internetWEEK.cz menu TOPlist

Řeky nenáviděný, politiky milovaný: Mezinárodní měnový fond

Řeky nenáviděný, politiky milovaný: Mezinárodní měnový fond

Nenajdete výtisk novin, ve kterých by o něm chyběla alespoň jedna zmínka. Mezinárodní měnový fond je skloňován nejen díky sexuální aféře svého bývalého šéfa ale zejména kvůli dluhové krizi Řecka. Jen málokdo o něm ale ví něco více.

 

Řeky nenáviděný, politiky milovaný: Mezinárodní měnový fond

Mezinárodní měnový fond (MMF) nebo chcete li anglicky International Monetary Fund a příhodně řecky: Διεθνές Νομισματικό Ταμείο je organizací, o které slyšíme dnes a denně snad už skoro stejně často jako o naší velké domovině Evropské unii.

 

Mezinárodní měnový fond je přidružen k Organizaci spojených národů (OSN) asi stejně jako například UNESCO. Ačkoliv UNESCO rozhodně není proklínáno občany některých států a při jeho zasedání nelétají vzduchem dlažební kostky (i když nezařazení na list světového kulturního dědictví dokáže také pořádně naštvat).

 

Mezinárodní měnový fond byl založen v roce 1944 a seznam jeho členů je téměř totožný se seznamem členských států OSN. Výjimku tvoří snad jen malé státy typu Monako či Andora nebo „nekapitalističtí psi“ jako KLDR a Kuba.

 

Zatímco sídla mnoha organizací OSN najdeme v Evropě, MFF se nachází v americkém hlavním městě. Evropa má však přesto k MFF velmi blízko. Prakticky od založení je nepsanou dohodou, že si kormidla dvou významných mezinárodních finančních institucí rozdělují Spojené státy a Evropa. Na starý kontinent připadá křeslo šéfa MFF, na Američana pak vedení Světové banky – sestřičky MFF, která se mimochodem nachází co by ekonomem dohodil od sídla MFF.

 

Od vzniku MFF stálo v jeho čele 11 generálních ředitelů. Nejvíce jich měla Francie (5), Švédsko 2 a po jednom měly v historii Belgie, Nizozemsko, Španělsko a Německo. Dvakrát stál sice v čele Američan, vždy šlo ale pouze o dočasné řešení, jako například v květnu loňského roku, kdy musel šéf MFF a horký kandidát na post prezidenta Francie Dominique Strauss-Kahn rezignovat po sexuálním skandálu. Na aféru si jistě vzpomenete, pokojská jednoho z hotelů obvinila Strausse Kahna ze znásilnění a šéf jedné z nejvlivnějších organizací světa byl odveden v poutech. Aktuální šéfkou MFF je Francouzska Christine Lagardeová, vůbec první žena v čele MFF.

 

Základními úkoly MFF jsou:

  • podporovat mezinárodní měnovou spolupráci
  • usnadňovat rozšiřování a vyvážený růst mezinárodního obchodu
  • podporovat devizovou stabilitu
  • napomáhat vytváření mnohostranných platebních systémů
  • dočasně zpřístupňovat své zdroje členům majícím potíže s platební bilancí
  • zkrátit trvání a zmírnit stupeň nerovnováhy v mezinárodních platebních bilancích členů.

Československo se sice podílelo na vzniku MFF, v polovině 50. Let z něj ale bylo odejito. Ke konci 60. Let přišla drobná krize fondu, když USA přestaly svou měnu směňovat za zlato. Z dolaru se tak rázem stala nekrytá měna a stejný vroubek měly nechtěně všechny měny, které byly do té chvíle kryté dolarem. Podle některých ekonomů to byl vhodný okamžik na zatroubení sirénou a rozpuštění celé organizace.

 

Místo toho se zrodila nová měna SDR (Zvláštní práva čerpání - Special Drawing Rights), za kterou si ovšem zmrzlinu ve stánku nikde na světě nekoupíte. SDR mělo společně se zlatem a dolarem doplňovat úlohu tehdejších rezervních aktiv a nyní slouží také jako měnová jednotka MFF.

 

Hodnota SDR je stanovena jako vážený průměr čtyř pro globální ekonomiku klíčových měn: amerického dolaru, eura, libry a japonského jenu. Procentuální zastoupení jednotlivých měn je revidováno jednou za pět let.

 

Poté, co se Česká republika stala opětovným členem MFF, musela do jeho kasičky postupně nalít svou členskou kvótu ve výši 819,3 milionů SDR, což je asi 24 miliard korun.

 

Další peníze směrem do Mezinárodního měnového fondu směřovaly jako bezúročné půjčky či příspěvky na chudé (rozvojové země). MFF ale není jen pomocníkem zemí třetího světa. Jak je patrné na krizi eurozóny, chová se jako Robin Hood s těžkou schizofrenií. Tu půjčí chudé, tu bohaté zemi.

 

Zatím poslední balík peněz pochází z českých devizových rezerv. Česká národní banka pošle do MFF částku kolem 38 miliard korun, která bude fungovat jako půjčka pro řešení dluhové krize eurozóny.

 

Nepřehlédněte: MMF - Kdy kdo přežil jeho pomoc? >>>

 

Zdroje a další informace:
http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/mfo_imf.html
http://www.imf.org/external/np/sec/pr/2011/pr1164.htm

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Mmf   Mezinárodní měnový fond  


Kategorie Mmf


MMF - Kdy kdo přežil jeho pomoc?MMF - Kdy kdo přežil jeho pomoc?
Mezinárodní měnový fond zná každý. Kdo ale ví, co dělá? A jak? Je vůbec na světě země, která přežila jeho pomoc? A kdo z toho profitoval?


Kategorie Mezinárodní měnový fond


MMF - Kdy kdo přežil jeho pomoc?MMF - Kdy kdo přežil jeho pomoc?
Mezinárodní měnový fond zná každý. Kdo ale ví, co dělá? A jak? Je vůbec na světě země, která přežila jeho pomoc? A kdo z toho profitoval?




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí