internetWEEK.cz menu TOPlist

Recenze: Dr. Alexander v nebi

Recenze: Dr. Alexander v nebi

Recenze českého vydání kontroverzní knihy „Důkazu nebe“ od dr. Ebena Alexandera. Česky kniha vyšla pod názvem „Jaký je život po životě“.

 

Recenze: Dr. Alexander v nebi

Příběhu amerického neurochirurga, který onemocněl vzácnou verzí meningitidy ve věku 54 let a málem zemřel, přičemž v kómatu prožil návštěvu světa na druhé straně, jsme věnovali dva články. Dnes se k němu vracíme potřetí v souvislosti s českým vydáním jeho knihy.

 

Eben Alexander: Nebe existuje >>>

Muž, který byl v nebi, kontra skeptici >>>

Zatímco Proof of Heaven – Důkaz nebe – je v USA bestsellerem, koupily si ho zatím 2 miliony čtenářů, u nás český překlad nějak zapadl. Asi je to tím, že českému vydavatelství Fortuna Libri chybí masivní kampaň, se kterou dr. Alexander prezentoval svůj příběh v Americe. Američany zaujalo, že prožitky blízké smrti – NDE - , které vědci neberou vážně a zatím jsou řazeny kamsi do oblasti náboženství nebo kontroverzních fenoménů, zaníceně předkládá lékař zabývající se profesionálně mozkem, absolvent Harvardu, dříve napůl ateista, který se stal po NDE prožitcích silně věřícím.

 

Příběh dr. Alexandera jsem znal z článků a diskusí, které vycházely v USA již v roce 2012, a mohu říct, že mě kniha vlastně ničím novým nepřekvapila. Autobiografie přidává k „výletu do nebe“ vzpomínky na osobní život, který předcházel nemoci. Ten je zajímavý hlavně tím, že autor knihy byl jako malé dítě adoptován. Prožil trauma adoptovaných dětí a snažil se dlouhou dobu rodiče nebo své sourozence kontaktovat. Jeho psychický pocit „odvrženosti“ je zajímavým protipólem zážitků s nepodmíněnou láskou během NDE.

 

Z dr. Alexandera se v USA stala celebrita – poskytuje interview, pořádá turné, vystupuje jako aktivista a založil dokonce nadaci s názvem Eternea, která má napomoci tomu, aby „byl svět lepším místem pro nás pro všechny“. Časopis Esquire ho zřejmě proto ironicky nazývá „prorokem“.

 

NDE: Na druhé straně

NDE dr. Alexandra vyhovují mým úvahám, že lidské vědomí je kvantové povahy a tím lze vysvětlit všechny nevysvětlitelné tzv. paranormální jevy lidské existence. V tomto smyslu vlastně americký lékař opravdu nic zvláštního neobjevil, jeho přínos spočívá v tom, že to prožil a jako neurochirurg svým prožitkům mohl dát odbornou reflexi. Ale neřekl bych, že to, co předkládá ve své knize, je „důkaz nebe“. Důkaz nebe je to bezpochyby pro něj osobně. Nicméně považuji NDE tohoto muže za zajímavý projev kvantové povahy vědomí. Dr. Alexander měl silné a složité prožitky na onom světě. Tvrdí, že dostal mnoho informací o lidském bytí, o smyslu naší existence a povaze vesmíru. Ve skutečnosti je vesmírů nespočetně, uvádí v knize – to ale předpokládají i kvantoví fyzici.

 

Dr. Alexander je přesvědčen, že Stvořitel vesmíru je bytost - přestože se mu jako bytost nezjevil - „velmi lidská, lidštější než my“ a od křesťanské víry se autor vzdaluje asi jenom v tom, že je panteista - „bůh je ve všem“, říká. Křesťanům bude možná trošku vadit, že nepotkal v nebi Ježíše Krista. Zvláštní bude asi pro mnoho věřících i Alexanderovo tvrzení, že Bůh je „zářící temnota“.

 

Cestování na onom světě

Duše dr. Alexandra se nejprve dostává do Podsvětí, kde slyší silné rytmické bušení, kde jsou i nějaké předměty - „připomínaly kořeny nebo cévy obrovského bahnitého lůna“. Alexander svět nazývá „Podzemní říše temna“, oblast ale nemá atributy pekla, které by někdo čekal, neběhají tu čerti s vidlemi ani zlí lidé, Alexander je sám a nemá pocity trestu ani utrpení. Pak se objeví světlo a společně se světlem krásná hudba. Následuje stoupání ke světlu. Podle očekávání autor proletí Bránou a ocitá se ve světě, který vypadá jako Země, připomíná nebe z filmu „Jak přicházejí sny“ What Dreams May Come. Alexanderova duše zde jenom létá. „Krásný a neuvěřitelně snový svět“, říká autor, nicméně zdůrazňuje, že po celou dobu svých cest v kómatu měl pocit, že jde o skutečnost silnější, než je naše pozemská realita.

 

Potom se objevuje „anděl“ - dívka, která ho provází tímto nebem. Přestože vypadá velmi reálně a je oblečená do „venkovských šatů“, letí spolu na „motýlím křídle“ a komunikují telepaticky. Tam získává dr. Alexander základní poselství: „Jsi milován, opatrován, vřele a navěky. Nemáš se čeho obávat. Není nic, co bys mohl zkazit.“

 

Dále se autor dostává do říše Středu. V tomto světě se smysly prolínají, neexistuje pozemská oddělenost, když se „člověk“ na něco dívá, tak se tím stává (kvantové vědomí). Otázky jsou zde ihned zodpovězeny. Připomíná to svět, kterému mnoho ezoterických autorů říká „pátá dimenze“. (Číslovky dimenzí se mění – Teal Scottová mluví o šesté dimenzi, Židé o sedmém nebi, ale to je asi jedno. Prostě jsme v Super-nebi). Potom se dr. Alexander dostává do „nezměrného prázdna, zcela temného, nekonečně velikého, zároveň však nekonečně útěšného“. Toto místo překypuje paradoxně světlem, které vychází ze „zářivého kruhu“. Dr. Alexander si připadá jako plod v děloze, přičemž jeho matka je Bůh (Stvořitel, zdroj). Světelný kruh se tu stává tlumočníkem komunikace s nejvyšší bytostí.

 

V oblasti esoteriky se objevila další zajímavá žena. Jmenuje se Teal Scottová. Tvrdí o sobě, že je napůl mimozemšťanka a že má neuvěřitelné mimosmyslové schopnosti. Krom toho chce zachránit svět... Fenomén Teal Scott – Jsem napůl mimozemšťan >>>

 

Nechci zacházet do detailů, ale při popisu tohoto světa mne napadl mýtický Světový strom, který má také tři roviny – dolní, střední a horní svět. Častá přirovnání k děloze a embryu zase evokují teorie dr. Grofa, který říká, že stádium embrya v lůnu, porod a narození jsou klíčové lidské prožitky. Nicméně v tomto případě se vědomí dr. Alexandra pohybuje nejprve v děloze, pak „venku“ a pak jako by se vracelo do kosmické Dělohy.

 

Když pomineme bizarnost těchto NDE, dr. Alexander předává jako zásadní poselství ze své cesty po onom světě: „Bezpodmínečná láska a přijetí, jež jsem pocítil na své cestě, jsou tím nejzásadnějším objevem, jaký jsem kdy učinil a kdy učiním.“

 

Skeptici zůstávají skeptičtí

Popravdě řečeno čtenář esoterických textů nebude po přečtení knihy „Jaký je život po životě“ překvapen, spíše se podiví tomu, jak prožitky absolventa Harvardu dobře zapadají do puzzlu poznatků milionů jiných lidí na celém světě. Čtenář naladěný na vlnu Ebena Alexandera se nejspíše zaraduje a přivítá mezi námi dalšího mystika. (Co jiného dělat s touto zkušeností než se stát mystikem?)

 

V létě roku 2013 vzbudil pozornost časopis Esquire, který si dal práci a pátral po faktech kolem případu dr. Alexandera. Podle něj se dopustil dr. Alexander v nemocnici ještě před svým onemocněním „několika profesních pochybení“ a byl suspendován a propuštěn. Esquire se kriticky zabýval také jeho knihou a našel nesrovnalosti: lékař, který dr. Alexandera ošetřoval, autorovi článku řekl, že „kóma bylo navozeno lékařsky“ a nedošlo k němu v důsledku nemoci, jak je uvedeno v knize. Pacient podle něj byl při vědomí, i když trpěl halucinacemi. Dr. Alexander reagoval stanoviskem, ve kterém uvádí, že Proof of Heaven obsahuje pravdivý popis jeho zkušeností. „Stojím si za každým slovem ve své knize.“

 

Skeptičtějšího čtenáře kniha o tom, že nebe reálně existuje, nepřesvědčí. Ani se nedivím, že někteří odborníci vnímají Alexanderovo dílo jako „naprosto nevědecké“. Ale kdoví, co budou říkat, až zemřou? Třeba mu pak dají za pravdu.

 

Zdroje: http://en.wikipedia.org/wiki/Eben_Alexander_(author), www.eternea.org, http://www.forbes.com/sites/jeffbercovici/2013/07/02/esquire-unearths-proof-of-heaven-authors-credibility-problems/, http://www.reasonablefaith.org/the-rediscovery-of-mind-eben-alexander-and-thomas-nagel

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Recenze   NDE   Kniha  


Kategorie NDE


NDE v 18. století a dnesNDE v 18. století a dnes
Lékař Pierre-Jean de Monchaux odborně popsal jako první Evropan případ související se zážitkem blízké smrti již v roce 1740. Tyto zážitky ze stavu bezvědomí nebo klinické smrti mohou zásadně proměnit vnímání světa.



Taťjana  Bělousová vstala z mrtvýchTaťjana Bělousová vstala z mrtvých
Ukrajinka oživla po třech dnech klinické smrti. To je jen jedna část neuvěřitelného života komunistky, která konvertovala ke křesťanství v SSSR. Ve své výpovědi vydává šokující svědectví o životě v komunistické říši.



Zážitky blízké smrti amerických vojákůZážitky blízké smrti amerických vojáků
Mysteriózní odchod z tohoto světa nebo vystoupení z těla zažilo v boji mnoho vojáků, ale málokdo o tom mluví. Neradi vzpomínají na hrůzy války, ale jejich příběhy jsou velmi zajímavé.



Recenze: Anitu Moorjani vyléčila smrtRecenze: Anitu Moorjani vyléčila smrt
Světový bestseller Anity Moorjani přináší nejen její pohled za dveře smrti a zázračné uzdravení z rakoviny, ale v neposlední řadě i její filosofii, ke které se díky utrpení a setkání se smrtí propracovala.



Co je to Bůh?Co je to Bůh?
Bůh je jedna z největších lidských idejí. Už dlouho patří k tomu, kvůli čemu se lidé zabíjejí. Ale představy o bohu, bozích a božství jsou nespočetné.



Prožitky sdílené smrti nabourávají vědecké vysvětlení NDEProžitky sdílené smrti nabourávají vědecké vysvětlení NDE
Shared-death experience je fenomén, který zkoumal Raymond Moody. Lidé, kteří jsou v přítomnosti umírající osoby, mají někdy zvláštní vjemy deformovaného prostoru, vidí světelný tunel nebo mají pocit, že se vznášejí.



Příběh NDE: Setkání s BohemPříběh NDE: Setkání s Bohem
Mickey Robinson byl profesionální parašutista, žil šťastný život, ale potom přišel smolný den, jeho letadlo se zřítilo a on se ocitl na pokraji smrti. V jedné chvíli jeho duše odcestovala na onen svět.



NDE by mohla vysvětlit kvantová fyzikaNDE by mohla vysvětlit kvantová fyzika
Někteří teoretičtí fyzici se domnívají, že duše čili vědomí je součástí struktury vědomí od vzniku Univerza. Vědomí funguje jako program kvantového počítače a může objasnit zážitky blízké smrti…



Zamyšlení nad pokusem, který ne/vysvětlil NDEZamyšlení nad pokusem, který ne/vysvětlil NDE
Vědci odhalili tajemství prožitků klinické smrti, volala nedávno média. Zpráva o pokusu s umírajícími potkany, jejichž mozky po zastavení srdce, vykázaly na 30 sekund enormní aktivitu, získala velkou publicitu. Posmrtný život je vyvrácen, konstatují



Chceme do nebe?Chceme do nebe?
Nebe je vytoužený sen věřících, ale pro skeptiky je to pověra a nesmysl. Na počátku konceptu nebe mohly být zážitky umírajících či astrální cesty pravěkých šamanů.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí