internetWEEK.cz menu TOPlist

Chabá finanční gramotnost v Česku?

Chabá finanční gramotnost v Česku?

Když ti chybí finance, půjč si. Chceš dům? Sjednej si hypotéku. Přesně tento slogan na nás útočí skoro z každého billboardu, z televizní reklamy či z rádií. A lidé nedbaje na výhodnost finančních produktů vesele podepisují své "výhodné smlouvy".

Chabá finanční gramotnost v Česku?

Když ti chybí finance, půjč si. Chceš dům? Sjednej si hypotéku. Přesně tento slogan na nás útočí skoro z každého billboardu, z televizní reklamy či z rádií. A lidé nedbaje na výhodnost finančních produktů vesele podepisují své "výhodné smlouvy". Většina lidí se dívá na půjčky a na další finanční produkty jako na nástroje, který se jim nesnaží pomoci v hmotné nouzi či vylepšit jejich stávající finanční situaci, ale naopak se je snaží ještě více ožebračit. Z toho důvodu stejně tak pohlíží i na každého bankéře a obchodního zástupce jako na zloděje, který se jim mnohdy (ne vždy, ale často tomu tak opravdu je) snaží nabídnout jiný (a možná i lepší) finanční produkt (např. výhodnější pojištění motorových vozidelod jiné pojišťovací instituce, než které mají dosud) nebo jen danou půjčku, spoření či cokoliv jiného trochu lépe upravit na míru danému zákazníkovi.

 

Nezřídka se stává, že lidé si sjednají půjčky, které pak nejsou schopni splatit, spoření, na kterých nic nevydělají. Ale mohou za to skutečně finanční produkty a nenasytní bankéři, kteří je prodávají? Nemůže za to spíše špatná finanční gramotnost lidí, kteří se hrnout do "výhodných hypoték a půjček", lidé, kteří žijí na dluh a s klidem sobě vlastním si pořizují stále ty „nejlepší a nejskvělejší kreditní karty“?

Jak moc tito lidé, kteří často musí žádat z důvodu osobního bankrotu o oddlužení, hledají a zjišťují si potřebné informace? Tito lidé si pořizují vždy to na první pohled nejlevnější povinné ručení, jež jim samozřejmě nasmlouvá první obchodní zástupce, na kterého kdy v životě narazí. Proč ihned podepisují smlouvy? V domnění, že na nic výhodnějšího již stejně narazit nemohou? Co když se ale hned za rohem skrývá jiný finanční produkt, který je ještě výhodnější a pro vás daleko lepší? Proč tito lidí se stejným zájmem nesledují nabídky půjček na internetu a nesrovnávají jejich ceny a výhodnost jako u reklamních letáků ze supermarketu? Proto jsem rád za každý portál jako Bezvafinance.cz, který umožní lidem srovnávat výhodnost finančních produktů a nesklouznout do dluhové propasti, ale naopak jim to alespoň trochu pomůže.

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Z domova   Spoření   Půjčky   Pojištění motorových vozidel   Oddlužení   Nejlevnější povinné ručení   Finanční gramotnost v Česku  


Kategorie Půjčky

Zmírní konečně atak finančních produktů?Zmírní konečně atak finančních produktů?
Půjčte si! Máme pro vás připravenou výhodnou smlouvu. Půjčte si, půjčte si, bez ohledu na příjem, bez ohledu na vaše současné možnosti!!!


Jak přežít krizi – světovou i vlastníJak přežít krizi – světovou i vlastní
Jakým způsobem se v dnešní době dobře zabezpečit proti krizi a nedostat se do velkých finančních až existenčních problémů? Kam investovat? Poradíme vám…


Credit scoreCredit score
Pokud si předem ověříte, zda jste dostatečně solventní klient, nestane se vám, že budete několik dní zbytečně běhat po úřadech.


Kategorie Z domova

8 startupů, které nás v poslední době zaujaly8 startupů, které nás v poslední době zaujaly
S fenoménem startupů je spojeno v první řadě Silicon Valey. Ale i v České republice se zrodila řada skvělých nápadů, které mohou dobít svět.


Videa: Brno jak ho neznáteVidea: Brno jak ho neznáte
Podívejte se na tři zajímavá videa o Brně a jeho okolí.


Hiporehabilitace: Když koně pomáhají lidemHiporehabilitace: Když koně pomáhají lidem
Koně mohou postižené postavit na nohy. Nebo vrátit mezi lidi. Nebo Vám jen pomohou od bolesti zad a špatného držení těla...


Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.
Čeští politici mají stále dokola potřebu omlouvat se Německu za poválečný odsun. Připomeňme si, o co šlo, proč je to nesmysl a slovy prezidenta Beneše „vlastizrada“, před kterou varoval.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí