internetWEEK.cz menu TOPlist

Konspirační teorie šíří vyšinutí jedinci

Konspirační teorie šíří vyšinutí jedinci

Tvrdí to MUDr. Cimický. Jinými slovy říká, že je magor každý, kdo nevěří politikům a kmotrům do puntíku vše, co nám říkají... Dává Vám to smysl?

Konspirační teorie šíří vyšinutí jedinci

Přestože článek, původně exkluzivně vydaný deníky PLAY NET a.s. oběhl internet, mě nějakou záhadou minul. Diagnóza, kterou mě pan doktor Cimický poctil, mi však nedá nezareagovat. Článek vyšel například zde: Cimický: Konspirační teorie šíří vyšinutí jedinci >>>

 

Základní myšlenku si dovolím odcitovat:

 

Konspirační teorie mají různé podoby i rozsah. Jednu věc ale mají společnou. Podle známého psychiatra Jana Cimického je vymýšlejí a šíří lidé, jejichž myšlení se vymyká normálu.

Do první kategorie patří podle jeho slov osoby disponující fantaziemi všeho druhu. "Někteří lidé skutečně těmto nesmyslům věří. Vymyslí si teorii, intenzivně s ní pracují a získávají pro ni další lidi. V okamžiku, kdy je přesvědčí o údajné pravdivosti svého tvrzení, tak tito lidé ji předávají dál. Tak se konspirace šíří a zasahuje čím dál tím větší okruh osob," řekl Cimický v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz. "V minulosti se zrodilo podobných konspiračních teorií obrovské množství. Prakticky jde o neomezenou škálu nejrůznějších nesmyslů. Například po druhé světové válce se objevila klasická spiklenecká teorie o tom, že Hitler nespáchal sebevraždu, ale žije kdesi v tajném úkrytu. V daném okamžiku tomu samozřejmě hodně lidí uvěřilo. U lidí, kteří si vymýšlejí konspirační teorie, o psychickou poruchu úplně nejde. Jde ale o jakési hluboké a podivné fantazie, kterými žijí a mají potřebu o nich přesvědčovat své okolí," podotkl psychiatr.

Do druhé a nebezpečnější kategorie patří lidé, kteří trpí bludy (odborný psychiatrický termín, pozn.red.). Jeho projevem jsou podle slov Jana Cimického zvrácené představy, pocity ohrožení a nebezpečí.

Mezi osoby, které trpí touto chorobou, jsou například lidé, kteří se panicky bojí vzniku globální vlády, která má podle konspiračních teorií ovládnout svět. "Pokud má někdo pocit, že svět a společnost ohrožuje globální spiknutí, tak se jednoznačně jedná o vážnou duševní chorobu. Patologie těchto lidí pracuje. Propadají strachu o životy svých blízkých a prožívají úzkostné stavy. Takto postižené osoby mohou být nebezpečné svému okolí a mohou třeba zaútočit na člověka, o kterém si myslí, že je původcem jakéhosi globálního zla. V období první republiky se v tehdejším Československu stal případ, kdy jakýsi psychicky nemocný pacient nabyl dojmu, že za jeho potíže může jeho ošetřující lékař. Opatřil si pistoli a šel psychiatra zastřelit. K podobnému incidentu může dojít i dnes," varuje Cimický.

 

Konspirační teorie jsou bludy, každému jde přece o Vaše blaho!

Nebo je to jinak? Možná jsem magor, ale opravdu nevěřím člověku, který potřebuje miliardy dolarů na své zvolení do úřadu nejmocnějšího člověka planety. Nevěřím, když tvrdí, že v Iráku, Íránu a Kuvajtu mu nejde v žádném případě o ropu.

 

Nevěřím tím spíš, že historie mě od důvěry k politikům a finančníkům odrazuje. Čas dosti často ukazuje, že věci byly z nejrůznějších důvodů zatajovány, překrucovány a zneužívány. Že lidé, kteří měli moc, ji použili ve svůj prospěch! A nebo se dokonce s dalšími mocnými spikli!

 

Je úplně jedno, zda nám politici neříkají vše pro naši bezpečnost, nebo pro bezpečnost našeho státu. Pokud se tedy zdržím nařčení ze lhaní. Ale rozhodně vždy máme právo se ptát, co je za tím!

 

Nebo jsem opravdu magor? Řekněte mi to, unesu to... Protože se vlastně dobře bavím... Už vím, proč si nemám dělat hlavu z toho či onoho...

 

Řada konspiračních teorií je opravdu přitažená za vlasy. Člověk nemůže věřit všemu. Vždy je dobré udělat si na základě všech dostupných informací vlastní názor. A to s tím vědomím, že pravda může pro vždy zůstat skryta. Takovýto zdroj všech dostupných informací pro i proti se snažíme vytvořit v cyklu Velké konspirační teorie. U některých z nich byla konspirace vyvrácena, u některých nikoliv. A u některých pravděpodobnost konspirace hraničí s jistotou.

 

Kdo je MUDr. Jan CIMICKÝ

MUDr. Jan CIMICKÝ, nar. 23. 2. 1948, důvěrník StB, ev. č. 46485, krycí jméno PINEL - básník, prozaik, překladatel, lékař - psychiatr. Nyní - primář rehabilitačně - resocializačního oddělení Psychiatrické léčebny Bohunice, prezident České sekce Mezinárodní frankofonní psychiatrické asociece, v r. 1977 stáž v Paříži, m.j. člen Francouzské psychiatrické společnosti, člen Obce spisovatelů, Obce překladatelů, Syndikátu novinářů.

 

Článek Cimický: Konspirační teorie šíří vyšinutí jedinci vyšel 7.června 2011 na prvnizpravy.cz

 

Zdroje:
prvnizpravy.cz
http://szcpv.org/04/kol02.html

 

Další příspěvky autora: Beryl


Články ve stejných kategoriích:

Konspirační teorie  


Kategorie Konspirační teorie

Zmizení letu 370 – Konspirační teorie (2)Zmizení letu 370 – Konspirační teorie (2)
Média si nevšímají masivního zastoupení zaměstnanců Rothschildovy firmy Freescale ve zmizelém Boeingu. Jenomže právě to je inspirací pro hodně třaskavou konspirační teorii, v které hrají významnou roli utajované vojenské technologie.


Zmizení letu 370 – konspirační teorieZmizení letu 370 – konspirační teorie
Hlavní konspirační teorie - letadlo bylo uneseno na základnu Diego Garcia. NSA ví, kde přistálo. Mobilní telefony vyzváněly ještě několik hodin po zmizení letadla.


Zdraví: 8 uznaných konspiračních teoriíZdraví: 8 uznaných konspiračních teorií
Fluor ve vodě škodí, ekologické sáčky jsou karcinogenní a GMO znečišťuje americké řeky insekticidem. Některá hlavní média v USA, Kanadě a v Británii začínají publikovat informace, které předtím spadaly jen do oblasti alternativní žurnalistiky.


Jak byl zabit Usáma bin LádinJak byl zabit Usáma bin Ládin
Další voják podal svědectví o smrti šéfa Al Kájdy. Existují tři verze o jeho konci. Jedna je oficiální, druhou popsal Matt Bissonnett v knize No Easy Day. Třetí svědectví poskytl časopisu Esquire člen komanda zvaný Střelec.


Konspirace – Střelba v Sandy Hook Konspirace – Střelba v Sandy Hook
Američané mají novou konspirační teorii. Její tvůrci nevěří, že popis krveprolití v základní škole v Newtownu je pravdivým obrazem skutečnosti. Bylo to jinak. Ale jak?


9/11 – Co je nového v konspiračních teoriích?9/11 – Co je nového v konspiračních teoriích?
Američané nezapomínají na podivné útoky ze září 2001 ani na začátku roku 2013. Video ukazuje, jak ke zdi Pentagonu přilétá raketa. Expert KGB: Dvojčata položila termonukleární demolice.


Šílený střelec James Holmes byl naprogramovánŠílený střelec James Holmes byl naprogramován
Konspirační teorie v kauze Jamese Holmese. Jeho spoluvězeň z vazby vypovídá. Masový vrah řekl, že byl „naprogramován“ zločinným psychiatrem.


Zdravá konkurence pro toxický aspartam? Stévie!Zdravá konkurence pro toxický aspartam? Stévie!
Je to obyčejná tráva. 300x sladší než cukr. Ale nemá kalorie a nezvyšuje hladinu inzulinu. Proto je postrachem potravinářské chemie.


Velké konspirační teorie: ChemtrailsVelké konspirační teorie: Chemtrails
Podívejte se na oblohu. Uvidíte silnou mlžnou čáru od letadla, která vydrží pěkně dlouho. Pozor, je v tom záměr! Vládci světa, ilumináti vás ohrožují. Taková je chemtrailová konspirační teorie. My jsme se pokusili dát dohromady všechna pro i proti.


Svět řídí jedna superkorporace!Svět řídí jedna superkorporace!
Nejde přitom o konspirační teorii, ale o realitu – dokázali to výzkumníci Curyšské univerzity.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí