internetWEEK.cz menu TOPlist

Trest smrti: Obnovit či nikoliv?

Trest smrti: Obnovit či nikoliv?

Jsme svědky stále neuvěřitelnějších zločinů. Už nad tím zůstává rozum stát. Když si zločinec vyslechne verdikt, většinou od soudu odchází s klidem a úsměvem. Není už čas na změnu?

Trest smrti: Obnovit či nikoliv?

Tresty jsou směšné

Všichni víme, jak to dnes se spravedlností je. Je běžnou záležitostí, že za vraždu dostane odsouzený například 5 let a po odpykání poloviny trestu je propuštěn za dobré chování. Co to má znamenat? Kolik lidí je nadosmrti poznamenáno ztrátou svého blízkého? A kolik z nich se z toho traumatu doopravdy vzpamatuje? Je jasné, že žádný trest nevrátí život milovanému člověku. Ale proč si vydržovat vrahy, zloděje, devianty a podvodníky? Proč se za "obyčejné" daňové úniky mnohdy vyměřují mnohem vyšší tresty a za skutečně děsivé činy tak směšné sazby?

 

Jde pouze o peníze

Vezmeme-li v úvahu, jaké náklady jsou třeba vynaložit na věznice, bezpečnostní opatření, léčbu deviací a další faktory související s výkony trestů, zcela jistě si položíme otázku, proč máme na zločince platit ze svých peněz. Ať už se to někomu líbí nebo ne, v první řadě jde o peníze. Státu se to samozřejmě zamlouvá, vždyť nemalé procento našich daní pokrývá právě tyto náklady, přestože se o tom moc nemluví. Pakliže by byl trest smrti znovu zaveden, přišel by tím stát o velkou část příjmů. To je hlavním důvodem, proč se o znovuzavedení absolutního trestu nejedná.

 

Recidivisté byli, jsou a budou

Kdo by si myslel, že se člověk po návratu z věznice napraví, mýlil by se. Zloděj zůstane zlodějem, vrah zůstane vrahem. Kriminalita roste závratným tempem a nezačneme-li proti ní jakýmkoli způsobem bojovat, můžeme zanedlouho chodit ven pouze s brokovnicí na rameni. I kdybychom vzali v úvahu, že si někdo odpyká dvacetiletý trest, je jen otázkou času, než se jeho pokřivená mysl uchýlí k dalšímu přečinu. Recidivisté budou naší společnosti nebezpeční neustále. Dokud budou mít jistotu, že se jim "prakticky" nic nestane, budou páchat jeden zločin za druhým. Dokud se neobnoví absolutní trest nebo se alespoň zásadně nezmění trestní zákoník, budeme se s tímto faktem muset tiše vyrovnat.

 

Jak všechno vyřešit?

Tato otázka vypadá velmi složitě, ale odpověď na ní je zcela prostá. Stačí si vzít za vzor některou z jiných zemí, kde jsou věznice skutečným peklem. Potom by si mnoho vyvrhelů rozmyslelo, jestli budou páchat zločin nebo se uchýlí k poctivému životu. Veřejné popravy a exemplární tresty měly něco do sebe. Zabil jsi někoho? Sám přijdeš o život. Chammurapiho zákoník všichno dobře známe. Ačkoliv se říká, že je nemorální a barbarské vyřizovat si účty formou odvety stejného druhu, jsou to pouze plané řeči. Kolik lidí, kteří přijdou o svého blízkého netouží po odvetě? Jak to vidíte vy?

 

Další příspěvky autora: Sivir


Články ve stejných kategoriích:

Trest smrti   Smrt   Trest   K zamyšlení  


Kategorie Trest smrti

Saúdská Arábie: roky věznění a smrt za názor na internetu Saúdská Arábie: roky věznění a smrt za názor na internetu
Příběh saudskoarabského bloggera Raífa Badawího se vrací na scénu. Ve hře je opět trest smrti za několik vět na internetové síti.


V Izraeli odsoudili toulavého psa k trestu smrti ukamenováním V Izraeli odsoudili toulavého psa k trestu smrti ukamenováním
K trestu smrti ukamenováním odsoudil nedávno tribunál ultraortodoxních rabínů v Jeruzalémě toulavého psa. Jeho "provinění" spočívá v tom, že je údajně reinkarnací laického advokáta, který náboženské soudce pohaněl před 20 lety.


Trest smrti ještě stále není tabu.....Trest smrti ještě stále není tabu.....
Souhrnem: podle přehledu Amnesty International o popravách ve světě za rok 1998 figuruje mezi 23 zeměmi, kde se tehdy popravovalo, 9 zemí muslimských.....


Za korupci v ČR trest smrtiZa korupci v ČR trest smrti
Jestli politici chtěli skutečně s problémem korupce něco udělat, mohli už dávno vyzkoušet osvědčené metody z minulosti.....


Kategorie Smrt

Steve Jobs a jeho poslední  slova: Fake!Steve Jobs a jeho poslední slova: Fake!
Na smrtelné posteli měl pronést slova, u kterých se tají dech. Příliš se hnal za penězi a málo lásky dával svým bližním. A začal věřit v Boha. Kdo má trochu tušení, jak Jobs přemýšlel a fungoval, nemůže uvěřit. Tak nevěřte, je to nesmysl!


Vymítání ďábla skončilo smrtíVymítání ďábla skončilo smrtí
Exorcismus – vyhánění ďábla pomocí jména Ježíše Krista s biblí v ruce. Křesťanské církve stále považují exorcismus za relevantní nástroj boje se zlem.


Taťjana  Bělousová vstala z mrtvýchTaťjana Bělousová vstala z mrtvých
Ukrajinka oživla po třech dnech klinické smrti. To je jen jedna část neuvěřitelného života komunistky, která konvertovala ke křesťanství v SSSR. Ve své výpovědi vydává šokující svědectví o životě v komunistické říši.


Magická čísla kolem Ivety BartošovéMagická čísla kolem Ivety Bartošové
Tragický konec zpěvačky upoutal velkou pozornost. Velmi brzy si někdo všiml, že v jejím konci sehrálo zvláštní roli číslo 29.


Zážitky blízké smrti amerických vojákůZážitky blízké smrti amerických vojáků
Mysteriózní odchod z tohoto světa nebo vystoupení z těla zažilo v boji mnoho vojáků, ale málokdo o tom mluví. Neradi vzpomínají na hrůzy války, ale jejich příběhy jsou velmi zajímavé.


Recenze: Anitu Moorjani vyléčila smrtRecenze: Anitu Moorjani vyléčila smrt
Světový bestseller Anity Moorjani přináší nejen její pohled za dveře smrti a zázračné uzdravení z rakoviny, ale v neposlední řadě i její filosofii, ke které se díky utrpení a setkání se smrtí propracovala.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí