internetWEEK.cz menu TOPlist

Jane Fonda a třetí dějství života

Jane Fonda a třetí dějství života

Stárneme. I když si to neuvědomujeme - stárneme. Je to asi jediná lidská spravedlnost, všichni stárneme stejně, změnu lidského organizmu věkem nelze zastavit, byť se o to mnozí různými způsoby pokoušejí.

Jane Fonda a třetí dějství života

Nedávno jsem dostala na email zajímavé video, a přestože takových věcí dostávám každý den mraky a většinou je ihned mažu, něco mne přimělo si právě tohle pustit a poslechnout. Mluví v něm sice stará, ale pořád krásná a vitální Jane Fonda o třetím dějství života. A nejenom o svém. Možná si to nikdo z nás neuvědomil, ale lidský život se v posledních desetiletích i díky vyspělé medicíně prodloužil zhruba o 30 let. Bělovlasé šedesátileté babičky v šátku a zástěře posedávající a podřimující na zapráží už snad potkáváme jenom v pohádkách a příbězích z předminulého století. Dnešní šedesátileté i starší ženy se chtějí líbit, chodí cvičit, jezdí na kole, řídí auto, provozují bungee jumping, nebo skáčou padákem. A u mužů to není jinak.

 

Evropu čeká výrazné zestárnutí

Oficiální zdroje tvrdí, že lidí v Evropě bude sice až do roku 2060 mírně přibývat, ale populace výrazně zestárne. A zatímco dnes je polovina obyvatel Evropy starších 40 let, v roce 2060 bude polovina populace starších 48 let. Už v roce 2008 převyšoval počet 65letých a starších lidí v Evropě počet dětí. Jenže v roce 2060 to už bude převýšení dvojnásobné. Statistici také spočítali, že v uvedeném roce budeme mít v celkové populaci velmi mnoho seniorů nad 80 let. Před čtyřmi lety bylo v zemích Evropské unie 85 milionů seniorů, v roce 2060 jich bude 151 milionů. Počet velmi starých lidí, to znamená 80+ se zvýší z 22 milionů na 61 milionů.

 

A příznivá situace v stárnutí nečeká ani naši republiku. Zatímco v roce 2008 jsme měli ve věku 65+ 1, 515 milionu a ve věku 80+ 349 tisíc obyvatel, v roce 2060 bude lidí starších 65 let 3,175 milionu a starších 80 let 1,274 milionu.

 

Máme se na co těšit, dožijeme se delšího života a měli bychom se už dnes nad tím zamyslet. Jane Fonda ve svém příspěvku říká, že lidský život není oblouk, který má vrchol někde uprostřed. Ona lidský život vidí jako schodiště směřující pořád vzhůru, přesto, že senioři už mohou mít v pozdějším věku pohybové problémy. Podle Jane Fonda je to totiž zejména lidský duch, který má tu neuvěřitelnou schopnost v neustálém stoupání vzhůru k dalšímu a dalšímu obohacení. Lidé ve v třetím dějství jsou totiž více nad věcí, méně ve stresu, méně nevraživí, úzkostní, zkrátka šťastnější.

 

Stáří je podle ní potenciál pro vyvolené a záleží jen na nás, zda se mezi ty vyvolené také dostaneme. Z jedné třetiny nás hodně ovlivňuje genetika a tu neošálíme. Ve třetím dějství to však už více méně víme a hodně záleží na tom, co uděláme s tím zbytkem. A ona sama svým zjevem, svým životem a aktivitou jistě dokazuje, že to skutečně jde.

 

Optimisté se zajímavým programem žijí déle

Říká se, že optimisté žijí déle. Déle však žijí také lidé, kteří si umí udělat svůj životní program. Samozřejmě postupem času každý z nás cítí, že mu ubývají síly. To co jsme ještě před deseti-patnácti lety zvládali levou zadní, po padesátce – šedesátce už jen tak-tak s odřenýma ušima. A divíme se sami sobě, jak jsem to jen mohl všechno stíhat? Je to přirozené a neměli bychom se tím zbytečně stresovat. Ve třetím dějství Jane Fonda doporučuje udělat jakousi inventuru, zamyslet se nad svým životem, ale zároveň si určit ještě nějaký další cíl, smysl života. A možná by pomohlo stanovit si také cíle, na co ještě stačíme a hlavně – co nám dokáže udělat radost. Nepřiměřené cíle by nás totiž mohly uvalit do zbytečných depresí.

 

Potkala jsem báječné sedmasedmdesátileté manžele, kteří už třináct let bydlí v domově pro seniory. Paní Vlasta se rozplývala nad tím, jak se dopoledne prošli s partou seniorů procházkou do několik kilometrů vzdálené myslivny na tvarůžky. Po obědě si zahráli a zazpívali u harmoniky a v podvečer si zašli posedět a zacvičit do přilehlého fitparku postaveného pro seniory. A paní Vlasta říkala, i když jim už to zdravíčko příliš neslouží, strašně rychle jim to stáří utíká.

 

Potkala jsem však také babičky, které dosud žijí ve svém bytě a jejich děti je s láskou navštěvují. Jenže těm babičkám většinou slouží k rozptýlení mimo návštěvy dětí, vnuků a pravnuků jen okno do zahrady, či do ulice. A ten čas, kteří tráví osaměle je velmi-velmi dlouhý. Čtení a pletení už omrzelo, televize nebaví a nohy už ani k občasným samostatným procházkám v parku neslouží.

 

Pamatuji si na starého pána, který se neustále den co den, za jakéhokoliv počasí koukal ze sedmého patra svého městského bytu na velmi rušnou křižovatku. A potkala jsem také osmdesátiletou paní o francouzských holích, která každý den sjela výtahem a šla si povídat s prodavačkami do přilehlé samoobsluhy.

 

Osamělost nám není vlastní

Osamělost někomu sice vyhovuje, ale ne moc dlouho. Každý člověk je tvor společenský a nějaký ten alespoň občasný kontakt s druhými lidmi potřebuje. Proto obdivuji ty, kteří si to umí takzvaně naplánovat. I po skončení aktivní pracovní kariéry si najdou svůj program a dokážou smysluplně vyplnit svůj čas. Někomu stačí aktivní pohyb na zahrádce. Zabere se do toho tak, že se totálně přizpůsobí ročním obdobím a potřebám přírody. Dokáže se radovat i z toho, jak mu přes noc krásně vyklíčily fazole.

 

Jiný si najde potěšení v pohybu, v turistice, tancování. Další si splní sen a začne v seniorském věku studovat vysokou školu. Jiný se vrhne na výtvarné práce, protože to celý život chtěl a neměl čas. Těch možností je dnes opravdu hodně a začínají se tím zabývat i u nás různé organizace. Dokonce na seniory začínají myslet i různé výrobní firmy. Vždyť spokojený klient-senior umí být i dostatečně věrným klientem.

 

Přesto, že populace stárne a dětí se příliš moc nerodí, naše prognózy jsou optimistické. Ať jsme v jakémkoliv věku, zda nám je dvacet, třicet, nebo šedesát - dožít se osmdesátky nebude žádná rarita. A bude jenom na nás, zda se budeme dívat z okna, anebo se aktivně životem i ve třetím dějství bavit.

 

TED: Jane Fonda

 

TED je nezisková organizace. Pořádá dvě každoroční konference a má další aktivity včetně udělování cen za zajímavé projekty z celého světa. Jeho cílem je spojovat skvělé myslitele a realizátory z celého světa, kteří mohou na konferenci prezentovat, co se jim podařilo. Na TED.com jsou uloženy a volně přístupné nejlepší přednášky a prezentace TEDTalks, je jich momentálně více než 900 titulkovaných v angličtině a mnoha dalších jazycích. Další zajímavá videa najdete zde: http://internetweek.cz/kategorie/ted

 

Další příspěvky autora: anyška


Články ve stejných kategoriích:

TED   život   Zajímavá videa  


Kategorie TED

TED: Zcenzurovaný projev Grahama Hancocka	TED: Zcenzurovaný projev Grahama Hancocka
Spisovatel Hancock pronesl na konferenci TEDx v Londýně v lednu 2013 řeč s názvem VÁLKA O VĚDOMÍ a byl zcenzurován. Neřekl nic špatného – ale mluvil otevřeně o současné společnosti a halucinogenních šamanských rostlinách. Někomu se to nelíbilo.


Rupert Sheldrake: 10 vědeckých dogmatRupert Sheldrake: 10 vědeckých dogmat
Britský vědecký disident promluvil v Londýně kriticky o současné vědě. Vyvolal poprask. Pustili se do něj skeptici. TED stáhl jeho projev ze svých stránek a byl obviněn z cenzury. Skandál byl na světě.


Lidé pomáhají světu – TEDLidé pomáhají světu – TED
Na internetu je možné zhlédnout zajímavou přednášku Inda, který vypráví téměř pohádkový příběh, jak pomáhá druhým lidem.


Vakcíny mají snížit populaciVakcíny mají snížit populaci
Multimiliardář a zakládající šéf Microsoftu Bill Gates otevřeně přiznal, že vakcíny a současná zdravotní péče mají za cíl depopulaci planety.


Kategorie Zajímavá videa

Co se stane, když uhodí blesk do vody?Co se stane, když uhodí blesk do vody?
Velmi zajímavé video: Svět neustále sleduje stále více kamer. Díky tomu můžeme pozorovat i zcela výjimečné přírodní úkazy.


Futuristické, elektrické a vertikálně startující letadlo opravdu létá!Futuristické, elektrické a vertikálně startující letadlo opravdu létá!
Jsme opět blíže ke sci-fi budoucnosti. Německý start-up Lilium dostal své letadlo do vzduchu. Podívejte se, jak létá a funguje. Na první test obdivuhodné!


Zajímavá videa: Jak se za 100 let změnily účesy, svatební šaty, podprsenky nebo tetování?Zajímavá videa: Jak se za 100 let změnily účesy, svatební šaty, podprsenky nebo tetování?
Vše se mění. V technice a technologiích převratně. Móda se však často vrací. Skutečnou evoluci zaznamenaly snad jen plavky. Ale dekády většinou bezpečně rozpoznáte. Přesvědčte se.


Léčivá houba: REISHILéčivá houba: REISHI
Výčet pozitivních účinků houby Lesklokorky lesklé je velmi obsáhlý. Tento tradiční lék dlouhověkých Číňanů a Japonců pomáhá při cukrovce, vysokém tlaku, obnově buněk nebo i v boji proti rakovině.


Kulový blesk: záhada trváKulový blesk: záhada trvá
Za posledních dvacet let se věda s kulovým bleskem posunula o pár kroků kupředu. Ale stále zůstává více otázek, než je odpovědí. Co tedy s jistotou víme?


Emma Allen: Timelapse evoluce na obličeji umělkyněEmma Allen: Timelapse evoluce na obličeji umělkyně
Britská umělkyně přemalovala svůj obličej 1250krát. Aby ukázala evoluci života a svůj pohled do lidského budoucna. Toto video však není jejím prvním počinem. Jednou zestárla a umřela, aby se znovu narodila. A věnuje se také chvályhodným tématům…
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí