internetWEEK.cz menu TOPlist

Tip: kde zjistit, jaké bude zítra skutečně počasí?

Tip: kde zjistit, jaké bude zítra skutečně počasí?

Z večerních zpráv, rádia, internetu, mobilní aplikace… to jsou asi základní a nejčastější zdroje, které lide používají, aby se dozvěděli, jak zítra bude. Který z nich je ale nejpřesnější?

Tip: kde zjistit, jaké bude zítra skutečně počasí?

Najít aktuální předpověď počasí je dnes poměrně jednoduché. Na internetu se dozvíte dokonce i to, jak by mělo být ve vašem městě, jaká je zrovna teplota apod. Jenomže u podobných předpovědí obvykle neznáte přesný zdroj a je také otázkou, kdy naposled byla data aktualizována.

Předpověď počasí není ani dnes stoprocentní. Pamatuji si na starty raketoplánů, kde NASA znala předpověď na příští hodinu či dvě jen s určitou procentuální předpovědí. A mnohdy sice byla předpověď 80%, ale realita byla nakonec zcela opačná.

Pokud chcete opravdu kvalitní a aktuální předpověď, je dobré jít přímo k „prameni“. Zapomeňte na líbivou grafiku s mráčky a sluníčky, nejlepším řešením je matematický model Aladin od Českého hydrometeorologického ústavu. Název možná někoho vyděsil, avšak není potřeba se obávat, že na vás vyskočí tabulka s čísly apod.

 

Model Aladin

Nejprve si otevřeme stránku:

http://www.chmi.cz/

Hned nahoře máme možnost volby „Předpověď z…“ Dáme samozřejmě tu nejnovější (aktualizace každých 6 hodin), ale někdy nejsou v nejnovější předpovědi všechny mapy (viz níže), takže musíme zvolit starší.

Vpravo od této volby máme nabídku map. K dispozici je: vše, teplota ve dvou metrech, srážky celkové, oblačnost, ale třeba také vítr nebo vlhkost.

Většina lidí asi využije zejména srážky a teplotu. Zakřížkujeme tyto dvě možnosti a počkáme, až se nám načtou mapy.

V teplotní mapě asi nebude problém se díky číselným hodnotám orientovat. Pokud jde o srážky: bílé místo = žádné srážky, zelená (od světlé po tmavší) jsou mírné srážky (kolem 1 mm na metr čtvereční), stupnice pak přechází do modré až fialové. Barevnou stupnici najdete nad mapami.

Srážky jsou na mapě zobrazeny jako celkový úhrn za posledních šest hodin. Na každé z map je uveden čas, pro který byla mapa vydána. SELČ = Středoevropský letní čas, SEČ = Středoevropský čas, UTC je světový čas (SELČ = UTC+ 2 hodiny). V době platnosti letního času by vás měl tedy zajímat SELČ, jinak SEČ. Aladina najdete také pro operační systém Android, stačí hledat Aladin - předpověď počasí

Hodit by se vám mohla ještě jedna trochu odborněji se tvářící verze Aladina na adrese:

http://www.chmi.cz/

Zde si můžete vybrat své bydliště nebo požadované místo a dozvědět se, kolik srážek skutečně spadlo, jaký byl vývoj teploty apod.

 

Další příspěvky autora: exoplanety.cz


Články ve stejných kategoriích:

Počasí   Internet  


Kategorie Počasí

Extrémy a opět extrémy. Zvykejme si i na kroupy jako grepyExtrémy a opět extrémy. Zvykejme si i na kroupy jako grepy
Vědci již roky předpovídají stále extrémnější počasí. Zřejmě je na čase si zvykat.


Jak vypadá skutečná kalamita: 15 metrů sněhuJak vypadá skutečná kalamita: 15 metrů sněhu
V Praze… tři centimetry sněhu a u muzea čtyři! Ano, u nás máme o slovu kalamita zejména v některých městech poněkud zkreslené představy. Jak vypadá taková skutečně pořádná sněhová nadílka?


Účet za tání Arktidy: 60 trilionů dolarůÚčet za tání Arktidy: 60 trilionů dolarů
Rychle tající Arktida bude mít velké ekonomické dopady. Řetězová reakce událostí způsobená oteplováním severu postihne celou světovou ekonomiku.


Lovci bouří existují i v ČR!Lovci bouří existují i v ČR!
Stormchasing (sledování bouří) je náplní hlavně amerických meteorologů. Vychází to ze skutečnosti, že se v áleji tornád v USA ročně vytvoří několik set tornád, která způsobují značné škody na majetku a bohužel i smrtelná zranění.


Kulový bleskKulový blesk
Kulový blesk - je největší záhadou fyziky všech dob. Tento jev se fyzici a vědci snaží již po staletí vysvětlit.


Tři v jednomTři v jednom
Když se vám podaří zachytit úder blesku do budovy na fotoaparát či videokameru, je to velký poprask, co ale když zachytíte blesky tři?


Kategorie Internet

Hit internetu: Chlupaté jednodílné plavkyHit internetu: Chlupaté jednodílné plavky
Budou tyto plavky hitem také na plážích?


Moderovaná internetová rozcestí: A 10 skupin na Facebooku!Moderovaná internetová rozcestí: A 10 skupin na Facebooku!
Každý den procházíme internet a z toho nejlepšího, co jsme objevili, tvoříme moderované rozcestí. Jen samé zajímavosti...


Internet WEEK: Přidejte si nás do oblíbených na sociální sítě!Internet WEEK: Přidejte si nás do oblíbených na sociální sítě!
Buďte s námi i na sociálních sítích. Pomozte nám tvořit kvalitní obsah!
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí