internetWEEK.cz menu TOPlist

Zamyšlení nad pokusem, který ne/vysvětlil NDE

Zamyšlení nad pokusem, který ne/vysvětlil NDE

Vědci odhalili tajemství prožitků klinické smrti, volala nedávno média. Zpráva o pokusu s umírajícími potkany, jejichž mozky po zastavení srdce, vykázaly na 30 sekund enormní aktivitu, získala velkou publicitu. Posmrtný život je vyvrácen, konstatují

Zamyšlení nad pokusem, který ne/vysvětlil NDE

Vědci z Michiganské univerzity výsledek svého experimentu interpretovali tak, že jevy jako zážitky blízké smrti (prožitky spojené s klinickou smrtí), které si někteří lidé vysvětlují jako důkaz posmrtného života, mohou (ale nemusí) být důsledkem podobné posmrtné mozkové aktivity u lidí. Média interpretaci vědeckého týmu vedeného neuroložkou Jimo Borjiginovou převzala a rozšířila svižně po celém světě.

 

Materialisté a vůbec jedinci, kteří už chtějí mít po smrti od všeho pokoj, se zaradovali. Žádné setkání s Ježíšem, anděly, příbuznými, žádný Poslední soud (Ježíše, Alláha či Osirise), nebe, očistec či peklo, jen věčný klid. Co si můžete víc přát? Jasně, jednodušší typ skeptika si tuto informaci zapíše za uši, protože mu vyhovuje, a tím pro něj „problém“ posmrtného života končí. Ale my - nedůvěřivci opačného gardu – si pokoj nedáme a budeme spekulovat dále.

 

Pokus na myším mozku neříká téměř nic o mozku lidském. Ale co když zvýšená mozková aktivita znamená, že kvantové vědomí prochází jakousi transformací, odděluje se od hmoty a uniká do vesmíru (viz teorie kvantového vědomí Orch OR Stuarta Hameroffa a Rogera Penrose)?! V tom případě pokusy s magnetickou rezonancí nevypovídají o realitě našeho vědomí nic a všechno je naopak.

 

Podívejme se, jaké další fenomény mluví ve prospěch nezávisle fungujícího vědomí (kvantové vědomí), respektive ve prospěch posmrtného života. Existuje mnoho svědectví lidí, kteří při „výstupu vědomí z těla“ - během bezvědomí či klinické smrti - viděli věci, které by bezvědomé tělo vidět nemělo, kdyby bylo lidské vědomí skutečně vázané na mozek. Vědomí těchto osob se přemísťuje prostorem a může třeba navštívit vlastní dům vzdálený desítky kilometrů, jako se to podle českého tisku stalo paní Kateřině z Moravy, nebo může poslouchat rozhovor blízkých lidí v nemocnici, jako se to stalo mnoha jiným.

 

Dalším jevem je převtělování duše. O reinkarnaci mají badatelé mnoho svědectví, zejména od dětí, které si v nízkém věku vybavují vzpomínky z minulého života. Záhadné příběhy ze života, například Skota Camerona Macaulaye nebo Američana Jamese Linegara, naznačují, že fenomén existuje a je potřeba se s ním poprat a zařadit ho do západního paradigmatu. O podobných případech píše například psychiatr Stanislav Grof, který se s reinkarnačními vzpomínkami setkal v rámci terapií s LSD nebo s holotropním dýcháním.

 

Objektivistický vědecký postoj neumí tyto jevy zatím vysvětlit. Vysvětluje je ale teorie, že vědomí je kvantové povahy. Když se na věci podíváme z tohoto hlediska, michiganský experiment vlastně nedokázal vůbec nic.

 

Zážitky související s klinickou smrtí (tzv. zážitky blízké smrti - NDE) mainstreamová média většinou ignorují. Zážitky paní Katky, které zveřejnily Novinky.cz, mohou být důkazem o existenci nezávislého lidské vědomí. | Přežila smrt - podivuhodné zážitky NDE z Moravy >>>

 

Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/jyromanetti/

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Věda   Zážitky blízké smrti   Smrt   NDE  


Kategorie NDE

NDE v 18. století a dnesNDE v 18. století a dnes
Lékař Pierre-Jean de Monchaux odborně popsal jako první Evropan případ související se zážitkem blízké smrti již v roce 1740. Tyto zážitky ze stavu bezvědomí nebo klinické smrti mohou zásadně proměnit vnímání světa.


Taťjana  Bělousová vstala z mrtvýchTaťjana Bělousová vstala z mrtvých
Ukrajinka oživla po třech dnech klinické smrti. To je jen jedna část neuvěřitelného života komunistky, která konvertovala ke křesťanství v SSSR. Ve své výpovědi vydává šokující svědectví o životě v komunistické říši.


Zážitky blízké smrti amerických vojákůZážitky blízké smrti amerických vojáků
Mysteriózní odchod z tohoto světa nebo vystoupení z těla zažilo v boji mnoho vojáků, ale málokdo o tom mluví. Neradi vzpomínají na hrůzy války, ale jejich příběhy jsou velmi zajímavé.


Recenze: Anitu Moorjani vyléčila smrtRecenze: Anitu Moorjani vyléčila smrt
Světový bestseller Anity Moorjani přináší nejen její pohled za dveře smrti a zázračné uzdravení z rakoviny, ale v neposlední řadě i její filosofii, ke které se díky utrpení a setkání se smrtí propracovala.


Co je to Bůh?Co je to Bůh?
Bůh je jedna z největších lidských idejí. Už dlouho patří k tomu, kvůli čemu se lidé zabíjejí. Ale představy o bohu, bozích a božství jsou nespočetné.


Prožitky sdílené smrti nabourávají vědecké vysvětlení NDEProžitky sdílené smrti nabourávají vědecké vysvětlení NDE
Shared-death experience je fenomén, který zkoumal Raymond Moody. Lidé, kteří jsou v přítomnosti umírající osoby, mají někdy zvláštní vjemy deformovaného prostoru, vidí světelný tunel nebo mají pocit, že se vznášejí.


Recenze: Dr. Alexander v nebi Recenze: Dr. Alexander v nebi
Recenze českého vydání kontroverzní knihy „Důkazu nebe“ od dr. Ebena Alexandera. Česky kniha vyšla pod názvem „Jaký je život po životě“.


Příběh NDE: Setkání s BohemPříběh NDE: Setkání s Bohem
Mickey Robinson byl profesionální parašutista, žil šťastný život, ale potom přišel smolný den, jeho letadlo se zřítilo a on se ocitl na pokraji smrti. V jedné chvíli jeho duše odcestovala na onen svět.


NDE by mohla vysvětlit kvantová fyzikaNDE by mohla vysvětlit kvantová fyzika
Někteří teoretičtí fyzici se domnívají, že duše čili vědomí je součástí struktury vědomí od vzniku Univerza. Vědomí funguje jako program kvantového počítače a může objasnit zážitky blízké smrti…


Chceme do nebe?Chceme do nebe?
Nebe je vytoužený sen věřících, ale pro skeptiky je to pověra a nesmysl. Na počátku konceptu nebe mohly být zážitky umírajících či astrální cesty pravěkých šamanů.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí