internetWEEK.cz menu TOPlist

Lékaři se rekreovali za peníze farmaceutických firem u moře

Lékaři se rekreovali za peníze farmaceutických firem u moře

Lékaři se rekreovali za peníze farmaceutických firem u moře a výlet pak vydávali za vzdělávací akci.

Lékaři se rekreovali za peníze farmaceutických firem u moře

Ministerstvo chce svým návrhem předejít takovým excesům, kdy se třeba lékaři rekreovali za peníze farmaceutických firem u moře a výlet pak vydávali za vzdělávací akci.

Lékař bude muset podat hlášení

„Lékař bude muset prokazatelně doložit, že se aktivně kongresu v zahraničí účastnil, tedy že pronesl buď ústní, nebo předložil písemný příspěvek," nastínil pro Český rozhlas jednu z hlavních změn v chystané novele zákona o regulaci reklamy náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek.

„V pracovní verzi navrhujeme, aby lékař doložil, že se kongresu zúčastnil aktivně a to nejlépe tak, že tam vystoupil nebo se účastnil nějakého řídícího výboru. Zvažujeme také, že podá o účasti na kongresu písemnou zprávu," doplnil Plíšek. V praxi tak lékaři, kteří pojedou na kongres s úmyslem jen poslouchat vystoupení kolegů, si nesmí účast ani cestu nechat hradit farmaceutickou firmou. Přitom je jasné, že takových lékařů je většina.

Ministerstvo zdravotnictví jde s kanónem na komára

„Já si osobně myslím, že je to nesmysl. Představa, že firmy budou třeba přispívat do nějakého fondu, ze kterého to bude přerozdělováno? Kdo o tom bude rozhodovat, jaká budou kritéria. To znamená, že o tom budou rozhodovat úředníci, kamarádíčci, profesorská lobby," odsoudil záměr ministerstva pro ParlamentníiListy.cz Miloš Voleman z Lékařského odborového klubu.

„Ta kongresová turistika je jakoby viditelná, ale jsou to drobnosti. Tady se jde s kanónem na komára. Lékař se k atestaci musí zúčastňovat kongresů. Soukromí lékaři si to z daní odepíšou. Lékař-zaměstnanec to musí zaplatit ze svého. Tak fajn, ať to pohlídají, ať se podmínky zpřísní, ale ať tedy zaměstnanci umožní, aby si kongresy, učebnice a takovéto položky dali do daňových nákladů," konstatoval Voleman.

Že kongresová turistika je zástupným problémem vzhledem ke skutečné korupci si myslí i prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podle něj například díky „nečinnosti Státního ústavu pro kontrolu léčiv platíme za léky více, než kolik by bylo nutné, a zdravotnictví (pojišťovnám i pacientům) vznikají miliardové škody". „To by nebylo možné bez tichého souhlasu ministerstva zdravotnictví, a to je skutečný problém," zdůraznil pro ParlamentníListy.cz Kubek.

Lékaři na to nebudou mít

Návrh se nelíbí ani sdružení "Mladí lékaři". Podle nich takový zákon výrazně zhorší podmínky pro vzdělávání lékařů. „Situace je taková, že si lékař buď musí platit vzdělávací akce sám, kdy tuzemské stojí okolo 1500 korun denně, nebo ji zaplatí zaměstnavatel," sdělil redakci předseda sdružení Martin Švestka.

Ovšem Švestka připomíná, že vzhledem k tomu, jak napjatá je finanční situace nemocnic, peníze na vzdělávání budou bezesporu až tou poslední položkou, kterou bude nemocnice ochotna vydat.

Zdroj: Parlamentní listy.cz

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Lékaři   Ministerstvo zdravotnictví   Lékař   Farmaceutické firmy   Z domova  


Kategorie Lékaři

Holistický přístup ke zdraví Dr. RankinovéHolistický přístup ke zdraví Dr. Rankinové
Lékařka Lissa Rankinová tvrdí, že mysl je důležitější než medicína. Tělo se může uzdravit samo. Prosazuje nový přístup k nemocím a léčbě. Její metoda je podložená vědeckými poznatky.


Lékaři - léčiteléLékaři - léčitelé
Jsou v České republice doktoři, kteří se vymykají standardu, zvolili alternativní cestu. Přinášíme vám portréty tří z nich. Lékaře-léčitele spojuje to, že nejsou spokojeni s úrovní a přístupem mainstreamové medicíny k pacientům.


Nemoc je výkřik dušeNemoc je výkřik duše
Co je nemoc? Chřipka, zánět, deprese nebo narušení rovnováhy? Mohou za nemoc pouze viry, bakterie, prochlazení nebo přetížení? Nebo se jedná o něco energetického a nehmotného?


Kategorie Lékař

Úžasné české zdravotnictví po 1. apríluÚžasné české zdravotnictví po 1. aprílu
Mění se práva a povinnosti lékařů a pacientů. A odborníci tvrdí: české zdravotnictví prošlo od 1. dubna největší revoluční změnou za posledních pětačtyřicet let. Je to skutečně tak?


Kategorie Z domova

8 startupů, které nás v poslední době zaujaly8 startupů, které nás v poslední době zaujaly
S fenoménem startupů je spojeno v první řadě Silicon Valey. Ale i v České republice se zrodila řada skvělých nápadů, které mohou dobít svět.


Videa: Brno jak ho neznáteVidea: Brno jak ho neznáte
Podívejte se na tři zajímavá videa o Brně a jeho okolí.


Hiporehabilitace: Když koně pomáhají lidemHiporehabilitace: Když koně pomáhají lidem
Koně mohou postižené postavit na nohy. Nebo vrátit mezi lidi. Nebo Vám jen pomohou od bolesti zad a špatného držení těla...


Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.
Čeští politici mají stále dokola potřebu omlouvat se Německu za poválečný odsun. Připomeňme si, o co šlo, proč je to nesmysl a slovy prezidenta Beneše „vlastizrada“, před kterou varoval.


Mnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné děníMnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné dění
Etnolog, antropolog, publicista a indián byl hostem u Daniely Drtinové. Udělejte si 23 minut času. Stojí to za to.


Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?
Jestli je Vám dnes padesát, o práci se zřejmě bát nemusíte. Alespoň co se robotů týče. Ale přemýšlíte-li, co studovat, zbystřete. Řadu povolání již automatizace vymýtila. A ještě více jich čeká jistý ortel. Svět se mění…
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí