internetWEEK.cz menu TOPlist

V USA opět řádí tornáda. Co o nich víme?

V USA opět řádí tornáda. Co o nich víme?

Rok 2011 byl pro USA z hlediska tornád nejčernějším v historii, vyžádal si 500 obětí na lidských životech. Oddychne si letos americký středozápad?

V USA opět řádí tornáda. Co o nich víme?

Ani v 21. století, kdy naše kroky i dění na planetě sledují družice a moderní technika, nedokážeme rychle a včas čelit hrozbám, které si na nás občas přichystá matička příroda. Vlny tsunami, zemětřesení, tornáda, hurikány i nám tolik známé povodně způsobují miliardové škody a berou každoročně tisíce životů.

 

Na druhou stranu je síla přírody fascinující. Nevěřícně sledujeme sílu vody či větru, kteří dokáží v mžiku oka odnést auta, stromy i celá lidská obydlí.

 

Hurikány patří k jedním z takovýchto fascinujících ale současně velmi nebezpečných nástrojů, kterými nás příroda zkouší. V české kotlině je tornádo maximálně občasným zpestřením večerních zpráv a když už nějaké škody napáchá, jedná se obvykle o poničené střechy nebo vyvracený zahradní nábytek.

 

Tornádo je silně rotující větrný vír, jehož vznik a vývoj není dosud zcela dobře znám. Velmi silná tornáda, která jsou zcela jiným levelem ve srovnání s těmi českými, se vyskytují zejména na americkém středozápadu. Oblasti se říká „tornádová alej“ a rozprostírá se mimo jiné ve státech Texas, Kansas, Oklahoma, Alabama a Nebraska.

 

Fujitova stupnice

Pro popis síly tornáda se používá Fujitova stupnice, která nabývá šesti stupňů od 0 do 5:

 

F0 – rychlost větru dosahuje maximálně 137 km/h. Škody na majetku nejsou žádné nebo minimální (spadlé komíny, polámané větve apod.)

 

F1 – rychlost větru 138 až 178 km/h. Škody jsou menšího rázu: vytrhané střešní tašky apod. Tornádo této kategorie dokáže již vytlačit auto ze silnice.

 

F2 – rychlost větru 179 až 218 km/h. V této kategorii už nejde o žádnou legraci. Tornádo odnáší střechy domů, vyvrací stromy, může převrátit auto apod.

 

F3 – rychlost větru 219 až 266 km/h. Pokud by se přes vás přehnalo tornádo této kategorie, byly by škody na majetku a dost možná i životech velmi vážné. Tornádo již dokáže vyvracet zdi domů, odnášet střechy, nadzvedávat auta ze země apod.

 

F4 – rychlost větru 267 až 322 km/h. Tornádo této kategorie dokáže vymazat vilovou čtvrť z mapy. Domy jsou zničeny, i z poměrně hmotných předmětů venku se stávají smrtící projektily.

 

F5 – rychlost větru nad 322 km/h. Absolutní zkáza. Vaše auto může být odneseno i 100 metrů daleko. Domy i se silnou konstrukcí jsou velmi vážně poničeny nebo zcela zničeny.

 

V České republice byly zaznamenány tornáda o maximální kategorii F2 s tím, že v několika případech bylo silné podezření, že tornádo mohlo dosáhnout kategorie F3. Poslední takový případ se odehrál v červnu 2008 na Chrudimsku.

 

Černý rok 2011

V USA je situace samozřejmě podstatně pestřejší. V roce 2012 bylo prozatím hlášeno více než 500 tornád na území USA, z nichž asi 300 bylo potvrzeno. Tornádová sezóna vypukla ve druhé polovině ledna. Zatím se zdá, že by rok 2012 mohl být co do počtu tornád jedním z nejaktivnějších v historii. Do poloviny dubna byly v USA zaznamenány:

 

4 tornáda kategorie F4
15 tornád kategorie F3
52 tornád kategorie F2
81 tornád kategorie F1
124 tornád kategorie F0

 

Prozatím si jen v USA vyžádala tornáda 63 lidských životů.

 

Pro dokreslení uveďme, že v roce 2011 zemřelo v důsledku tornád ve světě 574 lidí, přičemž v USA to bylo rekordních 550 lidí. Jen od 25. do 27. dubna zahynulo 322 lidí, což je další černý rekord v amerických dějinách. Škody na majetku dosáhly během těchto tří dnů 11 miliard dolarů.

 

Celkem bylo v roce 2011 na území USA zaznamenáno 1700 tornád. Hned 17 z nich dosáhlo kategorie F4, šestice jich pak dokonce nejobávanějšího stupně 5:

 

Philadelphia, Mississippi, 27. dubna
Hackleburg, Alabama, 27. dubna
Smithville, Mississippi, 27. dubna
Rainsville, Alabama, 27. dubna
Joplin, Missouri, 22. května
Piedmont, Oklahoma, 24. května

 

 

West Liberty, Kentucky po zásahu tornáda kategorie F3 dne 4. března 2012.

 

Tornádo kategorie F3 v létě 2011

 

Tornádo kategorie F5

 

Blízké setkání s tornádem

 

Zdroje: YouTube.com a Wikipedia.org

 

Další příspěvky autora: exoplanety.cz


Články ve stejných kategoriích:

Tornádo   USA   Katastrofy   Zajímavé video  


Kategorie Tornádo

Fascinující videa: peklo a oheň Fascinující videa: peklo a oheň
Na internetu se v uplynulých dnech objevila nezávisle na sobě dvě videa z Austrálie. První nabízí vzácný pohled na ohnivé tornádo, druhé do útrob sopky způsobem, který jste ještě nikdy neviděli…


Lovci bouří existují i v ČR!Lovci bouří existují i v ČR!
Stormchasing (sledování bouří) je náplní hlavně amerických meteorologů. Vychází to ze skutečnosti, že se v áleji tornád v USA ročně vytvoří několik set tornád, která způsobují značné škody na majetku a bohužel i smrtelná zranění.


Kategorie USA

Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?
Představte si, že dluh USA je větší, než hodnota všech firem v indexu S&P 500. A pár dalších příkladů, jak si představit nepředstavitelné. Aby 20 bilionů dolarů nebylo jen absurdním číslem, které navíc dramaticky poroste!


Extrémy a opět extrémy. Zvykejme si i na kroupy jako grepyExtrémy a opět extrémy. Zvykejme si i na kroupy jako grepy
Vědci již roky předpovídají stále extrémnější počasí. Zřejmě je na čase si zvykat.


Jak se žije nezaměstnaným v USA. Příběh Pauly Brayové. Jak se žije nezaměstnaným v USA. Příběh Pauly Brayové.
Chudoba se stává aktuálním novinářským tématem nejen u nás. Jak se v USA může ocitnout na existenčním dně vysokoškolsky vzdělaná žena, popisuje v otevřeném dopise prezidentu Spojených států Paula Brayová.


USA chtěly vyvolat nepokoje na KuběUSA chtěly vyvolat nepokoje na Kubě
Někteří lidé se domnívají, že za mnohými politickými změnami a nepokoji stojí Spojené státy americké. Nový skandál okolo sociální sítě na Kubě jim dává do rukou velmi silný argument.


Co řekl Snowden německé televiziCo řekl Snowden německé televizi
Prvnímu televiznímu vystoupení Edwarda Snowdena naše média příliš pozornosti nevěnovala. Přečtěte si, o čem americký uprchlík a bývalý zaměstnanec amerických tajných služeb mluvil.


NSA: ještě horší, než jsme čekali NSA: ještě horší, než jsme čekali
Novinky okolo špionážních aktivit NSA: sledování stovek tisíc SMS zpráv denně, zanedbatelný přínos v boji proti terorismu a odposlechy počítačů, které nejsou připojeny k internetu.


Videa: časosběr Los Angeles a Německo z ptačí perspektivyVidea: časosběr Los Angeles a Německo z ptačí perspektivy
Podívejte do slunné Kalifornie díky dvěma skutečně povedeným časosběrným kouskům z města andělů a také na krásy našich východních sousedů z ptačí perspektivy.


USA tvoří jedenáct národůUSA tvoří jedenáct národů
Jeden novinář rozdělil USA na jedenáct rozdílných národů, které se liší téměř ve všech aspektech od politických preferencí až po společenské názory a hodnoty.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí