internetWEEK.cz menu TOPlist

Rusko se po mnoha letech vrací na Měsíc

Rusko se po mnoha letech vrací na Měsíc

Rusko chystá komplexní program pro bezpilotní průzkum Měsíce. Půjde o ruský návrat k našemu kosmickému sousedovi po dlouhých 40 letech…

 

Rusko se po mnoha letech vrací na Měsíc

Rusko nebo spíše Sovětský svaz patřil společně s USA mezi kosmické velmoci a průkopníky. Dnes jsou sice Rusové ve dvoučlenném klubu zemí, které dokáží vlastními silami vyslat člověka do vesmíru, výzkum vesmíru však v Rusku dlouhodobě na růžích ustláno nemá.

 

Ruská kosmonautika se v posledních letech zaměřila výhradně na orbitální stanice (Mir a dnes Mezinárodní kosmická stanice). Ruské rakety pak velmi často vynáší do vesmíru soukromé družice.

 

Průlet nad Měsícem na záběrech sondy Kaguya

 

Kde ovšem Rusko zcela vyklidilo pozice, to je nepilotovaný výzkum vesmíru. Na legendární Luny a další sondy z 60. a 70. let nenavázalo prakticky vůbec. Před časem se sice Rusové pokoušeli o vesmírnou renesanci skrze sondu Fobos-Grunt pro výzkum jednoho ze dvou měsíců Marsu, její cesta ovšem skončila neslavně na parkovací dráze kolem Země.

 

Nyní přichází první záblesky pokusů o vzkříšení ruské kosmonautiky a to nejen v oblasti sond ale také v oblasti trochu symbolické. Příští rok se má na Mezinárodní kosmickou stanici vydat žena. Nic neobvyklého, ovšem tahle kosmonautka bude mít ruský pas a to už neobvyklé je. Letos uplyne půl století od letu Valentiny Těreškovové. V jejich šlépějích kráčely jen dvě Rusky. Poslední přitom byla ve vesmíru v polovině 90. let!

 

Jelena Serova

Jelena Serova bude čtvrtou Ruskou ve vesmíru.

 

Ruský návrat na Měsíc

Je to k nevíře, ale poslední sondou, která přistála na Měsíci, byla v roce 1976 Luna 24, což byla současně i poslední ruská sonda pro výzkum Měsíce!

 

Nyní Rusko představilo komplexní plány pro budoucí výzkum Měsíce a oživuje legendární program Luna:

  • V roce 2015 by měla směr Měsíc nabrat sonda Luna 25. Půjde o malý přistávací modul pro výzkum v oblasti jižní pólu našeho vesmírného souseda. Jedním z hlavních cílů bude otestovat technologii pro další sondy.
  • V roce 2016 odstartuje Luna 26. Po navedení na oběžnou dráhu bude snímkovat povrch, zkoumat slabou měsíční atmosféru (exosféru) a hledat místa pro přistání svých nástupců.
  • V roce 2017 můžeme čekat start sondy Luna 27. Přistávací modul opět dosedne v oblasti jižního pólu. Tentokrát však půjde o daleko větší laboratoř než v případě pětadvacítky.
  • V roce 2019 odstartuje Luna 28, jejímž cílem bude dopravit zpět na Zemi vzorky Měsíce.
  • V roce 2020 se dočkáme Luny 29, která bude mít na palubě po téměř půl století další Lunochod – moderní pojízdnou laboratoř.

Nutno zdůraznit, že všechny termíny startů jsou jen současným odhadem a program nejspíše nabere skluz, jak už to tak v kosmonautice bývá.

 

Zdroje:
http://www.space.com/20461-russia-moon-robots-missions.html
Wikipedia
Foto: NASA, Wikipedia

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Měsíc   Vesmír   Rusko  


Kategorie Měsíc


 Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce
Podívejte se na záběry Země z oběžné dráhy Měsíce okem japonské kosmické sondy.



Země v průběhu roku z vesmíru a něco navícZemě v průběhu roku z vesmíru a něco navíc
Podívejte se na záběry Země z vesmíru v průběhu jednoho roku ale také na přechod Měsíce přes Zemi a konečně také na nové snímky.



Další záhada na Měsíci. Mimozemšťané?Další záhada na Měsíci. Mimozemšťané?
Pomocí Googlu našel neznámý záhadolog na našem přírodním satelitu podivný objekt trojúhelníkového tvaru s osvětlenými hranami. Zase atraktivní podvod, nebo důvod, aby některý stát začal připravovat misi na Měsíc?



Fazole si na Měsíc neberte Fazole si na Měsíc neberte
Jedna z nejlepších reklam s vesmírnou tématikou aneb fazole, astronauti a cholerická lunární příšerka.



Komentář: stavba ISS byla chyba, měli jsme letět na MěsícKomentář: stavba ISS byla chyba, měli jsme letět na Měsíc
Každých 90 minut obletí Zemi ve výšce kolem 360 kilometrů. Je největší stavbou, která kdy byla ve vesmíru postavena. Jsou ale prostředky vložené do Mezinárodní kosmické stanice efektivní? Má provoz tak velkého komplexu smysl?



Měsíční záhadyMěsíční záhady
Náš přírodní satelit skrývá mnoho tajemství. Zaparkovali dutý a vytěžený Měsíc na orbitě kolem Země před miliony let mimozemšťané? Tuto hypotézu zveřejnili již v roce 1960 dva sovětští vědci – Michail Vasin a Alexander Ščerbakov.



Čínská sonda na Měsíci a dvě tváře vesmírného výzkumuČínská sonda na Měsíci a dvě tváře vesmírného výzkumu
Čína se dost možná už za pár dní zapíše do historie kosmonautiky. Na povrchu Měsíce přistane její sonda a rover. Někteří obyvatelé říše středu by ale tamní vesmírný výzkum asi poslali nejraději k šípku.



Měsíc ovlivňuje spánek, žaluzie nepomohouMěsíc ovlivňuje spánek, žaluzie nepomohou
Vliv Měsíce na člověka je vášnivým tématem odpradávna. Kdysi kolovaly zvěsti o vlkodlacích, dnes se vědci přou o vliv našeho vesmírného souseda na lidský spánek.



USA chtějí na Měsíci historické parkyUSA chtějí na Měsíci historické parky
Vítejte v lunárním parku Neila Armstronga. Ve směru doprava se dostanete na vyhlídkovou terasu místa přistání Apolla 11, vlevo je pak obchod se suvenýry a toalety. Sci-fi? Američtí zákonodárci si to nemyslí…



UFO na Měsíci, UFO všudeUFO na Měsíci, UFO všude
Již v roce 1971 byl během mise Apolla 15 vyfotografován objekt připomínající vesmírnou mimozemskou loď. Objeven byl až dnes.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí