internetWEEK.cz menu TOPlist

Demokracie nebo totalita?

Demokracie nebo totalita?

Totalitu charakterizovalo vyhrožování, špiclování, intriky, otevřené i skryté násilí, STB. A najednou tu máme specializované útvary policie, zpravodajce a manipulátory. Je tohle opravdu demokracie, kterou všichni chtěli?

 

Demokracie nebo totalita?

V nově vzniklém prvorepublikovém Československu byl zaveden politický systém pluralitní parlamentní demokracie. Tento systém fungoval až do Protektorátu, kdy byl parlamentní systém Československa podřízen moci Velkoněmecké říše. V podstatě šlo o první totalitu v politickém systému československého státu.


Po osvobození v roce 1945 politický systém navázal na praxi pluralitní parlamentní demokracie první republiky. Tento stav trval až do února 1948, kdy jedna politická strana pod pohrůžkou otevřeného ozbrojeného násilí převálcovala politickou pluralitu a institucionali­zovala svoji moc jako všeprostupující vedoucí síla. Od této doby až do tzv. sametu vládla za pomoci tajné policie v systému papírové parlamentní demokracie tzv. Národní fronty.

 

 


Po tzv. Sametové revoluci, ve které totalitní režim po vzájemné dohodě nenásilně odevzdal moc, došlo k obrodě parlamentního politického systému prvorepublikového Československa. Veřejný prostor začal opět svobodně politicky žít. Vlivem odstředivých tendencí došlo k nenásilnému rozdělení Československa na Česko a Slovensko a v nově vzniklém českém státě došlo ke kontinuálnímu navázání na politický systém rozpadlého státu. Pak se ovšem poznenáhlu (jakoby plíživě) stalo něco nečekaného.

 

 

Do tradičního volebního a parlamentního boje politických stran vstoupily nepřímo policie a zpravodajské služby. Jedna z politických stran začala používat jejich metody za tichého přispění silových resortů jako prostředek k uchopení moci a postupnému prosazení své politické dominance. V jisté době dokonce vážně hrozilo, že za jejich pomoci demokratickými prostředky ovládne všechny klíčové pozice ve státě od Hradu, skrze senát, kraje až po parlament a složky nezávislé soudní moci. Akce vyvolává protiakci. Jediné skutečně rovnocenná konkurenční strana začala při svém politickém sebeprosazování užívat stejných prostředků. Policejní zprávy a zpravodajské intriky se staly nepřímou součástí českého politického systému. Strany, které tyto praktiky neužívají a postrádají k tomu možnosti, nemají v konkurenčním boji šanci a jsou marginalizovány dvěma hlavními soky.

 


Co se to vlastně stalo?

 

Totalitu charakterizovalo prostředí vyhrožování, špiclování, intrik, otevřeného i skrytého násilí. Kožené kabáty Protektorátu, ruce na pažbách pušek milicionářů, všudypřítomná  STB…

 


A najednou tu máme specializované útvary policie, zpravodajce využívající namísto tradičních výslechových metod sofistikovaných metod všudypřítomného špiclování internetové a mobilní komunikace. V politice se dokonce na stranách obou hlavních protagonistů objevují různí Mrázkové, Kočkové, policejní spisy a zprávy… Nedošlo mezičasem ke skryté totalitě? Je tento parlamentní systém skutečně ještě demokracií, anebo se mezičasem přetransformoval v pseudodemokracii? Je vůbec možno dostat Krakatici mocenských vlivů policejních a zpravodajských struktur zpátky do láhve, anebo se stane trvalou součástí „demokratického“ pluralitního parlamentního systému? Budou o volebním úspěchu a osudu stran nadále rozhodovat archivy, přeběhlíci, intriky, podpásovky a korupce? Budou v celé české politice již natrvalo lidé jako Langer, Dalík, Šlouf, Tvrdík, Topolánek, Paroubek?

 

 


Je tomu ještě vůbec možno zabránit?

 


Navzdávám se, že ano. Především si musíme uvědomit rozsah poruchy systému – musí se stát předmětem široké veřejné debaty.

 

Kvůli tomu je potřeba všestranně bránit svobodu slova a projevu (hlídacího psa demokracie) – médií a usilovat o rozšíření jejich pravomocí, t.j. užívat skrytých nahrávek, zveřejňovat zjištěná pochybení, uchovávat v tajnosti zdroj svých informací pokud nedošlo k trestnému činu…

 

Musíme usilovat o okleštění práva mocenských struktur shromažďovat a zneužívat informací získaných z internetového prostoru, mobilní komunikace, soukromé korespondence…

 

Měli bychom všestranně usilovat o prosazení prvků přímé demokracie – především referenda s možností revidovat stav pochybené volby, t.j. odvolat v průběhu volebního období volebního podvodníka – ať už jsou to vládnoucí politické strany, které podvedly voliče, anebo osoby, které nerespektují volební sliby a zběhly k politickým oponentum, resp. pozbyli morální právo být vrcholovým politickým reprezentantem. To se týká i osoby samotného prezidenta. Jedině přímá volba a odvolatelnost prezidenta může zamezit tomu, aby se opakovaly volební peripetie hlavy státu a jeho kontroverzní mezinárodně politické angažmá.

 

 



Zdroj:  Czech Free Press

 

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Konspirace   Václav Havel   Totalita   Tajná policie   Konspirační teorie   Havel   Demokracie   STB   Z domova  


Kategorie Totalita


Realita dneškaRealita dneška
Všechno, co bylo kdysi opravdu dobré, co mělo svou hodnotu, nebo tradici, jsme vlastně vyměnili za šmejdy v drahém obalu. Žijeme v pomyslném blahobytu. Máme dva i tři telefony, internet, televizi, domácí kino, DVD, PC a stále nám něco chybí


Kategorie Z domova


8 startupů, které nás v poslední době zaujaly8 startupů, které nás v poslední době zaujaly
S fenoménem startupů je spojeno v první řadě Silicon Valey. Ale i v České republice se zrodila řada skvělých nápadů, které mohou dobít svět.



Videa: Brno jak ho neznáteVidea: Brno jak ho neznáte
Podívejte se na tři zajímavá videa o Brně a jeho okolí.



Hiporehabilitace: Když koně pomáhají lidemHiporehabilitace: Když koně pomáhají lidem
Koně mohou postižené postavit na nohy. Nebo vrátit mezi lidi. Nebo Vám jen pomohou od bolesti zad a špatného držení těla...



Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.
Čeští politici mají stále dokola potřebu omlouvat se Německu za poválečný odsun. Připomeňme si, o co šlo, proč je to nesmysl a slovy prezidenta Beneše „vlastizrada“, před kterou varoval.



Mnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné děníMnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné dění
Etnolog, antropolog, publicista a indián byl hostem u Daniely Drtinové. Udělejte si 23 minut času. Stojí to za to.



Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?
Jestli je Vám dnes padesát, o práci se zřejmě bát nemusíte. Alespoň co se robotů týče. Ale přemýšlíte-li, co studovat, zbystřete. Řadu povolání již automatizace vymýtila. A ještě více jich čeká jistý ortel. Svět se mění…



Expert odhaluje, jak by se rodiče měli vypořádat s digitálními médiiExpert odhaluje, jak by se rodiče měli vypořádat s digitálními médii
Technika jde neustále dopředu. Každá generace vyrůstá jinak, než ta předchozí. Již od vynálezu knihtisku. A vždy jsou slyšet hlasy, že je to špatně. Ale technologie dětem nezakazujte, zkuste jen dodržet několik zásad…



EET: Pokladní systém do 5.000 Kč?EET: Pokladní systém do 5.000 Kč?
Pořízení pokladního systému pro EET stát dotuje slevou na dani z příjmu ve výši 5.000 Kč. Je to utopie nebo najdeme tak levný pokladní systém?



Slovenská slova, kterým mladí Češi nerozumíSlovenská slova, kterým mladí Češi nerozumí
K žádnému jinému národu světa nemáme blíže. Kus společné historie, kultura a chtělo by se říci i velmi podobný jazyk. Mladí Češi ale slovenštině obvykle nerozumí.



Automobilový průmysl: podporovaný strašák české ekonomikyAutomobilový průmysl: podporovaný strašák české ekonomiky
Automobily zaměstnávají 5% ekonomicky aktivních obyvatel. Tvoří však téměř čtvrtinu HDP s tržbami okolo 865 miliard korun. A stát nešetří dalšími pobídkami v tomto sektoru…




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí