internetWEEK.cz menu TOPlist

Na písmu (ne)záleží: lze vhodným fontem ušetřit biliony?

Na písmu (ne)záleží: lze vhodným fontem ušetřit biliony?

Jaké písmo používáte při tisku a přemýšleli jste někdy nad tím, zda jeho změnou nelze ušetřit peníze?

 

Na písmu (ne)záleží: lze vhodným fontem ušetřit biliony?

Nějakých dvacet let zpátky se v každé pořádné kanceláři válely tuny papíru, šanony a ticho narušovaly nezaměnitelné zvuky psacího stroje. Od té doby jsme urazili velký kus cesty. Psací stroje se vyměnily za počítače a tiskárny, tisíce stran pošlete za pár sekund na druhý konec světa a tuny papíru nahradily nejdříve diskety, pak CD a dnes flash disky nebo „obláčky“, které zachovávají vaše data všude a nikde. Hmm ne… stále tady máme tuny papíru a šanony.

 

Vyúčtování za elektřinu vám přijde na papíře, většina lidí podává daňové přiznání v tištěné podobě, stejně tak se na papíře podepisují obchodní smlouvy a o tom, co nám doslova teče z poštovních schránek, asi není potřeba mluvit. Papír je stále s námi a ještě dlouho bude. Snad jen péro a kopírák z velké části nahradily velké tisknoucí mašiny.

 

Pokud tisknete opravdu hodně a často, pak určitě víte, že to nezanedbatelnou měrou leze do nákladů. Přemýšleli jste někdy, zda pouhou změnou písma nejste schopni ušetřit alespoň část nákladů?

 

Jeden americký čtrnáctiletý student si všiml, že na střední škole je zavalen nejrůznějšími letáky a papíry mnohem více než základní škole. Položil si proto otázku, zda by změnou písma nemohly školy ušetřit na nákladech. Nevymýšlel nové písmo, ale prošel si ty stávající. Nebylo to nic obtížného, existují nástroje (například APFill Ink Coverage), které velmi přesně určí, kolik inkoustů nebo toneru spotřebujete.

 

Student vzal písma jako Century Gothic, Comic Sans, Garamond a asi nejrozšířenější Times New Roman a měřil. Výsledek? Vítězem malého souboje se stalo písmo Garamond. Podle výpočtů by školy v okolí mohly ušetřit ročně tisíce dolarů. Zvídavý student šel ale dál a vypočítal, že změnou písma na Garamond by mohla americká vláda ročně ušetřit 136 milionů dolarů. Pokud bychom vzali v úvahu všechny písemnosti, které se za rok v USA vytisknou, šlo by dokonce o 370 milionů dolarů.

 

Srovnání Times New Roman a Garamond

Srovnání Times New Roman a Garamond.

 

Myšlenka úsporného písma není nová. Před několika lety s podobnými úvahami přišli v Greenpeace. V jejich případě se ovšem nejednalo o testování běžných fontů ale o vyvinutí zcela nového písma s názvem Absolut green. Tento font je odlišný v tom, že jednotlivá písmena mají vynechány drobné oblasti v ploše, ale současně je zachována jejich celistvost.

 

Greenpeace se chlubilo, že využitím tohoto písma lze ušetřit až 30% nákladů. Jeho zjevnou nevýhodou byla potřeba instalace do textového editoru. Objevily se navíc skeptické ohlasy, že ušetřit lze maximálně jednotky procent a navíc tímto písmem napíšete na jednu stránku méně znaků než jiným klasickým písmem, takže případné úspory padnou na spotřebu většího počtu papíru. V konečném důsledku tak zapláčou lesy, což asi nebyl původní záměr organizace.

 

Zdroj:
http://mashable.com/2014/03/28/save-money-change-fonts/
Foto: Wikipedia

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Podnikání   Ekologie   Písmo  


Kategorie Písmo


Hrobka, v ktorej boli objavené klince z Ježišovho ukrižovaniaHrobka, v ktorej boli objavené klince z Ježišovho ukrižovania
Našli sa klince, ktorými pribili na kríž Ježiša Krista.



Duchovní otázky: Proč existuje tolik církví?Duchovní otázky: Proč existuje tolik církví?
Nevyzývá snad Ježíš Kristus své následovníky k jednotě? Proč to rozdělení? A kterou z mnoha křesťanských církví bych si měl vybrat? V čem se jejich učení liší? Má Bůh dnes ještě nějaký svůj lid?


Kategorie Ekologie


Jsme zase o krok blíže obnovitelné energii z řasJsme zase o krok blíže obnovitelné energii z řas
Celá desetiletí vědci pracují na ekologické alternativě fosilních paliv z řas. Ty umí zpracovat oxid uhličitý podobně, jako naše tělo cukr. Nyní se podařilo zdvojnásobit produkci tuků řasami na 40% přijatého CO2.



Co je a nebude. EU v boji proti oteplování nezná bratra.Co je a nebude. EU v boji proti oteplování nezná bratra.
Již jednou jsme se na toto téma zamysleli. A jdeme dál, protože bude jistě hůř! Toto volné pokračování je Novoročním speciálem...



Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!
Opravdová revoluce ve výrobě elektřiny je tu! Nic se nehýbe. Žádná chemie. To se jen diamanty sluní v radioaktivním odpadu...



Vědci umí fixovat CO2 lépe než rostlinyVědci umí fixovat CO2 lépe než rostliny
Tým v Německu synteticky vyvinul zcela biologickou metabolickou dráhu, založenou na modelu fotosyntézy. Avšak o 20% účinnější! Tvoří ji 17 enzymů z devíti organismů.



Očekávané technické novinky v automobilovém průmysluOčekávané technické novinky v automobilovém průmyslu
Automobilismus čelí byrokratické revoluci. Na spalovací motory se chystají další a další zákazy a regulace. Ačkoliv plnohodnotná ekologická náhrada není. Jak lze současná auta a paliva vylepšovat?



FBR: Nejčistší energie je a bude z jádra. A co s odpadem? A proč?FBR: Nejčistší energie je a bude z jádra. A co s odpadem? A proč?
Množivý (Fast Breeder Reactor) reaktor dokáže využít odpad ze současných reaktorů, připravit jim palivo, zpracovat Plutonium z jaderných zbraní a zejména využít Thorium, jehož zásoby máme na tisíce let. A v Rusku již jeden jede na 100%...



Pomozte odhalovat nezákonný rybolov díky technologii Global Fishing WatchPomozte odhalovat nezákonný rybolov díky technologii Global Fishing Watch
Leonardo DiCaprio a Google představili technologii, která umožňuje komukoliv na Zemi odhalovat nezákonný rybolov z vesmíru. Ten je odhadován na 35% celkového mořského výlovu. Díky tomu jsou ryby jako tuňáci a mečouni na desetině původních stavů...



Záhada: Kam zmizeli vrabci?Záhada: Kam zmizeli vrabci?
Vrabčí apokalypsy si v Česku nikdo téměř nevšiml, ale vrabci, kdysi symbol městského ptactva, zmizeli z měst také ve Velké Británii nebo v Indii.



WHO: špatné ovzduší zabije 223 000 lidí ročněWHO: špatné ovzduší zabije 223 000 lidí ročně
Světová zdravotnická organizace vydala tiskovou zprávu, podle které zemře každoročně na rakovinu plic, způsobenou znečištěním ovzduší, 223 tisíc lidí. Do roku 2030 se má přitom tento počet zdvojnásobit.



V Asii chtějí plovoucí solární elektrárnyV Asii chtějí plovoucí solární elektrárny
Některé země Asie mají dva velké problémy. Tím prvním je zvyšující se spotřeba elektrické energie a druhým velká hustota zalidnění. Světlem na konci tunelu mohou být plovoucí solární elektrárny.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí