internetWEEK.cz menu TOPlist

Transplantované orgány přenáší vzpomínky na příjemce

Transplantované orgány přenáší vzpomínky na příjemce

Stát se dárcem orgánu je skvělý způsob, jak pomoci jinému člověku, když vás potká smrt. Jedna vědecká studie však ukázala, že příjemci transplantovaných orgánů občas přebírají i určité vlastnosti nebo osobnostní rysy svého dárce.

Transplantované orgány přenáší vzpomínky na příjemce

Stát se dárcem orgánu je skvělý způsob, jak pomoci jinému člověku, když vás potká smrt. Jedna vědecká studie však ukázala, že příjemci transplantovaných orgánů občas přebírají i určité vlastnosti nebo osobnostní rysy svého dárce. Jde o fenomén, který se výzkumníkům nedaří uspokojivě vysvětlit.

Neuropsycholog Paul Pearsall napsal o tomto zajímavém tématu ve své knížce The Heart's Code: Tapping the Wisdom and Power of Our Heart Energy. V ní nabízí svůj pohled a domnívá se, že fyzické srdce v sobě nese vzpomínky na svého nositele. Součástí jeho zkoumání, které popisuje v knížce, je i několik případů ze života, kdy příjemci srdce záhadně přebírali i některé osobnostní rysy od svých dárců.

V jednom z takových případů se třeba přihodilo, že španělsky mluvící muž začal užívat slova, která před transplantací neznal. Své nové srdce dostal od jiného muže jménem David, který tragicky zahynul při autohavárii. Když se vdova po dárci setkala s příjemcem srdce svého manžela poprvé, ten při popisování této situace použil slovo "copacetic" (senzační). Příjemcova matka na to okamžitě reagovala s tím, že její syn začal používat toto slovo poprvé a že takový výraz dokonce ani nemá ekvivalent ve španělštině, což naznačuje, že by jej mohl převzít od Davida.

Navíc se příjemce, který byl před operací vegetariánem, začal dožadovat masité stravy. Dříve měl nejraději metalovou hudbu, ale přešel na rock 'n' roll z 50.let. Ukázalo se, že tyto sklony odpovídaly tomu, co měl rád David.

V jiném případě se stalo, že 8-letá dívka, která dostala srdce od jiné 10-leté dárkyně, která byla obětí zločinu, začala mít noční můry, ve kterých se objevoval vrah dárkyně. Po několika konzultacích s psychiatrem padlo rozhodnutí o tom informovat policii. Následně byla tato dívka schopná identifikovat klíčové důkazy zločinu včetně osoby vraha, určit kdy se to stalo a jak všechno proběhlo a dokonce se jí vybavovala i slova, která vrah říkal své oběti. Je překvapující, že celé toto svědectví se ukázalo být pravdivé a vrah byl nakonec usvědčen ze svého zločinu.

Celkem 73 případových studií doktora Pearsalla poukazuje na skutečnost, že jak mozek, tak i srdce v sobě nesou důležité informace o osobnosti člověka. Na základě jeho analýz se tak můžeme potkat s hypotézou, že v těle se odehrává komunikace na úrovni buněk a tato dál pokračuje i v případech, kdy je některý orgán transplantován jinému člověku. Vše nasvědčuje tomu, že informace od dárce orgánu se přenáší do paměti jeho příjemce.

Kritici oponují, že takovýto fenomén není možný, avšak důkaz spočívá v samotných případech, kdy se tak stalo. V jednom z dalších případů se například stalo, že 3-letá arabská dívenka, která dostala srdce od 8-letého židovského chlapce, jenž zahynul při automobilové nehodě, se po operaci dožadovala tradičního židovského cukroví, které se vyrábí pouze v Izraeli. Před operací se s ním nikdy nesetkala...

 

Zdroj: pek.h.sweb.cz

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Orgány   Zdravotnictví   K zamyšlení   Ze zahraničí  


Kategorie Zdravotnictví

Rakovina: Gersonova terapieRakovina: Gersonova terapie
Gersonova terapie je přírodní léčba, která aktivuje mimořádnou schopnost těla léčit samo sebe. Podle jejích propagátorů léčí některé druhy rakoviny, cukrovku, alergie a další nemoci.


Hormonální antikoncepce: Zabíjí, ale je to byznysHormonální antikoncepce: Zabíjí, ale je to byznys
Není gynekolog, kterého by nenavštívil usměvavý obchodní zástupce s lukrativní nabídkou. Prášky se předepisují jako na běžícím pásu. I ženám a dívkám, které mohou zabít!


Daruj spermie nebo vajíčko. A dobrý skutek bude po zásluze potrestán...Daruj spermie nebo vajíčko. A dobrý skutek bude po zásluze potrestán...
Párů, které počnou dítě přirozenou cestou, je čím dál míň a míň. I proto narůstá počet rodičů, kterým k dítěti pomáhá moderní medicína. Jenže jak dlouho ještě?


Kdo rozmotá klubko IZIP a kdo to zaplatí?Kdo rozmotá klubko IZIP a kdo to zaplatí?
Na začátku byla dobrá myšlenka. Ovšem než se dostala do českého Kocourkova. V českém Kocourkově projekt elektronických zdravotních knížek IZIP po jedenácti letech s ostudou končí. Zůstávají promrhané téměř dvě miliardy korun a rozhádaní politici.


Vrátí se medicína kvůli antibiotikům do středověku? Vrátí se medicína kvůli antibiotikům do středověku?
Na první pohled podivná otázka zdaleka nemusí být nesmyslná. Masové předepisování antibiotik může vést až k devastaci lidské populace. Myslí si to Geoffrey Lean z Daily Telegraph. Ve svém článku nastiňuje temnou vizi úpadku moderního lékařství.


Úžasné české zdravotnictví po 1. apríluÚžasné české zdravotnictví po 1. aprílu
Mění se práva a povinnosti lékařů a pacientů. A odborníci tvrdí: české zdravotnictví prošlo od 1. dubna největší revoluční změnou za posledních pětačtyřicet let. Je to skutečně tak?


Legalizace všimného = nadstandardLegalizace všimného = nadstandard
„Češi si nechtějí připlácet na zdraví“, hlásá úvodní titulek sobotních Lidových novin. Článek pod ním shrnuje výsledky průzkumu, dle nějž by si pouze 8% zpovídaných rádo pravidelně hradilo nadstandardní zdravotnickou péči....


Vakcíny mají snížit populaciVakcíny mají snížit populaci
Multimiliardář a zakládající šéf Microsoftu Bill Gates otevřeně přiznal, že vakcíny a současná zdravotní péče mají za cíl depopulaci planety.


Kategorie K zamyšlení

Co je a nebude. EU v boji proti oteplování nezná bratra.Co je a nebude. EU v boji proti oteplování nezná bratra.
Již jednou jsme se na toto téma zamysleli. A jdeme dál, protože bude jistě hůř! Toto volné pokračování je Novoročním speciálem...


Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?
Jestli je Vám dnes padesát, o práci se zřejmě bát nemusíte. Alespoň co se robotů týče. Ale přemýšlíte-li, co studovat, zbystřete. Řadu povolání již automatizace vymýtila. A ještě více jich čeká jistý ortel. Svět se mění…
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí