internetWEEK.cz menu TOPlist

Armáda KLDR

Armáda KLDR

Na korejském poloostrově se pořádně chrastí zbraněmi. Je ovšem značně nepravděpodobné, že by současná krize přerostla v ozbrojený konflikt. Podívejte se na stručný přehled výzbroje KLDR.

Armáda KLDR

Pokud KLDR vyhrožuje na všechny strany útokem a ozbrojeným konfliktem, má to obvykle podle pozorovatelů dvě příčiny. Tou první může být upevnění moci na domácí půdě, tím druhým pak vynucení si lepších podmínek při případném jednání o tamním jaderném programu.

 

Mladý vůdce komunistické země to vzal pořádně do svých rukou a vyhrůžky útokem na základny USA či jižního souseda nabírají na síle. Na straně druhé také USA provokují přelety svého bombardéru B-2 Spirit (na obrázku nahoře), který využívá technologie stealth a je tak pro rady obtížně zachytitelný.

 

B-2 Spirit je silným „americkým argumentem“. Nejen, že proti němu Severokorejci nemají šanci, ale jeho výzbroj může být velmi pestrá. Letoun unese celkem 18 tun pum Mk82 o hmotnosti 225 kg. Celkem jich tak může být 80. Dále je možné přidat 36 pum CBU o hmotnosti 340 kg. Kromě toho lze nést i jaderné střely a další munici. S ohledem na velikost KLDR může bombardér zasáhnout velmi rychle prakticky jakýkoliv cíl v zemi.

 

Výhrůžky KLDR nejsou občas jen planými řečmi. V březnu 2010 patrně torpédo ze severokorejské ponorky potopilo jihokorejskou korvetu – 46 mužů zemřelo. Vyšetřování případu však provázely pochybnosti. Podle některých informací byly na lodi i zbytcích torpéda nalezeny stopy po výbušnině německého původu, kterou používají jihokorejská torpéda.

 

Někteří experti po neúspěšném testu severokorejské rakety Unha-3 prohlašovali, že KLDR není schopna v nejbližší době vyslat do vesmíru vlastní družici. Jenomže už v prosinci 2012 se jim to povedlo.

 

Armáda KLDR patří v mnoha ohledech k největším na světě. Tvoří ji celkem pět základních složek: pozemní síly, námořní síly, letectvo, speciální síly (nejpočetnější na světě) a raketové síly. Severokorejská armáda má podle odhadů 1,2 miliony vojáků. Co do počtu se jedná o čtvrtou největší armádu na světě. Pokud bychom ovšem počet vojáků přepočítali na počet obyvatel, byla by KLDR na prvním místě. V armádě je podle všeho aktivně nebo v záloze až pětina mužů od 17 do 54 let.

 

Výzbroj KLDR

  • 4000 tanků – především modifikace čínských a ruských tanků. Obavu budí tanky T-62 sovětské výroby, které jsou nejen rychlé ale také velmi odolné. Odvozeninou pak má být tank Chonma-ho.
  • 2500 obrněných transportérů
  • 17 900 děl
  • 11 000 protivzdušných baterií
  • 10 000 přenosných systémů protivzdušné obrany a protitankových střel
  • 484 stíhacích letounů – nejčastěji sovětské nebo čínské výroby: MiG-29B, MiG-23ML, MiG-21 a jejich čínské odvozeniny. Ve výzbroji KLDR budou zřejmě i československé cvičné letouny L-39 Albatros.
  • 180 bombardérů (Iljušin Il-28)
  • rušičky GPS signálu
  • Desítky ponorek, zejména třídy Sang-O o délce 34 metrů, 15 členech posádky a maximální rychlosti 17 km/h. Ve výzbroji by měla mít dva torpédomety s ruskými torpédy 53-65KE.
  • Chemické a jaderné zbraně

 

Koksan

Koksan tvoří důležitou část severokorejského dělostřelectva.

Velkou hrozbou mohou být severokorejské rakety. K dispozici jsou rakety Nodong s doletem 1000 km nebo Musudan s doletem 3000 km.

 

Raketa dlouhého doletu Tepodong 2 může mít dolet mezi 6 000 až 10 000 km a být tak schopna zasáhnout Aljašku.

 

Armáda KLDR je po mnoha stránkách technicky zastaralá, díky dlouhodobým problémům s potravinami nemusí být její vojáci v nejlepší kondici. Naopak výhodou KLDR je vlastnictví jaderných a chemických zbraní, dobrá znalost členitého terénu v případě nepřátelské invaze, velký počet příslušníku speciálních sil i dobrá struktura, kdy armádu tvoří relativně malé jednotky znalé prostředí.

 

Zdroj: Wikipedia

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Severní Korea   Armáda   USA   Zbraně  


Kategorie Severní Korea

Dokument: KLDR očima cestovatele (české titulky)Dokument: KLDR očima cestovatele (české titulky)
Když se řekne KLDR, představíme si povětšinou totalitní režim s pracovními tábory, obrovskou armádou a hlavně chudobu a hlad. Jak to ale na severu Korejského poloostrova vypadá očima cestovatele?


Dokument: Vítejte v KLDR!Dokument: Vítejte v KLDR!
V roce 2008 podnikla skupina Čechů pod křídly cestovní kanceláře výlet do Severní Koreje. Přes přísný zákaz se jim podařilo přes hranice dostat kamery.


50 000 vězněných křesťanů v Severní Korei50 000 vězněných křesťanů v Severní Korei
Podle agentury Fides je celkem 50 tisíc křesťanů uvězněno ve vězeních v Severní Koreji pro svá náboženská přesvědčení.


Scénář korejské válkyScénář korejské války
Velmi pěkná úvaha o tom, co by se stalo, kdyby vypukla korejská válka.


Kategorie Armáda

Je společná evropská armáda pouhou fikcí?Je společná evropská armáda pouhou fikcí?
Evropská unie dneška: 28 států s různými národními zájmy a umírněnou, ale přesto stále hluboce zarytou nacionalistickou záští. Může v tomhle guláší vzniknout něco, jako je společná evropská armáda?


ANKETA: Potřebujeme nadzvukové letectvo?ANKETA: Potřebujeme nadzvukové letectvo?
Česká republika si ponechá švédské stíhačky JAS-39 Gripen dalších nejméně 14 let. Potřebuje ale naše malá země něco tak drahého, jako je nadzvukové letectvo?


USA zbrojí: nová letadlová loď a hypersonický špionUSA zbrojí: nová letadlová loď a hypersonický špion
Dvě zajímavé novinky představily americké ozbrojené složky. Zatímco nejmodernější letadlová loď už má křtiny za sebou, vývoj rychlého špiona teprve započne.


Jak se sleduje kosmické smetí? Bez peněz špatněJak se sleduje kosmické smetí? Bez peněz špatně
Americká armáda hodlá uzavřít největší radarový systém pro sledování kosmického smetí.


Slovenského vojáka propustili kvůli větě na FacebookuSlovenského vojáka propustili kvůli větě na Facebooku
Slovenská média řeší případ vojáka, kterého po dvanácti letech vzorné služby propustili kvůli jedné větě na sociální síti.


Zábavné video: nehody v armáděZábavné video: nehody v armádě
Také v profesionální armádě se ne vždy všechno povede. Podívejte se na kompilace nehod vojáků, vojaček i armádní techniky. Ačkoliv občas má člověk pocit, že nehoda nebyla náhoda ale dobře promyšlené PR…
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí