internetWEEK.cz menu TOPlist

Lochnesská nestvůra

Lochnesská nestvůra

Loch Ness je asi nejznámější skotské jezero. Důvodem je známá Lochnesská příšera, zkráceně Nessie. Opravdu existuje?

Lochnesská nestvůra

Pověsti o životě Lochnesky v tomto jezeře jsou známy již několik staletí. Vůbec nejstarší dochovaná zmínka pochází již z 4. století našeho letopočtu. Na jednoho muže tehdy zaútočila zvláštní příšera - a to kdesi u řeky Ness, tedy nikoli u jezera.V historii se objevilo ještě několik podobných záznamů, a v 80. letech 19. století byly hlášeny stovky pozorování zvláštního a někdy i nebezpečného jezerního živočicha.

 

Patrně nejtěsnější kontakt s živočichem byl ohlášen v roce 1933, když manželé projíždějící autem po pobřeží jezera museli zastavit, protože přes cestu se plazilo tmavé, tlusté tělo a nakonec zmizelo ve vodě. Během 20. let byla díky rozvoji techniky Nessie několikrát nafilmována a fotografována, ale žádný získaný dokument není natolik přesvědčivý, aby ho bylo možno uznat za bezesporný důkaz existence živočicha.

 

Díky novým moderním technologiím jsme však nezůstali pouze u fotografií. Pomocí sonaru bylo důkladně prohledáváno celé pobřeží jezerního dna. Na břehy jezera byly navíc umístěny opravdu kvalitní kamery s nočním viděním, které byly automaticky spouštěny pohybem v zorném poli objektivu. Japonci dokonce zkoumali jezero pomocí speciální miniponorky. Patrně největší akcí byl prakticky dvouletý monitoring jezera týmem televize BBC, pořádaný v letech 2002 - 3. Žádný z těchto přístrojů však nepřinesl jasný důkaz existence Lochnesky.  

Lochneská nestvůra

Nabízí se několik možných vysvětlení. 

 

Teoreticky by bylo možné přežití takového živočicha ještě z druhohor. Izolované jezero Loch Ness je poměrně velké a hluboké, je tedy možné, aby i takto veliký živočich přežil bez spozorování. S novým nasazením moderní techniky je však tato varianta stále méně a méně pravděpodobná. 

 

Velice pravděpodobné je i to, že pozorovatelé si jednoduše spletli nestvůru s plovoucím předmětem, jako například plovoucí strom nebo řasy. Někteří vědci zastávají také další vysvětlení, podle kterého za podivné zvuky a dmutí hladiny může seismická činnost. 

 

Které z těchto teorií věříte vy? 

Další příspěvky autora: Fanarim


Články ve stejných kategoriích:

Ze zahraničí   Nessie   Lochnesská příšera  


Kategorie Ze zahraničí

Série podivných sebevražd bankéřů (2)Série podivných sebevražd bankéřů (2)
Zprávy o sebevraždách bankéřů, ke kterým došlo rychle po sobě, v Londýně a v USA, se objevily na internetu koncem ledna. Dalo se předpokládat, že to třemi sebevraždami neskončí.


Čmuchání NSA není efektivníČmuchání NSA není efektivní
Americká špionážní agentura NSA tvrdí, že její hromadné monitorování telefonů a internetu posloužilo boji proti terorismu. Tento postoj americké vlády ale zpochybnila analýza neziskové skupiny New America Foundation.


Slavoj Žižek píše Naděždě z Pussy RiotSlavoj Žižek píše Naděždě z Pussy Riot
Členka protestní ruské hudební skupiny byla uvězněna na Sibiři, ale věznitelé dovolili, aby si dopisovala se slovinským filosofem Slavojem Žižekem.


Kde není pitná voda, tam pomůže reklamaKde není pitná voda, tam pomůže reklama
Billboardy podél silnic a dálnic u nás nemají příliš dobrou pověst a je snahou se jich postupně zbavit. V Peru ovšem přišli s netradičním vyžitím reklamních poutačů.


Kolumbie: prezident prý tajně jedná s FARCKolumbie: prezident prý tajně jedná s FARC
Prezident Juan Manuel Santos prý tajně jednal s představiteli FARC na Kubě. Rozjedou se po více než 10 letech mírové rozhovory?


Sýrie – Výbuch ve štábuSýrie – Výbuch ve štábu
Situace se rychle mění. V krizovém štábu vybuchla bomba, zahynulo několik vysoce postavených činitelů. Ze země utíkají denně tisíce lidí. Izrael pohrozil intervencí.


Ohnivý kruh se probouzí k životu, Amerika je ohroženaOhnivý kruh se probouzí k životu, Amerika je ohrožena
Počet seismických aktivit po celé planetě roste. Ohnivý kruh se probouzí a je to špatná zpráva zejména pro západ USA.


Proč se zabývat Sýrií?Proč se zabývat Sýrií?
Evropa věnuje pozornost syrské občanské válce, protože je to blízko. Američané sledují pozorně vše, co je poblíž ropných polí.


Proč odcházím z Goldman Sachs?Proč odcházím z Goldman Sachs?
Následující text způsobil skandál. Napsal ho manažer investiční banky Goldman Sachs Greg Smith a předal New York Times.


Svět se bojí armagedonu, zřejmě podpoří euroSvět se bojí armagedonu, zřejmě podpoří euro
Představy, co může udělat pád eura jsou natolik děsivé, že světové osobnosti a vlády jej zřejmě nenechají padnout. A investují proti finančnímu armagedonu. Příklad dal George Soros...
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí