internetWEEK.cz menu TOPlist

Záhadní staří Kréťané

Záhadní staří Kréťané

Odkud se vzali a jak mohli na skalnatém ostrově uprostřed Středozemního moře vytvořit původní obyvatelé Kréty skvělou civilizaci před několika tisíci lety? To člověka napadne, když navštíví tento středomořský ostrov.

Záhadní staří Kréťané

Ze starověké Kréty toho moc nezbylo – obrovský výbuch sopky na ostrově Santorini a útoky řeckých dobyvatel v 15. století př. n. l. dokonaly dílo zkázy. Přežily hlavně legendy o vražedném býkovi s lidským tělem Minotaurovi, králi Minoovi vymáhajícím na Mykénách lidské oběti a prvních letcích Daidalovi a Ikarovi. Dodnes také upoutávají naši pozornost půvabné malby štíhlých těl skákajících přes býka nadél, sošky žen s odhalenými prsy držících v rukách hady i působivé obrazy býků. Každopádně na skalnatém ostrově vznikala už před 4700 roky vyspělá civilizace – důkazy poskytuje palác Knossos a další stavby z období minojské kultury.

 

Kdo vytvořil minojskou kulturu?

Poslední analýzy DNA kosterních pozůstatků starých obyvatel Kréty z doby před 4000 roky dokazují, že na ostrově v té době žili lidé příbuzní spíše Evropanům než Afričanům. Vědci srovnali mitochondriální DNA odebranou z koster z východní části Kréty s DNA moderních i starších populací. Objevitel knosského paláce u města Heraklion Arthur Evans se mýlil, když hledal tvůrce mínojské kultury mezi přistěhovalci z Egypta. DNA starých Kréťanů je geneticky příbuzná hlavně s národy z Malé Asie (Turecko, Irák aj.), kteří odtud připluli na ostrov už asi před 9000 lety, osídlili ho a stali se zřejmě postupně zakladateli první významné evropské starověké civilizace. Výzkum provedli Řekové a Američané.

 

Jak žili tehdejší stavitelé chrámů a budovatelů této středomořské kultury, zatím jen tušíme. Určitě se jednalo o obchodníky, mořeplavce, válečníky, možná i piráty. Krétské zboží se nachází po celém Středomoří a naopak na Krétě jsou objevovány starověké památky z mnoha zámořských zemí.

 

Evropské kořeny

Ze současných Evropanů jsou starým Kréťanům geneticky nejbližší dnešní obyvatelé západní Evropy. Z historických populací si Minojci byli nejbližší s jihoevropskými národy z doby bronzové. Velmi blízcí byli současným obyvatelům Kréty a Řekům z jižní části země. Že lidé žijící na staré Krétě nejsou původem z Afriky, odhalily analýzy DNA již před delší dobou. Výzkum více než tří stovek pozůstatků neolitických obyvatel ukázal, že tito lidé pocházeli z Malé Asie. První kolonizace Kréty začala asi před 9000 lety.

 

Vyspělá kultura začala sice vzkvétat před 5000 lety, ale archeologové nacházejí důkazy, že pralidé zde žili minimálně před 130 tisíci lety. U města Plakias bylo objeveno naleziště s mnoha kameny opracovanými tehdejšími lidi. (Dnes je v této jihokrétské oblasti vychvalované rekreační letovisko.) Kterému druhu hominidů se tam v pravěku líbilo už před námi, zatím netušíme. V oblasti bohaté na skalní úkryty byly nalezeny jen kamenné nástroje, které potvrzují, že mezolitičtí a paleolitičtí lovci a sběrači se nebáli pronikat po moři na malé ostrovy ve Středozemním moři.

 

Utajená minulost

Ačkoli si každý turista Heraklionu může projít a ohmatat vykopávky paláce v Knossu, přece toho o této kultuře víme velmi málo, vědci totiž zatím nevyluštili krétské hieroglyfy a lineární písmo A. Nevíme ani, jakou řečí mluvili, předpokládá se, že šlo o starší variantu nějakého indoevropského jazyka. Název „minojská“ je moderní výmysl a král Minos starořecká legenda. Ostatně Kréta je na legendy bohatá, měl se zde narodit sám Zeus. Dnešní průvodce turisty upozorní, že jedno z pohoří tyčící se nad Heraklionem, má tvar tváře tohoto řeckého vládce bohů.

 

Labyrinty

S legendou o králi Minoovi je spojen labyrint (slovo je odvozováno od lýdijského slova labrys - dvoubřitá sekyra, což byl královský symbol). Nikdo ale dnes přesně neví, kde se na Krétě labyrint nacházel – na počátku byla komplikovaná stavba Minoova paláce, který je s labyrintem odedávna spojován. Nicméně v poslední době někteří vědci umísťují labyrint mimo Knossos, podle nich může být jeho původ v přírodních tvarech jeskyní na Krétě (Skotino). Zajímavé je, že s krétským labyrintem byla spojována kněžka, která mu vládla – „Paní Labyrintu“. Odtud možná nápad, že hrdinu Thésea mohla z labyrintu zachránit pouze dobře informovaná žena – Ariadna, dcera krále Minoa.

 

Labyrint nesouvisí jenom s Krétou, jeho vyobrazení se se objevuje nejen na starověké keramice, ale také v jeskyních a na kamenech, například v Řecku, v Egyptě nebo v Itálii, V Rusku na Soloveských ostrovech stojí kamenné labyrinty, jejichž stáří se odhaduje na 2000 až 3000 let. Také Indové mají své labyrinty (padmavyuha, chakravyuha). U některých severoamerických indiánů, zejména v Arizoně nebo v Mexiku je kresba labyrintu rozšířený dekorativní prvek („muž v labyrintu“, Tohono O´odham). Nebudeme podezírat indiány, že navštívili před tisíci roky Knossos. Výlučné spojení Knossos = labyrint prostě nefunguje. Jedná se o univerzální lidský symbol. V historických dobách se labyrinty v Evropě používaly pro soukromou meditaci nebo různé rituály. A jako geometrický architektonický prvek přetrvaly dodnes. Odborníci odmítají směšovat pojmy labyrint a bludiště, protože na rozdíl od bludiště má labyrint pouze jeden vchod a jednu cestu vedoucí do jeho středu.

 

V současnosti se labyrinty opět dostávají do obliby. Když si pomalu projdete malý model tohoto typu bludiště - složený někde na trávě třeba z cédéček - napadne vás, že jde o docela výstižný symbol lidského života. Nejdřív člověk stoupá na vrchol života - a pak pomalu klesá k jeho konci. Pomalá chůze v labyrintu nás dostává do meditativního, rozšířeného stavu vědomí. Labyrint souvisí se spiritualitou a zdá se, že také s nějakým pradávným iniciačním obřadem.

 

Podle psychologa Sigmunda Freunda vede labyrint k nejskrytější části lidského já, k nevědomí. Podle Carla Gustava Junga symbolizuje cestu duše k niterné lidské vyváženosti. Minotaura nepovažoval Jung za pohádkovou obludu, ale za zobrazení archetypu destruktivní mateřské složky.

 

Zdroje: wikipedia.org, http://www.livescience.com/31983-minoans-were-genetically-european.html

 

Foto: http://www.flickr.com/photos/bevrichardmartin/

 

Další příspěvky autora: Jiří Sirotek


Články ve stejných kategoriích:

Tajemství   Cestování   Řecko   Historie   Záhady  


Kategorie Tajemství

Záhadní pravěcí tvorové ožívají!Záhadní pravěcí tvorové ožívají!
Na naší planetu kdysi dávno dopadl asteroid obřích rozměrů a všechny dinosaury a jiná pravěká zvířata zahubil. Takto by to mělo být. Co když se ale přizpůsobili změnám a kdesi v hlubokých pralesích a vodách žijí dodnes?


Skryté poselství dolarové bankovkySkryté poselství dolarové bankovky
Všechny měny na světě mají svůj určitý význam. Jsou na nich zobrazeny osobnosti, či znaky země. Jednodolarová bankovka má však skrývat něco víc!


Americké špionážní tajemství odhaleno! Americké špionážní tajemství odhaleno!
Video na LiveLeak názorně předvádí, jak moderní tajné služby dokážou sledovat každého člověka na zemi. Američané se obávají, že přijdou o své soukromí, až budou mít nad hlavami tisíce dronů.


Fenomén jménem GuadalupeFenomén jménem Guadalupe
Turínské plátno zná asi každý. V Latinské Americe (Mexiko) existuje jeho obdoba, která ovlivnila dějiny kontinentu a dala za vznik některým národům. Obraz Panny Marie Guadalupské je stále opředen tajemstvími. Co na to věda a co mýty?


Vzrušující tajemství pyramidVzrušující tajemství pyramid
Už desítky let jsou pyramidy za mediální hvězdy. Stále fascinují. Sfinga je symbol tajemství. Dokonce i Česká televize odvysílala cyklus „Pyramidy“ Carmen Boulterové s alternativním pohledem na tyto stavby.


Ukrývá podzemní továrna Richard poklad?Ukrývá podzemní továrna Richard poklad?
Nacisté získali mnoho pokladů. Předpokládá se, že některé jsou ukryty i stovky metrů pod zemí v bývalé podzemní továrně Richard. Jaká tajemství jsou pohřbena v prostorech s nejasným účelem?


Co vlastně viděl Neil Armstrong na Měsíci?Co vlastně viděl Neil Armstrong na Měsíci?
První pozemšťan, který vkročil na Měsíc, zemřel 25. srpna 2012. Neil Armstrong se po návratu Apolla 11 uzavřel do sebe. Možná k tomu byl donucen. Podle některých svědectví viděli kosmonauti na Měsíci UFO.


Isla del Coco aneb co ukrývá Kokosový ostrov?Isla del Coco aneb co ukrývá Kokosový ostrov?
Na světě je mnoho krás, které ukrývají svá tajemství. Právě jednou takovou je ostrov v Pacifickém oceánu. Na tomto nevelkém ostrově totiž mají být ukryté poklady uloupené piráty!


Tajemná Mona Lisa aneb kdo byla Vinciho modla?Tajemná Mona Lisa aneb kdo byla Vinciho modla?
Záhadná, krásná žena, přesně taková byla Mona Lisa. Kdo ale Vinciho modelka vlastně byla? Objevilo se mnoho teorií a domněnek. Která je ta správná?


Rybníkář Krčín a jeho záhadný osudRybníkář Krčín a jeho záhadný osud
Jakub Krčín je jednou z nejzáhadnějších osobností. Někteří tvrdí, že podepsal pakt se Satanem, jiní, že Satanem byl. Dodnes prý bloudí po jižních Čechách. Pojďme odhalit tajemství Jakuba Krčína!
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí