internetWEEK.cz menu TOPlist

Jueves 11-M: deset let od útoků v Madridu

Jueves 11-M: deset let od útoků v Madridu

Pohled zpět na teroristické útoky v madridském metru, které si vyžádaly téměř 200 obětí a ovlivnily směřování španělské politiky.

 

Jueves 11-M: deset let od útoků v Madridu

Byl čtvrtek, půl osmé ráno. Tisíce obyvatel Madridu stejně jako každý den pospíchaly do práce. Pro mnoho z nich to byl jeden z těch všedních dní, který jen stěží utkví v paměti. Jeho všednost narušovali snad jen všudypřítomní politici, dychtivě lovící nerozhodnuté voliče před víkendovými volbami. Pochybuji, že si v tu hodinu někdo z tisíců lidí v metru uvědomil, že právě v ten den uplynulo 911 dní od 11. září 2001. Číslo 911 je velmi symbolické, neboť v USA uvádějí datum opačně, takže 11. září je tam známé pod zkratkou 9/11.

 

V 7:37 toho čtvrtečního rána se stalo něco, co vypálilo hluboký cejch do paměti všech Španělů, cejch s nápisem Jueves 11-M, čtvrtek 11. března (marzo). Deset explozí v průběhu dvou minut připravily o život téměř dvě stě lidí.

 

Chronologie a počty obětí

Na místě nebo v nemocnici zemřelo celkem 191 lidí a dalších 1 858 bylo zraněno. Památku obětí dnes připomíná mimo jiné „Les vzpomínek“, který se nachází nedaleko stanice metra Atocha. Najdeme v něm 192 stromů – olivovníků a cypřišů.

 

Některé zdroje uvádějí 190 nebo 191 a jiné 192 obětí. Je to z toho důvodu, že se mezi oběti počítá smrt příslušníka speciálních sil, který zemřel později při zatýkání údajných pachatelů (viz níže) a Nicoláse Jiméneze Morána - dítěte, které se narodilo 10. května 2004 a zemřelo po dvou dnech v důsledku zranění své matky při útocích.

 

Madridské metro je po tom londýnském druhé největší v Evropě. Čítá 326 stanic a jeho délka dosahuje 324 km. Pro teroristy se jedná o ideální cíl útoku a to zejména v době ranní špičky a ve stanici, kde je vysoká koncentrace lidí.

 

Ve čtvrtek 11. března 2004 zasáhlo metro v průběhu dvou minut deset explozí. Další tři bomby nevybouchly.

 

7:37: tři bomby postupně explodují ve vlaku číslo 21431 ve stanici Atocha (čti atoča). Umírá 34 lidí. Díky videozáznamu se podařilo časy výbuchů určit v tomto případě velmi přesně, došlo k nim v 7:37:47, 7:38:36 a 7:38:40.

7:38: dvě bomby vybuchují ve vlaku číslo 21435 ve stanici El Pozo del Tío Raimundo. Umírá 67 lidí.

7:38: jedna bomba vybuchuje ve vlaku číslo 21713 ve stanici Santa Eugenia. Umírá 16 lidí.

7:39: čtyři bomby vybuchují ve vlaku číslo 17305 poblíž ulice Téllez, přibližně 500 metrů před vjezdem do stanice Atocha. Umírá 64 lidí.

 

 

Většina obětí pocházela ze Španělska (141). Mezi obětmi byli ale také lidé z jiných států:

Rumunsko: 16

Ekvádor: 6

Bulharsko: 4

Polsko: 4

Peru: 3

Kolumbie: 2

Dominikánská republika: 2

Honduras: 2

Maroko: 2

Ukrajina: 2

Po jedné oběti: Brazílie, Chile, Kuba, Senegal, Filipíny a Francie.

 

Vzhledem k tomu, že k výbuchu došlo v ranních hodinách, většina cestujících pospíchala do práce. Nejvíce obětí bylo ve věku okolo 30, 40 let. Nejmladší byla sedmiměsíční Patricia Rzaca z Polska, která zemřela spolu se svým otcem.

 

Protesty

Několik dní po útocích vyšly do ulic španělských měst miliony lidí. Jen v Madridu to podle odhadů mohly být 2 miliony neboli skoro polovina jeho obyvatel! Celkem do ulic vyšlo přes 11 milionů lidí, pětina Španělska.

 

Lidé nesli španělské vlajky s černou stužkou a transparenty s nápisy jako ¡Todos íbamos en ese tren! (Všichni jsme jeli v tom vlaku), ¡No estamos todos: faltan 200! (Nejsme všichni, chybí 200), No está lloviendo, Madrid está llorando (Neprší, Madrid pláče) a také bez ohledu na prvotní teorie odsouzení Al-Kaidy i ETA.

 

Vyšetřování a dopad na Španělsko

Vzhledem k tomu, že došlo k několika výbuchům prakticky současně a to ve frekventovaném metru, bylo okamžitě zřejmé, že Madrid čelí velkému teroristickému útoku. Na stole byly dvě základní verze: útok ETA nebo islámských teroristů.

 

Španělsko je na terorismus zvyklé. Od sedmdesátých let má více než bohaté zkušenosti s ETA, jejímž cílem je vyhlášení nezávislosti Baskicka. Je to poměrně zvláštní, neboť Baskicko na severu Španělska má stejně jako ostatní oblasti poměrně velkou autonomii, což se rozhodně nedá říci o jeho části, která se dnes nachází na území Francie.

 

Při útocích ETA do dnešních dní zemřelo přes 800 lidí. Většinou se jedná o vojáky a policisty. Civilních obětí je 340. ETA v mnoha případech útočila na politiky, soudce a jiné významné osoby. Nejkrvavější bylo z hlediska počtů obětí za rok období na přelomu 70. a 80. let, kdy se ve Španělsku odehrávaly zásadní polické změny. Zemřel generál Franco, Španělsko schválilo novou ústavu a do čela země se postavil Juan Carlos I. Mnoho obětí si však ETA na své konto připsala také na počátku 90. let.

 

Mezi nejkrvavější útoky patří ten z července 1979, kdy došlo k výbuchu bomb na letišti, vlakovém nádraží a také ve stanici metra Atocha. Zemřelo 7 lidí. V prosinci 1991 pak útok ETA zabil deset lidí, včetně 4 dětí.

 

Druhou možností byl útok islamistů jako odveta za angažování Španělska ve válce v Iráku. Nebyla by to první podobná událost ve Španělsku. V dubnu 1985 došlo k útoku na madridskou restauraci „El Descanso“, při kterém zemřelo 18 lidí. Restaurace byla hojně navštěvována americkými vojáky, ale mezi obětmi byli pouze Španělé.

 

Rychlé určení viníka bylo politicky velmi důležité, protože k útokům došlo jen pár dní před parlamentními volbami. Pokud by za nimi stáli islamisté, přineslo by to zásadní body tehdy opoziční sociálnědemokratické straně PSOE a naopak uškodilo vládní lidové straně PP, která do Iráku vojáky poslala. Útok ETA by naopak pomohl spíše straně PP, která vůči ní razila politiku tvrdé ruky.

 

PSOE ve volbách nakonec skutečně zvítězila se ziskem 42,59%, druhá skončila PP se 37,7%.

 

Pro útok ETA hovořila řada skutečností. V prosinci 2003 bylo zatčeno několik jejich členů v podezření, že připravovali bombový útok na madridské metro. Den před útokem také byly v metru rozdávány letáky, které vyzývaly k bojkotu Renfe (jakási obdoba ČD ve Španělsku), což mohlo být varování členům ETA, že k útoku dojde v nejbližších dnech. Bomby byly uloženy v batozích a odpáleny na dálku pomoci mobilního telefonu… žádný sebevražedný útok.

 

Teorii o islámských teroristech podporovalo symbolické datum (911 dní po 11. září) a evidentní snaha zabít co nejvíce lidí. ETA vždy krátce před výbuchem obvykle zavolala, což se tentokrát nestalo.

 

Už dva dny po útoku dorazil do televizní stanice Telemadrid vzkaz, že se v popelnici nachází video související s útoky. Na něm říká Abu Dujan s marockým přízvukem, že za útoky stojí evropské křídlo Al-Káidy.

 

Dne 3. dubna proběhlo zatýkání údajných pachatelů v Leganés nedaleko Madridu. Při akci došlo k výbuchu. Několik údajných teroristů zemřelo, o život přišel také jeden člen speciálních sil.

 

Dům v Leganés, ve kterém se odpálilo několik podezřelých z útoků.

Dům v Leganés, ve kterém se odpálilo několik podezřelých z útoků.

 

Teprve v polovině června byl na ulici Alcalá de Henares nalezen vůz Škoda Fabia, který měli útočníci použít společně s Renaultem Kangoo, nalezeným v den útoku. V Renaultu byly nalezeny rozbušky, úryvky z koránu, mobilní telefony a další vybavení.

 

Dne 16. listopadu byl odsouzen první člověk – teprve šestnáctiletý Vidal Gabriel Montoya měl teroristům předat výbušninu.

 

V dubnu 2006 bylo obviněno 29 lidí, 28 z nich stanulo před soudem. V říjnu 2007 byly vyneseny rozsudky: 21 lidí bylo odsouzeno a sedm zproštěno obžaloby. Několik obžalovaných bylo odsouzeno až k 40 tisícům let vězení. Podle oficiálních závěrů se jednalo o sólovou akci místních islámských radikálů, Al-Kajda neměla s útoky přímo nic společného.

 

Konspirační teorie

Stejně jako u 11. září, také v případě 11-M se postupně objevila celá řada konspiračních teorií. Ty nejsou tak zajímavé a „složité“ jako v případě 11. září, za to však pochází z mainstreamových médií (nakloněných PP) i od samotných pravicových politiků. Současný španělský předseda vlády Mariano Rajoy dokonce přišel s teorií, že nevybouchnuté nálože mohly být podstrčeny, aby nasměrovaly vyšetřování k islámským teroristům.

 

Je zřejmé, že 11. března 2004 došlo ve španělském metru k sérii výbuchů. Otazníky se však vznášejí nad postupem vyšetřování i původem výbušniny. K zatčení prvních pachatelů došlo díky stopám ve třinácté bombě, která byla objevena (respektive nahlášena na policejní stanici) den po útoku. Policie přitom po útocích kontrolovala všechny vlaky, nic ale nenašla.

 

Padlo také několik obvinění, že došlo k ničení nebo k zatajování důkazů. V autě teroristů měla být nalezena vizitka jedné baskické firmy, což zveřejnil deník El Mundo až dva roky po útocích. Souvislost mezi firmou a ETA prý nebyla podle vyšetřovatelů prokázána, zastánci konspiračních teorií ale tvrdí, že měla stejnou váhu jako údajné úryvky z koránů, které se v autě taktéž nacházely a zavedly vyšetřování na islámskou stopu.

 

Španělská policie také měla velkou část pachatelů pod kontrolou – sledovala je nebo jednalo o informátory. Je rovněž zajímavé, že všechny mobilní telefony z útoků mají původ v obchodě, který provozuje bývalý španělský policista. Ten ovšem nebyl nikdy obviněn.

 

Dalším argumentem jsou změny ve výpovědi šéfa pyrotechniků Juana Jesuse Sáncheze Manzana, který měl v roce 2004 před parlamentní vyšetřovací komisí prohlásit, že ve vzorcích byly objeveny stopy nitroglycerinu. Ten přitom není složkou výbušniny Goma 2 ECO, která oficiálně stojí za útoky a pochází z autonomní oblasti Asturie, kde se používá v dolech. Manzana svou výpověď později odvolal s tím, že byl špatně pochopen a že není odborník na výbušniny (rozuměj chemii) ale na pyrotechniku. Nejasností kolem výbušniny je ale více. Objevily se také další látky, které nejsou součástí Goma 2 ECO. Podle části odborníků se jednalo o znečištění během výroby, jiní s tím však nesouhlasí.

 

Někteří novináři a členové PP se domnívají, že za útoky stojí ETA, Marocké tajné služby a možná i lidé napojení na PSOE. Cílem útoků bylo ovlivnění výsledků parlamentních voleb.

11-M je na politické půdě stále velmi horkým tématem. Zatímco PP v tehdejší opozici požadovala další vyšetřování (nebo se mu alespoň nebránila), PSOE obviňovala své politické soupeře ze zneužívání památky oběti k získání politických bodů. To postupně vedlo k dosti velkému prohloubení příkopu mezi tradičně nejsilnějšími španělskými stranami.

 

Čas ovšem zakryje i ten největší příkop. Dnes už mezi politiky není 11-M tak horkým tématem a na scénu ho vracejí zejména pravicová média (například El Mundo). Je zřejmé, že desáté výročí opět přilije olej do ohně, ale ne na dlouho. Španělsko dnes více trápí přítomnost – obří nezaměstnanost, dluhy státu a separatistické snahy některých autonomních oblastí.

 

11-M

Několik let po útocích natočila španělská skupina La Oreja de Van Gogh píseň „Jueves“ (čtvrtek). Na první pohled nebo spíše poslech se jedná o běžnou píseň o lásce. Hrdinkou je mladá dívka, která každý den jezdí stejným vlakem a pravidelně v něm potkává chlapce. Nikdy mu ovšem nedokázala říct, že se jí líbí. Odhadla se až jednoho dne, kdy nervózně vyřkla jeho jméno. K jejímu překvapení na tom byl její milý stejně. Každý den jezdil o jeden vlak později jen proto, aby ji mohl vidět. Vlak vjíždí do tunelu, dívka hledá chlapce pohmatu a oba se líbají. Šťastný konec…? K zamyšlení nutí snad jen zmínka o „tom zvláštním dni, 11. březnu“ a poslední fráze, která říká, že „věnuji mu poslední tlukot svého srdce“.

 

 

Ano, smyšlený pár seděl 11. března v 7:40 ve vlaku 17305. V tom, v němž 64 lidí do stanice Atocha už nikdy nedorazí…

 

Překlad textu písně naleznete na karaoketexty.cz

 

Zdroje:
http://content.time.com/time/world/article/0,8599,1884231,00.html
http://www.foxnews.com/story/2004/03/11/timeline-major-eta-attacks-in-spain/
Wikipedia

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Teroristický útok   Španělsko   Al-Káida  


Kategorie Teroristický útok


Konspirace – Střelba v Sandy Hook Konspirace – Střelba v Sandy Hook
Američané mají novou konspirační teorii. Její tvůrci nevěří, že popis krveprolití v základní škole v Newtownu je pravdivým obrazem skutečnosti. Bylo to jinak. Ale jak?



Kaddáfí nezodpovídá za teroristický výbuch nad Lockerbie! Kaddáfí nezodpovídá za teroristický výbuch nad Lockerbie!
Informace od bývalé americké agentky Suzane Lindauerové, která pracovala v OSN v oddělení boje proti terorismu. Skupina, kterou vedla, dávala varování před útoky z 11. září 2001.


Kategorie Španělsko


Mladí Španělé protestují na sociálních sítích proti monarchiiMladí Španělé protestují na sociálních sítích proti monarchii
Mladí levicoví Španělé uspořádali kampaň proti monarchii, která byla podpořena i demonstrací v ulicích Madridu. Hlavní politický problém pro zadluženou zemi ovšem leží někde zcela jinde.



Kdy budeme mít platy a úroveň jako v Německu?Kdy budeme mít platy a úroveň jako v Německu?
Nikdy! Přestože nám životní úroveň Německa hned po revoluci sliboval ministr financí Václav Klaus, a to do deseti let. Pokud si řádně utáhneme opasky, říkal.



Nejvyšší lidská věžNejvyšší lidská věž
Každé dva roky se ve Španělském městě Tarragona scházejí nejlepší "castelleři", aby zjistili, kdo postaví nejvyšší lidskou věž.



Občas zvítězí býk a jindy toreador....Občas zvítězí býk a jindy toreador....
Býk vs toreador - kdo zvítězí?


Kategorie Teroristický útok


Konspirace – Střelba v Sandy Hook Konspirace – Střelba v Sandy Hook
Američané mají novou konspirační teorii. Její tvůrci nevěří, že popis krveprolití v základní škole v Newtownu je pravdivým obrazem skutečnosti. Bylo to jinak. Ale jak?



Kaddáfí nezodpovídá za teroristický výbuch nad Lockerbie! Kaddáfí nezodpovídá za teroristický výbuch nad Lockerbie!
Informace od bývalé americké agentky Suzane Lindauerové, která pracovala v OSN v oddělení boje proti terorismu. Skupina, kterou vedla, dávala varování před útoky z 11. září 2001.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí