teď nachází v těžkém emocionálním a morálním stavu, není zdravé. Vývoj událostí hodně záleží na Rusech, na Ukrajincích také na Evropě, na Americe, a vlastně na celém světě. Nakolik se to podaří vyřešit, záleží doslova na všech.

 

Ve 40. letech se Německo vrátilo do civilizovaného stavu teprve, když došlo ke globálnímu zhroucení. Je možné, že by se současné Rusko vrátilo zpátky, aniž by došlo k národní katastrofě?

 

Kdo by chtěl katastrofu? A kdo touží po revoluci?

 

Jak je možné se tomu vyhnout?

 

Já a malý okruh lidí, pro které je hlavním nástrojem a vlastně jediným nástrojem slovo, na to máme malý vliv. Ale je nutné působit na stav jazyka, na jakoukoliv možnost společenského dialogu. Nevidím jinou cestu. Já si myslím, že teď je nejdůležitější – mluvit. Dokud lidé spolu mluví, tak se nezabíjejí.

 

A pocity z Kyjeva?

 

Dnes se pro ně používá slovo „chladné“. Vždycky jsem býval v Kyjevě, když bylo hezké počasí, a tentokrát z nějakého důvodu, bylo poprvé špatné. Nicméně město je samozřejmě krásné, je tam jiná emocionální atmosféra než v Moskvě. Navzdory běžným představám, které mají Rusové, je jako dříve odlehčená a relaxovaná. Úplně normální lidé se mne (v Rusku) ptali, jak to, že jedu do Kyjeva, vždyť je to tam strašné! A já jim odpovídal: A tady v Moskvě to není strašné?

 

Majdan byl státní převrat v režii Washingtonu. Šílení američtí neocons jsou ochotni vyvolat světovou válku. V USA není demokracie. Putin může zachovat mír pouze tím, že se vzdá... | Paul Roberts: Amerika chce válku s Ruskem >>>

 

Změnilo se město po únorových událostech?

 

Prakticky ne. Vidím, že je to tady těžší z materiálního, ekonomického hlediska, lidé jsou zneklidnění kurzem ukrajinské hřivny a událostmi, ke kterým došlo na východě, ale obecně chodí spokojeně po ulicích, sedí v kavárnách a nevypadají vůbec agresivněji, než je obvyklé.

 

A jaké máte pocity ze samotného Majdanu?

 

Dnes jsem se prošel centrem, a Majdan na mě působil jako obrovská umělecká výstava. Nechtěl bych, aby to všechno zase odstranili, mně se zdá, že by měl být svým způsobem zachován, jak je. Ale na druhou stranu, když si člověk uvědomí, kolik to stálo krve, tak se objevují i jiné pocity.

 

Dnes se pod rouškou Majdana u nás dějí i věci ne úplně spořádané.

 

Nemusí to tak být v každé revoluci. A právě proto musí Majdan dál existovat.

 

Zdroj: http://forbes.ua/lifestyle/1369445-lev-rubinshtejn-krym-otzhali-po-pacanski-eto-oni-umeyut
Foto Wikipedia Rodrigo Fernandez

 

Další příspěvky autora: Jiří Sirotek


Články ve stejných kategoriích:

Rusko   Ukrajina  


Kategorie Ukrajina


Největší vizionář ruské budoucnosti - Alexandr DuginNejvětší vizionář ruské budoucnosti - Alexandr Dugin
„Autor smrtící ideové směsi“ je jedno z přízvisek ideového projektanta budoucího ruského impéria, který má radikální názory a podporu nejvyšších ruských kruhů.


Kategorie Rusko


Rusko se vrací do hry: MS-21 má za sebou první letRusko se vrací do hry: MS-21 má za sebou první let
Na poli dopravních letadel Rusko vyklidilo pole. Nyní se vrací. MS-21 vypadá k světu a má za sebou první testovací let.



Kam na lyže za zábavou? Jedině na Sibiř!Kam na lyže za zábavou? Jedině na Sibiř!
Každý rok to umí na Sibiři pořádně roztočit. Na závěr lyžařské sezóny musí všichni do plavek. Každým rokem je jich víc a víc. Podívejte se na velkou foto a video galerii!



Největší vizionář ruské budoucnosti - Alexandr DuginNejvětší vizionář ruské budoucnosti - Alexandr Dugin
„Autor smrtící ideové směsi“ je jedno z přízvisek ideového projektanta budoucího ruského impéria, který má radikální názory a podporu nejvyšších ruských kruhů.



Paul Roberts: Amerika chce válku s RuskemPaul Roberts: Amerika chce válku s Ruskem
Majdan byl státní převrat v režii Washingtonu. Šílení američtí neocons jsou ochotni vyvolat světovou válku. V USA není demokracie. Putin může zachovat mír pouze tím, že se vzdá.



Slavoj Žižek píše Naděždě z Pussy RiotSlavoj Žižek píše Naděždě z Pussy Riot
Členka protestní ruské hudební skupiny byla uvězněna na Sibiři, ale věznitelé dovolili, aby si dopisovala se slovinským filosofem Slavojem Žižekem.



Cesta autem na ruský způsob Cesta autem na ruský způsob
Pokud si myslíte, že jsou české dálnice a silnice nebezpečné a bojíte se dálničních pirátů, tak se podívejte na úlovky z Ruska…



V Rusku existuje jezero, které vás zabijeV Rusku existuje jezero, které vás zabije
Ve světě najdeme řadu nebezpečných míst, do kterých se neodváží snad ani Chuck Norris. V případě ruského jezera Karačaj vás zabije už pouhý pobyt v jeho blízkosti.



Úmluva o chemických zbraníchÚmluva o chemických zbraních
Úmluva o chemických zbraních: Izrael ji jako jedna z mála zemí neratifikoval a Rusko společně s USA mají stále tisíce tun nejhorších chemických zbraní na skladech.



Videa: Když vám bouchne raketaVidea: Když vám bouchne raketa
Pověst ruských raket dostala další pořádnou facku. Krátce po startu se k zemi poroučela raketa Proton-M. Podívejte se na spektakulární video této i z minulých selhání nosných raket.



Samara se propadá Samara se propadá
Ruské město Samara je „pojídáno zaživa“: auta, autobusy a náklaďáky padají do obrovských děr. Samařané žijí ve strachu, kde se zase propadne země.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí