internetWEEK.cz menu TOPlist

NDE v 18. století a dnes

NDE v 18. století a dnes

Lékař Pierre-Jean de Monchaux odborně popsal jako první Evropan případ související se zážitkem blízké smrti již v roce 1740. Tyto zážitky ze stavu bezvědomí nebo klinické smrti mohou zásadně proměnit vnímání světa.

NDE v 18. století a dnes

Vojenský felčar de Monchaux ze severní Francie napsal ve své knize Anecdotes de Médecine vydané v roce 1740, že jeden pařížský lékárník upadl do hlubokého bezvědomí. Po úspěšné resuscitaci vyprávěl, co zažil: „Viděl jsem tak jasné světlo, že jsem myslel, že jsem se ocitl v nebi.“ Podobné případy byly sice zmiňovány v Evropě i jinde od dob starověku, ale teprve v 18. století se je evropští lékaři pokoušeli vysvětlit na vědeckém základě. De Monchaux napsal, že nejspíš nešlo o Boží zásah, ale o velké množství krve, které dotyčnému proudilo do mozku.

 

„Kniha sama o sobě není z medicínského hlediska příliš důležitá,“ říká dr. Phillippe Charlier, který o ní referoval v odborném časopise. „Nicméně z retrospektivního hlediska této diagnózy je docela zajímavá.“ Dr. Charlier knihu koupil v antikvariátu za jedno euro.

 

Současná psychiatrie používá k popisu NDE tzv. Greysonova kritéria, což je měřítko, které psychiatr Greyson vypracoval v 80. letech, aby mohl měřit hloubku prožitků a studovat případy jednotně. Měřítko zahrnuje otázky na vnímání během NDE, například změněné vnímání času, zpětné hodnocení života a pocity radosti.

 

Zatímco anglicky mluvící svět věnuje NDE dlouhodobě hodně pozornosti i na vědecké úrovni, v českých médiích jsou popisy těchto jevů spíše marginální. Nicméně občas je něco publikováno. Například Slovenka Katarína Lorenčíková zveřejnila nedávno na Idnes blog s názvem „Ja a pani smrť“. Popisuje v něm pocity, které měla, když upadla v roce 2010 do bezvědomí.

 

Autorka tvrdí, že jí zážitek úplně změnil život, a když se podívala na videa s dr. Moodym, zjistila, že prožila stejné pocity jako lidé v případech, které americký lékař studoval. „Člověk se cítí pozorovaný vlastní duší. Vy jednoduše nejste vy. Pozorujete se z jiné strany. V okamžiku, kdy jsem přestávala cítit svoje tělo, jsem své tělo vnímala jako šaty. Je to neuvěřitelné, ale ano – naše tělo – to je vlastně náš dočasný domov…trvalo mi dost dlouho, než jsem začala vyprávět o svém zážitku, než jsem všechno zpracovala, co jsem viděla a zažila.“

 

Nevidomí od narození vidí, sebevrazi nacházejí klid. Jedna slepá žena se setkala s Ježíšem. Americký psycholog Ken Ring zkoumá zážitky lidí, kteří prošli klinickou smrtí. | NDE: Zážitky blízké smrti – sebevrazi a slepí >>>

 

Nejvíce jí utkvěl v paměti okamžik, „kdy jsem si říkala, co všechno jsem neudělala! Tyto věci se mi objevovaly dost zvláštním způsobem, jako by je někdo přehrával ve zvláštním sledu. Přesně a jasně jsem najednou pochopila – kdo jsem…najednou jsem věděla přesně, co musím udělat!“

 

Mimo těchto existenciálních prožitků přišly i podivnosti po „znovuzrození“ - zdravotní vyšetření vykázalo podivné výsledky. „Rozbor krve mi dělali třikrát, protože výsledek byl pokaždé jiný. Doktoři si chvíli mysleli, že zaměnili výsledky. Že je to rozbor krve někoho úplně jiného. ..Po čase – jsem se začala zamýšlet nad tím – kam mě tento zážitek posunul. Zdá se mi, že můj život se dělí na stav – před tímto zážitkem a stav po něm. Celý život hledáme nějakou spřízněnou duši. Celý život jako bychom hledali tu druhou polovičku, bez které se cítíme sami. Vesmír nám však nabízí mnohem víc. My jsme jen malou součástkou, která zapadá do velké skládačky. Jestliže projevujeme lásku, jestliže lásku dáváme, dokážeme lásku přijímat z Univerza – Vesmírného Zdroje (nazvěme to jakkoliv – energie, Bůh…). Jakmile se „odpojíme“ z Vesmírného zdroje – a chceme všechno řídit, mít opratě ve svých rukách, velmi rychle nám energie zmizí. A nejen to! Zákon akce a reakce zesílí. Na všechno totiž jdeme příliš drsně a tvrdě, ale v dokonalém přesvědčení, že to máme pod kontrolou. Velká chyba! Přešly roky…V podstatě žiju život s vědomím, že po něm následuje další život. Život jiný než je ten, který žijeme. Život s jinými pravidly. Daleko bohatší než je materiální svět. Přestalo bádání, zkoumání, zůstal jen život sám. A přítomnost.“

 

http://internetweek.cz/nde/recenze-dr-alexander-v-nebi >>>

 

Zdroje: Live Sience, http://lorencikova.blog.idnes.cz/c/419283/Ja-a-pani-smrt.html#t2

 

Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/45887901@N04/

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

NDE  


Kategorie NDE

Taťjana  Bělousová vstala z mrtvýchTaťjana Bělousová vstala z mrtvých
Ukrajinka oživla po třech dnech klinické smrti. To je jen jedna část neuvěřitelného života komunistky, která konvertovala ke křesťanství v SSSR. Ve své výpovědi vydává šokující svědectví o životě v komunistické říši.


Zážitky blízké smrti amerických vojákůZážitky blízké smrti amerických vojáků
Mysteriózní odchod z tohoto světa nebo vystoupení z těla zažilo v boji mnoho vojáků, ale málokdo o tom mluví. Neradi vzpomínají na hrůzy války, ale jejich příběhy jsou velmi zajímavé.


Recenze: Anitu Moorjani vyléčila smrtRecenze: Anitu Moorjani vyléčila smrt
Světový bestseller Anity Moorjani přináší nejen její pohled za dveře smrti a zázračné uzdravení z rakoviny, ale v neposlední řadě i její filosofii, ke které se díky utrpení a setkání se smrtí propracovala.


Co je to Bůh?Co je to Bůh?
Bůh je jedna z největších lidských idejí. Už dlouho patří k tomu, kvůli čemu se lidé zabíjejí. Ale představy o bohu, bozích a božství jsou nespočetné.


Prožitky sdílené smrti nabourávají vědecké vysvětlení NDEProžitky sdílené smrti nabourávají vědecké vysvětlení NDE
Shared-death experience je fenomén, který zkoumal Raymond Moody. Lidé, kteří jsou v přítomnosti umírající osoby, mají někdy zvláštní vjemy deformovaného prostoru, vidí světelný tunel nebo mají pocit, že se vznášejí.


Recenze: Dr. Alexander v nebi Recenze: Dr. Alexander v nebi
Recenze českého vydání kontroverzní knihy „Důkazu nebe“ od dr. Ebena Alexandera. Česky kniha vyšla pod názvem „Jaký je život po životě“.


Příběh NDE: Setkání s BohemPříběh NDE: Setkání s Bohem
Mickey Robinson byl profesionální parašutista, žil šťastný život, ale potom přišel smolný den, jeho letadlo se zřítilo a on se ocitl na pokraji smrti. V jedné chvíli jeho duše odcestovala na onen svět.


NDE by mohla vysvětlit kvantová fyzikaNDE by mohla vysvětlit kvantová fyzika
Někteří teoretičtí fyzici se domnívají, že duše čili vědomí je součástí struktury vědomí od vzniku Univerza. Vědomí funguje jako program kvantového počítače a může objasnit zážitky blízké smrti…


Zamyšlení nad pokusem, který ne/vysvětlil NDEZamyšlení nad pokusem, který ne/vysvětlil NDE
Vědci odhalili tajemství prožitků klinické smrti, volala nedávno média. Zpráva o pokusu s umírajícími potkany, jejichž mozky po zastavení srdce, vykázaly na 30 sekund enormní aktivitu, získala velkou publicitu. Posmrtný život je vyvrácen, konstatují


Chceme do nebe?Chceme do nebe?
Nebe je vytoužený sen věřících, ale pro skeptiky je to pověra a nesmysl. Na počátku konceptu nebe mohly být zážitky umírajících či astrální cesty pravěkých šamanů.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí