Sídlo firmy od internetWEEK.cz
internetWEEK.cz menu TOPlist

Věznice anebo tábor pro alergické děti?

Věznice anebo tábor pro alergické děti?

Budeme mít novou věznici. V překrásném prostředí podhorské beskydské vesničky Vyšní Lhoty, kde se ještě před dvěma lety nacházeli o azyl žádající uprchlíci z různých zemí Evropy i světa.

Věznice anebo tábor pro alergické děti?

Potřebujeme novou věznici? Generální ředitel vězeňské služby Jiří Tréger je přesvědčen, že ano. Těch stávajících 36 praská ve švech. V současné době má totiž Česká republika přes 23700 vězňů. A podle Trégra každý den přibývá zhruba deset nových. Nepředstavitelná statistika!

 

Přestavba celkem dobře udržovaného uprchlického tábora ve Vyšních Lhotách prý přijde na několik miliónů korun. Nová, postavená na zelené louce by podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila stála miliardu korun. To je dobrá zpráva, chceme šetřit, přestavíme tedy nepotřebný areál na něco potřebnějšího. A i tu přestavbu podle ministra provedou pod odborným dohledem samotní vězni. Budou montovat mříže, stavět vězeňské oplocení, instalovat kamerový systém.

 

Přestavba na věznici bude stát miliony

 

Všechno je to docela sympatické a člověk si říká, konečně někdo "na vládě" začal uvažovat ekonomicky a se selským rozumem. Ale jen potud, dokud neuslyšíme, jak chce ministr do zatím prázdných výrobních hal v areálu budoucí věznice nastěhovat seriozní podnikatele. Měli by se podle jeho slov naučit využívat vězně a podnikat ve vězení.

 

V Moravskoslezském kraji je více než 78 tisíc lidí bez práce. V samotné obci Vyšní Lhoty je bez práce 11 procent práce schopných občanů. Starostové na Ostravsku se zlobí, že v průmyslových zónách v regionu vybudovaných za těžké miliardy českých i evropských dotací pracují cizinci - většinou Poláci a Slováci. A teď místním ještě část pracovních příležitostí "ukradou" vězni?

 

Vězeň by měl pracovat. Za prvé by pobyt v tak krásném prostředí sváděl spíše k lenošení a proč bychom měli my, daňoví poplatníci platit vězňům dovolenou? Za druhé každý z nich má za sebou trest a tím pádem i nějakou povinnost někomu něco platit. Když budou vězni pracovat, zřejmě dojde i na dřívější splácení jejich povinností. Ministr slíbil, že ve Vyšních Lhotách budou "lehčí" trestanci. Mělo by se jednat o drobnou majetkovou činnost, neplacení alimentů. Děti se tedy snad konečně výživného dočkají.

 

Je chvályhodné, že ministr vězeňskou práci prosazuje. Jistě bude i vězeňská práce o něco levnější, než práce jiných kvalifikovaných zaměstnanců. A k čemu asi raději sáhne český podnikatel v současné neustále politiky omílané krizi?

 

Ministr Pospíšil při obhlídce areálu

 

Vyšním Lhotám by podle mého soudu více slušel pobyt alergických dětí. Mohly by se střídat třeba po třech týdnech z těch nejvíce postižených oblastí regionu. Smog tu trápí obyvatele úplně nejvíce z celé republiky a lékaři doporučují rodičům s dětmi alespoň na víkendy vyjíždět do hor. Ti rodiče však často nemají práci a nemají tudíž za co děti vyvést na zdravý vzduch... Všechno stojí peníze.

 

Ale vraťme se k mé nereální představě. Docela dobře bych si uměla představit, jak si děti v areálu mezi budovami hrají, pořádají výšlapy na Prašivou, či Lysou horu anebo si v podvečer opékají buřty u plápolajících táboráků. A nemusely by se montovat mříže, kamerový systém... A asi by to všechno bylo o mnoho levnější.

 

Areál by mohl sloužit dětem ze zamořeného prostředí Moravskoslezského kraje

 

Ovšem to je bohužel jenom moje představa. Ministr školství o areál nepožádal, ten má dost starostí s čerpáním evropských dotací a se studenty protestujícími proti školní reformě. Ministr spravedlnosti se se svým protějškem z vnitra už domluvil a k předání prý dojde už za pár dnů.

 

Tedy pokud taky vydrží. Dnes totiž jeden neví, pod kterým ministrem a jak silně se zrovna kymácí židle...

 

Další příspěvky autora: anyška


Články ve stejných kategoriích:

Moravskoslezský kraj   Z domova   Vězení   K zamyšlení  


Kategorie Vězení

Nejhorší ruské vězniceNejhorší ruské věznice
Mýty a legendy kolem ruských vězeňských zařízení sahají až do carských dob. Barvitě je líčí například Dostojevský. Jak ale vypadají dnešní nejtvrdší vězení na území Ruska? O tom se můžete přesvědčit v dokumentu Russsia´s Toughtest Prisons.


Věznice - Arizona - USAVěznice - Arizona - USA
Šerif Joe Arpaio vytvořil „stanovou věznici” proto, aby pomohl ušetřit státu Arizona miliony dolarů výdajů, které by jinak stál jakýkoliv jiný vězeňský komplex.


V Anglii zavřou dva mladíky na čtyři roky za statusy na FacebookuV Anglii zavřou dva mladíky na čtyři roky za statusy na Facebooku
Dva mladíci asi nikdy nepomyslili na to, že za nabádání svých facebokových kamarádů k nepokojům vyfasují čtyři roky ve vězení.


50 000 vězněných křesťanů v Severní Korei50 000 vězněných křesťanů v Severní Korei
Podle agentury Fides je celkem 50 tisíc křesťanů uvězněno ve vězeních v Severní Koreji pro svá náboženská přesvědčení.


Vězni mají lepší stravu než myVězni mají lepší stravu než my
Studie, prováděná výzkumníky z the Bournemouth University (Velká Británie), zjistila, že vězni v britských žalářích mívají lepší stravu, než pacienti v zemských nemocnicích.


Kategorie K zamyšlení

Co je a nebude. EU v boji proti oteplování nezná bratra.Co je a nebude. EU v boji proti oteplování nezná bratra.
Již jednou jsme se na toto téma zamysleli. A jdeme dál, protože bude jistě hůř! Toto volné pokračování je Novoročním speciálem...


Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?
Jestli je Vám dnes padesát, o práci se zřejmě bát nemusíte. Alespoň co se robotů týče. Ale přemýšlíte-li, co studovat, zbystřete. Řadu povolání již automatizace vymýtila. A ještě více jich čeká jistý ortel. Svět se mění…


Steve Jobs a jeho poslední  slova: Fake!Steve Jobs a jeho poslední slova: Fake!
Na smrtelné posteli měl pronést slova, u kterých se tají dech. Příliš se hnal za penězi a málo lásky dával svým bližním. A začal věřit v Boha. Kdo má trochu tušení, jak Jobs přemýšlel a fungoval, nemůže uvěřit. Tak nevěřte, je to nesmysl!


8 velkých filosofických otázek, které (asi) nikdy nevyřešíme8 velkých filosofických otázek, které (asi) nikdy nevyřešíme
Když se malý indiánek moc ptá, dostane v Amazonii do očí chilli. A když se ptát nepřestane, stane se z něho filosof. Filosofie je zvláštní vědní obor, o kterém si opravdoví vědci myslí, že to není žádná věda.


Naučme se zvládat sami sebe!Naučme se zvládat sami sebe!
Emoce nás mohou uvolnit. Některé z nich rádi projevujeme. Jiné bychom však měli držet zkrátka a příliš je nedávat najevo. Občas jsou nezadržitelné, každý to zná. Naučme se je ovládat!


Sídlo firmy od internetWEEK.czCOPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí