internetWEEK.cz menu TOPlist

Lidé pomáhají světu – TED

Lidé pomáhají světu – TED

Na internetu je možné zhlédnout zajímavou přednášku Inda, který vypráví téměř pohádkový příběh, jak pomáhá druhým lidem.

Lidé pomáhají světu – TED

Někdy se lidem, kteří idealisticky pomáhají druhým, říká „spasitelé“, moderní sociologie pro ně vymyslela škatulku „pozitivní deviace“. Díky těmto lidem, kterým se dříve říkalo pokrokáři, lidumilové, utopisti, idealisti a jinak (všimněte si, že vždy je to tak trochu nadávka), se svět mění pomalu k lepšímu. Muž z videa se jmenuje Bunker Roy, je to svým způsobem spasitel. Ačkoliv pochází z bohaté indické rodiny a získal nejlepší možné vzdělání, rozhodl se jednoho dne hodit kariéru za hlavu a šel pomáhat chudým na indickém jihu. Podobně jako princ Siddharta se ocitl mezi zoufale chudými lidmi v Rádžástánu a začal přemýšlet, jak by jim mohl pomoci. A vymyslel to. Na rozdíl od Buddhy na to šel prakticky: vymyslel a vytvořil školu. Říká se jí „Bosá univerzita“, protože do ní chodí bosé děti, které nemají ani na boty. Pozoruhodné není jen to, že školy jsou elektrifikovány pomocí solárních panelů, které si vyrábějí místní negramotné indické ženy, ale hlavně to, že školu si řídí děti samy na demokratickém principu.

 

Na začátku všeho je změna vědomí

Pro nás, obyvatele střední Evropy, kteří si často stěžují a stýskají, jak „nic nejde“ – je to zajímavá ukázka, že jde leccos, a v daleko horších poměrech, než jsou ty naše. Zajímavá inspirace pro lidi, kteří chtějí něco tvořit, mají své projekty a chtějí vylepšovat současný systém. Jak známo, všechno začíná v hlavě, počátkem změny v materiálním světě je změna ve vědomí jednoho člověka, který pak tuto pozitivní změnu šíří dále.

 

Situace na jihu Indie je tak zoufalá, že děti musejí přes den pást zvířata a pomáhat doma, a tak chodí do školy v noci! Tyto děti mezi 6 - 14 lety se účastní demokratického procesu a volí si premiéra. Současné premiérce je 12 let, ráno se stará o 20 koz a večer ve škole je premiérkou. Má svou vládu, ministra výchovy, ministra energie, ministra zdravotnictví, kteří dohlížejí na 150 škol pro 7 000 dětí.

 

Podrobnosti o tomto neobvyklém projektu jsou na tomto zajímavém videu s českými titulky:

 

 

Co je TED?

Bunker Roy prezentoval svůj úspěšný, pozoruhodný projekt v rámci organizace TED – což znamená – Technology, Entertainment a Design. Nezisková organizace TED je zasvěcena šíření významných idejí. TED byl založen v roce 1984 jako konference sdružující lidi ze tří oblastí technologie, zábavy a designu. Rozsah TEDu se od té doby stále rozšiřuje.

 

TED pořádá dvě každoroční konference a má další aktivity včetně udělování cen za zajímavé projekty z celého světa. Jeho cílem je spojovat skvělé myslitele a realizátory z celého světa, kteří mohou na konferenci prezentovat, co se jim podařilo. Na TED.com jsou uloženy a volně přístupné nejlepší přednášky a prezentace TEDTalks, je jich momentálně více než 900 titulkovaných v angličtině a mnoha dalších jazycích.

 

Poslání šířit ideje

„Věříme vášnivě,“ píší organizátoři TED na své webové stránce, „v sílu idejí měnit postoje, životy a konečně celý svět. Proto tady tvoříme organizaci, která nabízí zdarma znalosti a inspiraci od nejlepších myslitelů na světě a také společenství duší ke sdílení těchto idejí mezi sebou. Webová stránka se od roku 2007 stále vyvíjí a každý, kdo ji čte, je její důležitou částí. Máte nápad? Sdělte nám ho. Chceme ho slyšet.“

 

Součástí jarních konferencí, které se konají v USA, jsou příspěvky, kde se debatují nejdůležitější témata světa, ale také probíhají hudební a divadelní vystoupení. Letní konference TEDGlobal se konají ve Skotsku. Konference se konají i jinde, například konference TEDIndia se konala v roce 2009 v Indii, a zaměřila se na budoucnost jižní Asie. TEDWomen se zaměřila na ženskou otázku. Téma konference z roku 2010 bylo: „Jak ženy a dívky vytvářejí budoucnost?“

 

Hlavní cena – 100 tisíc dolarů

Hlavní cena TEDu se uděluje každoročně ve výši 100 tisíc dolarů výjimečné osobnosti. Existuje také grant s názvem One Wish to Change the World (Jedno přání změnit svět). Mezi dalšími aktivitami jsou například TEDTalks, zaměřené na informování celého světa o aktivitách TEDu; jejich globální publikum se pohybuje řádově v milionech. Projekt „TED Open Translations“ nabízí anglické podtitulky a interaktivní přepisy prostřednictvím dobrovolníků z celého světa. TED má v současnosti k dispozici 21 tisíc překladů od 500 překladatelů ze 40 jazyků do angličtiny.

 

„TED je aktivita, která spoluutváří globální komunitu, vítá lidi z každého oboru a z každé kultury, kteří chtějí pomáhat, aby si lidé na celém světě lépe rozuměli.“ Tak zní krédo této zajímavé iniciativy. Co takhle vytvořit TEDCzech? Inspirující ideje pro Českou republiku. V současné době by se to docela hodilo.

 

Zdroj: http://www.ted.com/pages/about

 

Další příspěvky autora: Jiří Sirotek


Články ve stejných kategoriích:

TED   Zajímavé myšlenky   Lidé   Zajímavá videa  


Kategorie TED

TED: Zcenzurovaný projev Grahama Hancocka	TED: Zcenzurovaný projev Grahama Hancocka
Spisovatel Hancock pronesl na konferenci TEDx v Londýně v lednu 2013 řeč s názvem VÁLKA O VĚDOMÍ a byl zcenzurován. Neřekl nic špatného – ale mluvil otevřeně o současné společnosti a halucinogenních šamanských rostlinách. Někomu se to nelíbilo.


Rupert Sheldrake: 10 vědeckých dogmatRupert Sheldrake: 10 vědeckých dogmat
Britský vědecký disident promluvil v Londýně kriticky o současné vědě. Vyvolal poprask. Pustili se do něj skeptici. TED stáhl jeho projev ze svých stránek a byl obviněn z cenzury. Skandál byl na světě.


Jane Fonda a třetí dějství životaJane Fonda a třetí dějství života
Stárneme. I když si to neuvědomujeme - stárneme. Je to asi jediná lidská spravedlnost, všichni stárneme stejně, změnu lidského organizmu věkem nelze zastavit, byť se o to mnozí různými způsoby pokoušejí.


Vakcíny mají snížit populaciVakcíny mají snížit populaci
Multimiliardář a zakládající šéf Microsoftu Bill Gates otevřeně přiznal, že vakcíny a současná zdravotní péče mají za cíl depopulaci planety.


Kategorie Zajímavá videa

Co se stane, když uhodí blesk do vody?Co se stane, když uhodí blesk do vody?
Velmi zajímavé video: Svět neustále sleduje stále více kamer. Díky tomu můžeme pozorovat i zcela výjimečné přírodní úkazy.


Futuristické, elektrické a vertikálně startující letadlo opravdu létá!Futuristické, elektrické a vertikálně startující letadlo opravdu létá!
Jsme opět blíže ke sci-fi budoucnosti. Německý start-up Lilium dostal své letadlo do vzduchu. Podívejte se, jak létá a funguje. Na první test obdivuhodné!


Zajímavá videa: Jak se za 100 let změnily účesy, svatební šaty, podprsenky nebo tetování?Zajímavá videa: Jak se za 100 let změnily účesy, svatební šaty, podprsenky nebo tetování?
Vše se mění. V technice a technologiích převratně. Móda se však často vrací. Skutečnou evoluci zaznamenaly snad jen plavky. Ale dekády většinou bezpečně rozpoznáte. Přesvědčte se.


Léčivá houba: REISHILéčivá houba: REISHI
Výčet pozitivních účinků houby Lesklokorky lesklé je velmi obsáhlý. Tento tradiční lék dlouhověkých Číňanů a Japonců pomáhá při cukrovce, vysokém tlaku, obnově buněk nebo i v boji proti rakovině.


Kulový blesk: záhada trváKulový blesk: záhada trvá
Za posledních dvacet let se věda s kulovým bleskem posunula o pár kroků kupředu. Ale stále zůstává více otázek, než je odpovědí. Co tedy s jistotou víme?


Emma Allen: Timelapse evoluce na obličeji umělkyněEmma Allen: Timelapse evoluce na obličeji umělkyně
Britská umělkyně přemalovala svůj obličej 1250krát. Aby ukázala evoluci života a svůj pohled do lidského budoucna. Toto video však není jejím prvním počinem. Jednou zestárla a umřela, aby se znovu narodila. A věnuje se také chvályhodným tématům…
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí