internetWEEK.cz menu TOPlist

Noam Chomsky - 10 strategií manipulace

Noam Chomsky - 10 strategií manipulace

Profesor lingvistiky Noam Chomsky sestavil seznam deseti nejběžnějších a nejefektivnějších strategií využívaných médii k manipulaci veřejnosti.

 

Noam Chomsky - 10 strategií manipulace

Uznávaný levicový kritik, odpůrce války ve Vietnamu a lingvista Noam Chomsky patří do klasického amerického intelektuálního disentu. Americké sdělovací prostředky používaly a používají velmi účinné metody k ovlivňování veřejného mínění. S jejich pomocí vytvářejí nebo ničí společenská hnutí, ospravedlňují války, zmírňují finanční krize, a dokonce jsou schopné produkovat umělou realitu v kolektivním lidském vědomí. Chomsky sestavil seznam deseti nástrojů mediální manipulace, abychom je dokázali odhalit. Obecně platí, že jsou zaměřeny na povzbuzování hlouposti, podporování pocitu viny, odvádění pozornosti, vytváření umělých problémů, které následně kouzelně řeší.

 

1) Odvádění pozornosti

Základním elementem společenské kontroly je strategie odvádění pozornosti od důležitých otázek a změn řízených politickými a ekonomickými elitami, přičemž jsou používány techniky zaplavování veřejnosti nepřetržitým odváděním pozornosti a bezvýznamnými informacemi. Strategie rozptylování pozornosti je také důležitá, aby se předešlo zájmu o základní poznání vědy, ekonomie, psychologie, neurobiologie a kybernetiky. „Odpoutávat pozornost veřejnosti od našich skutečných sociálních problémů s důrazem na záležitosti, které jsou zcela bezvýznamné. Lidé musí být neustále něčím zaneprázdněni, aby neměli čas na přemýšlení. (Silent Weapons for Quiet Wars)

 

2) Vytvořte problém, pak navrhněte řešení

Této metodě se také říká „problém-reakce-řešení“. Vytvoří se problém, „situace“ za účelem vyvolání určité reakce, aby došlo ke krokům, které potřebujete. Například dojde k vyvolání nebo posílení násilí v určité oblasti nebo k aranžování krvavých útoků, aby veřejnost byla ochotná přijmout přísnější zákony, které omezují občanské svobody. Vznikne ekonomická krize, aby veřejnost přijala nezbytné zlo v podobě omezení občanských práv nebo postupného odstranění veřejných služeb. Média dávají takovým událostem různě velký prostor podle svých vlastních zájmů a tak s lidmi manipulují v souladu se svými cíli.

 

3) Postupná strategie

Je to postup, který umožnil postupné zavedení radikálně nových socio-ekonomických (neoliberálních) podmínek. V USA došlo během 80. a 90. let k postupnému zavedení destruktivní sociální politiky, která by byla jinak politicky neakceptovatelná. Patří mezi ně minimální stát, masivní privatizace, nejistota, masivní nezaměstnanost, snížení kupní síly mezd atd.

 

Noam Chomsky

Profesor Noam Chomsky

 

4) Strategie podrobení se

Další způsob, jak získat souhlas veřejnosti s nepopulárními opatřeními, je představit je jako „sice bolestná, ale nutná“. Známe u nás jako tzv. dočasné utahování opasků. Cílem je získat veřejné pochopení pro budoucí použití nepopulárních a nepříjemných opatření. Je snazší odložit problémy a nepříjemnosti do budoucnosti. Obecně má člověk tendenci věřit, že v budoucnosti bude lépe. Lidé dostanou více času na to, aby se připravili na nepříjemné změny, a později je pasivně a klidně přijmou.

 

5) Infantilní přístup

Mnoho reklam i některá propaganda zaměřené na veřejnost používají způsob projevu, argumenty, písmena i intonaci promluvy, jako by příjemce byl malé dítě nebo byl mentálně zaostalý. Tento přístup svou sugestivností omezuje racionální kritičnost. Příjemce reklamy nebo propagandy se s určitou pravděpodobností bude v daný moment chovat jako 12leté dítě, když k němu budete tak přistupovat.

 

6) Povzbuzení emocionálních reakcí místo racionálních

Použití citového přístupu je klasická technika, jak se vyhnout racionální analýze a kritické úvaze. A navíc emocionální přístup otevírá dveře do lidského nevědomí, kam je možno umístit inspiraci, ideje, touhy, obavy, úzkosti nebo vyvolat určité chování.

 

7) Udržovat veřejnost v nezájmu a průměrnosti

Je důležité, aby lidé nechápali techniky a metody, jak je s nimi manipulováno a jak jsou zotročeni. Kvalita vzdělání poskytovaná nižším sociálním vrstvám je úmyslně udržována co nejhorší, aby propast nevědomosti ležící mezi nižšími a vyššími vrstvami zůstávala stejná a nebylo možné ji překročit.

 

8) Podporování veřejnosti - být šťastný s průměrností

Podporujte veřejnost v tom, aby uvěřila, že je moderní být hloupý, vulgární a nevzdělaný.

 

9) Posilování pocitu viny

Přesvědčujte lidi, že oni sami jsou vinni svým neštěstím, protože jsou hloupí, nešikovní, neschopní nebo líní. Místo aby sebevědomě povstali proti ekonomickému systému, budou si připadat bezmocní a obviňovat sami sebe. Ideální občan nižších tříd má depresi a je neschopný jednat. Bez akce není revoluce.

 

10) Je nutné znát lidi více, než oni znají sami sebe

Za posledních 50 let vědecký pokrok vede k stále větší propasti mezi tím, co veřejnost ví a mezi tím, co vědí vládnoucí elity. Díky biologii, neurobiologii a aplikované psychologii „systém“ získává pokročilé znalosti člověka, ať z fyzického nebo psychologického hlediska. To vede k tomu, že systém stále více kontroluje a má stále větší moc nad lidmi.

 

Zdroj: http://theinternationalcoalition.blogspot.com/2011/07/noam-chomsky-top-10-media-manipulation_08.html

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Manipulace   Politika   Média   Zajímavé myšlenky   Deset NEJ  


Kategorie Politika


Volby: Pravice nebo levice?Volby: Pravice nebo levice?
Téma levice a pravice jitří vášně a dělí národ. Ale někteří politici a politologové říkají, že už je to trochu zbytečné téma. Jak to vidí americký psycholog James Hillman v zemi, kde se kvůli politice lidé střílí?



Alternativa k zastupitelské demokraciiAlternativa k zastupitelské demokracii
Zastupitelská demokracie, jak je rozšířená v našich končinách, prochází těžkou krizí. Je však vůbec možné za ní najít jinou alternativu?



Česko Slovenská korupční kauza GorilaČesko Slovenská korupční kauza Gorila
Korupce na nejvyšších místech ve Slovenské vládě má příliš společných jmenovatelů s Českem. S tím rozdílem, že plyšové gorily nebudeme lynčovat. My máme rádi Moju….



Podvod jménem finanční krize Podvod jménem finanční krize
Finanční krize, ekonomická krize, krize středního věku, krize krize krize. Takové, a jiné výrazy na vás neustále proudí z internetu, rádia a z televize (obzvlášť). A co máme dělat, abychom se dostali z "krize"?



Tenkrát na Západě Tenkrát na Západě
Amerika se změnila. Odcizila se Západu... Sociální rozklad této bohaté země doslova vyráží dech.



Psychotesty pro politiky? Již brzy v Polsku!Psychotesty pro politiky? Již brzy v Polsku!
Každý z nás si jistě párkrát za měsíc zanadává na naše politiky. Slovo „blázen“ určitě patří mezi ty slušnější tituly, jakých se naši volení zástupci mohou dočkat. Napadlo Vás ale někdy, že mezi nimi sedí skuteční blázni?



Poslanci se drží zuby, nehtyPoslanci se drží zuby, nehty
Z posraneckého Fejsbuku.



Romská otázkaRomská otázka
Nejprve musím říci, že nejsme jako národ rasisti. U nás protiromské excesy jsou vždy věcí jen pár jednotlivců, podléhajících všeobecné náladě podporované médii.



300 let spiknutí300 let spiknutí
Samozřejmě potřebuji pro svou spikleneckou pohádku důvěryhodné aktéry. Vezmu ty, které si berou i ostatní: Zednáře. Jak to, že tolik nadělají se svými tajuplnými lóžemi, rozpoznávacími a jinými symboly?



Mládežnické organizace - brána do světa politikyMládežnické organizace - brána do světa politiky
Stejně jako vrcholoví sportovci se i budoucí politici mohou na svou kariéru připravit v mládežnických organizacích. Zde se mladí lidé mohou setkat s vrstevníky podobného názoru a pochopit svět politiky.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí