internetWEEK.cz menu TOPlist

Co bychom si počali, kdyby.....

Co bychom si počali, kdyby.....

Co bychom si počali, kdyby Země neměla Měsíc, kdyby zde nebyly planety jako Jupiter, Phobos či Deimos?

 

Co bychom si počali, kdyby.....

Přečetl jsem si velice zajímavý článek o tom, jak by vypadala Země, kdyby neměla Měsíc. Zveřejňuji text v originále. Zdroj: měsíčník 21. století, obrázky: www.google.cz

 

Kdyby Země neměla Měsíc:

 

V době, kdy naši planetě byl pohý milion let, byla obalena hustými mračny. Povrch Země byl pokryt vulkány a mezi nimi se nacházely trhliny, ze kterého vytékalo magma. Po oceánu nebyla ne Zemi ani stopa. Bylo zde příliš velké vedro a sucho. Veškeré planety se tehdy formovaly ze srážek vesmírných těles, z prachu, plynů a ledu.

 

Tehdy se Země srazila s tělesem, které bylo velké Mars. Jeho rychlost se ve chvíli kolize pohybovala v desítkách tisíc kilometrů za hodinu. Jakmile se obě tělesa dotkla, na obou površích propuklo ohnivé peklo. Skály byly rozžhaveny do tekutého stavu a vymrštěny na orbitu. Tam se ochladily a postupem času se z nich zrofmoval Měsíc.

 

To se ale vůbec nemuselo stát. Byl by rozdíl, kdyby ono těleso se vyhlo Zemi? Ano a velký, protože Měsíc má na Zemi zásadní vliv. Nejen Země totiž působí svou gravitací na Měsíc, tento jev působí i opačně. Příkladem mohou být příliv a odliv. Měsíc mimoto zpomalil i zemskou rotaci. Nebýt něho, den na Zemi by byl podstatně kratší, trval by asi osm hodin

 

Vzduch by byl pravděpodobně hustší. Srážka měla mimo jiné také za následek velkou ztrátu plynů, které obepínaly naši planetu. Vzhledem ke zrychlené rotaci Země byse vće projevovaly západo-východní větry, a to ne ledajaké - hurikány by byly na denním pořádku. Z vesmíru by Země vypadala jako Jupiter - obepínaly by jí různorodé barevné pásy.

 

Jupiter:

 

Žvot na Zemi by také vypadal jinak: vzhledem k silným větrům by evoluce nedopustila vznik vysokého rostlinstva. Těžko by se tedy na Zemi objevily lesy. Listy by měly cylindrický tvar, aby lépe zachytily světlo. I později vyvinutí živočichové by se museli držet při povrchu Země. V jejich výbavě by nechyběl krunýř. Vypadali by jako želvy nebo pásovci. Jejich metabolismus by byl zrychlený.

 

Měsíc také ovlivňuje stabilitu rotace Země. Například Mars má problém v tom, že jeho dva měsíce, Phobos a Deimos ho z osy vychylují o několik stupňů. Taková odchylka má dramatický vliv na klima - klimatické pásy by nebyly tak stabilní jako dnes.

 

Phobos:

 

 

Deimos:

 

Vyvinula by se i inteligence jako dnes? Určitě, ale zcela jinak. Přinejmenším by na Zemi byla kvůli burácejícím hurikánům dorozumívacím prostředkem znaková řeč. Každopádně taková civilizace, jako je dnes by se nevyvinula.

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Měsíc   Jupiter   Deimos   Phobos   Z domova  


Kategorie Měsíc


 Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce
Podívejte se na záběry Země z oběžné dráhy Měsíce okem japonské kosmické sondy.



Země v průběhu roku z vesmíru a něco navícZemě v průběhu roku z vesmíru a něco navíc
Podívejte se na záběry Země z vesmíru v průběhu jednoho roku ale také na přechod Měsíce přes Zemi a konečně také na nové snímky.



Další záhada na Měsíci. Mimozemšťané?Další záhada na Měsíci. Mimozemšťané?
Pomocí Googlu našel neznámý záhadolog na našem přírodním satelitu podivný objekt trojúhelníkového tvaru s osvětlenými hranami. Zase atraktivní podvod, nebo důvod, aby některý stát začal připravovat misi na Měsíc?



Fazole si na Měsíc neberte Fazole si na Měsíc neberte
Jedna z nejlepších reklam s vesmírnou tématikou aneb fazole, astronauti a cholerická lunární příšerka.



Komentář: stavba ISS byla chyba, měli jsme letět na MěsícKomentář: stavba ISS byla chyba, měli jsme letět na Měsíc
Každých 90 minut obletí Zemi ve výšce kolem 360 kilometrů. Je největší stavbou, která kdy byla ve vesmíru postavena. Jsou ale prostředky vložené do Mezinárodní kosmické stanice efektivní? Má provoz tak velkého komplexu smysl?



Měsíční záhadyMěsíční záhady
Náš přírodní satelit skrývá mnoho tajemství. Zaparkovali dutý a vytěžený Měsíc na orbitě kolem Země před miliony let mimozemšťané? Tuto hypotézu zveřejnili již v roce 1960 dva sovětští vědci – Michail Vasin a Alexander Ščerbakov.



Čínská sonda na Měsíci a dvě tváře vesmírného výzkumuČínská sonda na Měsíci a dvě tváře vesmírného výzkumu
Čína se dost možná už za pár dní zapíše do historie kosmonautiky. Na povrchu Měsíce přistane její sonda a rover. Někteří obyvatelé říše středu by ale tamní vesmírný výzkum asi poslali nejraději k šípku.



Měsíc ovlivňuje spánek, žaluzie nepomohouMěsíc ovlivňuje spánek, žaluzie nepomohou
Vliv Měsíce na člověka je vášnivým tématem odpradávna. Kdysi kolovaly zvěsti o vlkodlacích, dnes se vědci přou o vliv našeho vesmírného souseda na lidský spánek.



USA chtějí na Měsíci historické parkyUSA chtějí na Měsíci historické parky
Vítejte v lunárním parku Neila Armstronga. Ve směru doprava se dostanete na vyhlídkovou terasu místa přistání Apolla 11, vlevo je pak obchod se suvenýry a toalety. Sci-fi? Američtí zákonodárci si to nemyslí…



UFO na Měsíci, UFO všudeUFO na Měsíci, UFO všude
Již v roce 1971 byl během mise Apolla 15 vyfotografován objekt připomínající vesmírnou mimozemskou loď. Objeven byl až dnes.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí