internetWEEK.cz menu TOPlist

Odposlechy tajných služeb: Česko NSA nezajímá

Odposlechy tajných služeb: Česko NSA nezajímá

Na veřejnost se dostávají stále zajímavější informace o sledování celosvětové internetové populace americkými tajnými službami. Česká republika ale zřejmě programy jako PRISM nebo XKeyscore příliš nezajímá.

 

Odposlechy tajných služeb: Česko NSA nezajímá

Agent převlečený za údržbáře se dostává do kanceláře a pod stůl instaluje štěnici, ještě rozebrat sluchátko a namontovat také jednu do telefonního aparátu. Během dvou minut je hotov, kancelář je „napíchnutá“. Jo, kde jsou ty časy,… Dnes se velká část naší aktivity odehrává prostřednictvím internetu a to nabízí nové příležitosti ke sledování. Pokud to odhalí trestný čin, proč ne, ale pod drobnohledem tajné služby jsou miliardy lidí.

 

Vystavení svého soukromí velkým zahraničním společnostem, které podle všeho velmi ochotně spolupracují s tajnými službami, se vyhnete snad jen tím, že si koupíte stan a odstěhujete se někam do lesa. Nemusíte být uživateli sociálních sítí, data začnete poskytovat fakticky ihned poté, co se připojíte k internetu. V ten okamžik vás také může začít někdo na druhém konci světa odposlouchávat. Nesmíme však zapomínat ani na používání platební karet a především mobilních telefonů. Co by se asi stalo, kdyby se vláda rozhodla, že většině občanů instaluje sledovací zařízení? Okamžitě by se rozjely masivní protesty. Přitom takové sledovací zařízení nosí v kapse většina z nás…

 

Víme, co chceš, kde jsi a jak vypadáš

Shromažďování dat o naší osobě probíhá na internetu neustále a to i v rámci „civilní sféry“. Nedávno jsem třeba cestou do práce hledal skrze mobilní telefon kombinované sporáky. O pár desítek minut později se mi už na počítači a na zcela nesouvisející webové stránce zobrazovala reklama na sporáky v jednom z českých internetových obchodů. Ano, takhle dnes funguje internet, ale sledování tajnými službami je něco zcela jiného.

 

Zatímco Edward Snowden si užívá moskevského života, na veřejnost se dostávají nové informace o činnosti tajných služeb. Je už zřejmé, že NSA (National Security Agency) sledovala činnost obrovského množství lidí skrze projekt SIGAD US-984XN, známý pod krycím názvem PRISM. Soukromé firmy běžně předávaly komunikaci svých uživatelů. Úplně prvním, kdo s NSA začal spolupracovat, byl Microsoft (2007), ale později se připojili také další velcí hráči jako Google, Apple, Facebook nebo Skype.

 

 

Nová debata se nyní vede o programu XKeyscore. Ten si můžete představit jako internetový vyhledávač, který najde na internetu takřka vše. Zatímco běžný vyhledávač hledá jen na dostupných internetových stránkách, tenhle hledá také pod pokličkou, o které si většina uživatelů myslela, že je soukromá. Stačí potom zadat třeba Usama Bin Ladin a program prohledá všechny dokumenty ve Wordu. Případně prohledá všechny šifrované dokumenty ve Wordu třeba z Pákistánu. Dobrou vychytávkou je prohledávání „neobvyklé komunikace“. Třeba použití „exotického“ jazyka na území USA. Zkrátka šmírování lidí ve velkém stylu a objemu.

 

Nejde přitom o cílené sledování několika stovek lidí podezřelých z terorismu. Podle všeho program zpracovával až 40 miliard záznamů měsíčně. Tajné služby k tomu potřebují 700 serverů po celém světě. Dobrou zprávou je alespoň fakt, že objem dat je natolik velký, že naší komunikaci tajné služby nemohou archivovat příliš dlouho. Na druhou stranu se vám klidně může stát, že si chcete koupit tlakový hrnec. Protože jich je v obchodech hodně, budete hledat pečlivě na internetu. O pár dní později vám dveře vyrazí protiteroristické komando. Ne, to není divoká konstrukce, tohle se skutečně jedné ženě stalo. Její manžel totiž mimoděk ve stejnou dobu hledal ruksaky.

 

Já tě vidím, ty mě ne

Jak se nově ukázalo, FBI má natolik vychytané programy, že může zapnout kameru nebo mikrofon na vašem počítači nebo ve vašem mobilu a online tak sledovat dění ve vašem bytě.

 

Největší sběr dat podle všeho probíhal logicky v rámci arabských zemí, dále na území USA ale třeba také Kanady, Brazílie, Ruska, Číny, Francie, Mexika a Německa. Naopak třeba o velkou část Latinské Ameriky tajné služby příliš nestojí, stejně jako o země bývalého východního bloku (snad kromě Polska kde byla intenzita sběru dat nepatrně větší).

 

Množství sběru dat tajnými službami. Nejvíce jich bylo na územích označených červeně, dále oranžově a světle zeleně. Naopak minimální zájem je o státy, které jsou vybarveny tmavě zeleně. Mezi takové patří také Česká republika.

 

Množství sběru dat tajnými službami. Nejvíce jich bylo na územích označených červeně, dále oranžově a světle zeleně. Naopak minimální zájem je o státy, které jsou vybarveny tmavě zeleně. Mezi takové patří také Česká republika.

Množství sběru dat tajnými službami. Nejvíce jich bylo na územích označených červeně, dále oranžově a světle zeleně. Naopak minimální zájem je o státy, které jsou vybarveny tmavě zeleně. Mezi takové patří také Česká republika.

 

Zdroje:
www.bloomberg.com/news/2013-07-31/the-public-private-surveillance-partnership.html
http://online.wsj.com
http://phys.org/news/2013-07-leaked-docs-insight-nsa.html
Wikipedia

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

USA   NSA  


Kategorie NSA


Zmizení letu 370 – konspirační teorieZmizení letu 370 – konspirační teorie
Hlavní konspirační teorie - letadlo bylo uneseno na základnu Diego Garcia. NSA ví, kde přistálo. Mobilní telefony vyzváněly ještě několik hodin po zmizení letadla.



Co řekl Snowden německé televiziCo řekl Snowden německé televizi
Prvnímu televiznímu vystoupení Edwarda Snowdena naše média příliš pozornosti nevěnovala. Přečtěte si, o čem americký uprchlík a bývalý zaměstnanec amerických tajných služeb mluvil.



Čmuchání NSA není efektivníČmuchání NSA není efektivní
Americká špionážní agentura NSA tvrdí, že její hromadné monitorování telefonů a internetu posloužilo boji proti terorismu. Tento postoj americké vlády ale zpochybnila analýza neziskové skupiny New America Foundation.



NSA: ještě horší, než jsme čekali NSA: ještě horší, než jsme čekali
Novinky okolo špionážních aktivit NSA: sledování stovek tisíc SMS zpráv denně, zanedbatelný přínos v boji proti terorismu a odposlechy počítačů, které nejsou připojeny k internetu.



Šmírovací schizofrenie a světová databáze obličejů Šmírovací schizofrenie a světová databáze obličejů
Žijeme v době, kdy si musíme pečlivě hlídat své soukromí. Občas však podléháme schizofrenii. Na straně jedné se bojíme odposlechů a na straně druhé své osobní údaje rádi dobrovolně poskytujeme.



Vicente Fox o legalizaci drog, NSA a 80 tisících mrtvýchVicente Fox o legalizaci drog, NSA a 80 tisících mrtvých
Velmi zajímavé myšlenky bychom našli v rozhovoru s bývalým mexickým prezidentem Vicentem Foxem, který v jedné z největších zemí světa vládl v letech 2000 až 2006. Fox je velkým zastáncem legalizace drog.



Přehledně: kde všude ve světě šmírovala NSAPřehledně: kde všude ve světě šmírovala NSA
Kauza americké vládní agentury NSA neutichá. Objevují se nové informace, ale také vtípky a diplomatické roztržky. Podívejte se na přehled zemí, ve kterých NSA sbírala informace.



NSA odposlouchávala i politiky, milence, OSN a prezidenty NSA odposlouchávala i politiky, milence, OSN a prezidenty
NSA (National Security Agency) je jediný úřad na světě, který vám vždy a ochotně naslouchá. Jen je otázkou, zda o tohle někdo stojí. Agentura se podle nových informací nezastavila před ničím.



NSA nás špehujeNSA nás špehuje
US vláda spoločne s väčšími telekomunikačnými firmami vrátane AT&T je zapojená do rozsiahleho programu nezákonného sledovania vnútroštátnych komunikácií a komunikačných záznamov miliónov obyčajných Američanov a to už od roku 2001.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí