internetWEEK.cz menu TOPlist

Socialismus - funguje nebo nefunguje?

Socialismus - funguje nebo nefunguje?

V poslední době koluje po českém internetu článek na téma – socialismus nefunguje. Za příklad slouží americká škola. A protože jde o Ameriku, mluví se o Obamově socialismu.

 

Socialismus - funguje nebo nefunguje?

Otázka podle mého ale zní takto: můžeme se domluvit na tom, co je socialismus, například s Američany, když oni (marxistický) socialismus nezažili a vůbec nevědí, oč jde? Řekl bych, že nemůžeme. Nemá smysl srovnávat jejich a náš svět. Ať už z hlediska historického nebo z hlediska zdrojů.

 

Pro lidi, kteří u nás zažili komunistický socialismus, totiž tento socialismus bude navždy spojený s nesvobodou, omezováním základních lidských práv a sovětskou okupací, vnucenou nadvládou KSČ a stupiditou vyprázdněné ideologie ML (pro mladší – zkratka marxismu-leninismu).

 

Historka z americké školy má názorně ukázat, že když se všichni budou chtít flákat, tak dopadnou špatně jako celek. Na tom něco je, protože všechny „socialistické“, rozuměj marx-leninské diktatury, končily ekonomicky špatně.

 

Nicméně co tzv. skandinávský socialismus? Jedná se o svobodné demokratické země, které odvádějí vyšší daně na společensky ne tolik úspěšné vrstvy obyvatel, a tomu někdo začal říkat socialismus.

 

O této cestě nevíme prakticky nic, naše veřejnoprávní média mlčí, o privátních nemluvě. Nikdo nic nevysvětluje – proč? Možná proto, že to na severu funguje a v ČR se momentálně protlačuje neoliberální koncept, který ovšem po vystřízlivění občané rozeznávají jako korupční mafiánský systém ovládající zemi skrze masivní politické strany.

 

Kdyby si Češi nechali poradit, doporučil bych jim svobodný trh idejí – informací: přístup ke konceptům, které fungují ve Skandinávii, ale také v Rakousku nebo Německu – a srovnání. Seznámit se střízlivě, porovnat a vybrat si ten nejlepší model a ten se pak snažit aplikovat u nás.

 

Bohužel Česko se stále jeví jaksi „komunisticky“ – „všichni sborem za tím první volem“ – říkalo se kdysi z legrace mezi dětmi. A první „vůl“ v oblasti politicko-ekonomických konceptů je v tuzemsku zatím, stále ještě Neoliberál. Nejdřív se šlo sborem za Havlem, pak za Klausem. A co teď? Zeman? Budeme snad budovat nějaký zemanovský socialismus nebo kapitalismus? Co by to jako mělo být?

 

Školní historka a realita

Americká školní historka je už při prvním ohledání hodně zjednodušující.

 

Za prvé – společnost velké země nelze srovnávat se školní třídou, společnost je komplikovaná struktura, lidská přirozenost je neovladatelná a i za socialistických diktatur se projevuje šedou ekonomikou. Zavést v USA skutečný socialismus je zjevně naprostý nesmysl, kritika „Obamova socialismu“ vypadá jako propagandistický trik konzervativců.

 

Za druhé – ve školním modelu nejde o nic, ale ve skutečnosti jde vždy o to, kdo bude mít víc – jde o životní úroveň, o větší pohodlí, lepší auta, hezčí rekreace, hezčí šaty, hezčí domky, větší zahrady. Taková je lidská přirozenost, tu nezrušíš.

 

A také za marxistického socialismu se – někde - dost pracovalo: existovaly totiž pobídky, prémie, vedoucí místa, některé profese byly protěžované (horníci či estébáci, družstevníci aj.) a někde byly pobídky typu – výjezd do kapitalistické ciziny nebo možnost získat podnikový byt nebo příspěvek státu na výstavbu rodinného domku atd. Ve skutečnosti ani v téhle diktatuře naprostá rovnost neexistovala.

 

A za třetí – lidská touha mít se lépe než druzí je nezničitelná stejně jako soutěživost a různá individuální talentovanost. Tato individuální odlišnost a touha mít se dobře vždy diverzifikují každou společnost.

 

Čili americký model se školní třídou nemá nic společného s realitou, se sociologií, ba ani s psychologií. Vzpomínám si, že když jsem jezdil na chmelové brigády, trhal se chmel různou rychlostí – přestože odměna nebyla valná. Ale měřil se výkon, platilo se od koše. Zatímco někdo byl teprve na začátku své řádky, našel se úderník, který vyrazil jako blesk a udělal za den 10x víc než ten nejlaxnější pracant. A to bylo za socialistické diktatury. Ani tam se nic neprůměrovalo.

 

Lidskou společnost nelze nikdy úplně zarovnat. Vnucený „socialismus“ nikdy nebude fungovat. A pokud si některá společnost svobodně zvolí sociálně obslužnější stát, je to její věc a volba.

 

Co se týče Čechů, Moravanů a Slezanů, nehrozí jim, myslím, ani tak socialismus, jako to, že česká pověst rozkrádačů eurodotací a korupčníků už sahá až k Gibraltaru. To si myslím, že bude hlavní problém Česka v dalších 20 letech – zbavit se téhle pověsti.

 

Americká historka

Jeden americký profesor ekonomie na jedné vysoké škole v USA nikdy nenechal propadnout jediného studenta, ale jednou nechal propadnout celou třídu. Studenti trvali na tom, že socialismus funguje a nikdo by v něm nebyl chudý ani bohatý.
Profesor řekl:“ OK, uděláme experiment. Z vašich výsledků udělám průměr, takže nikdo nedostane jedničku a nikdo nepropadne.
Studenti s tímto experimentem souhlasili. Po prvním testu byly známky v běžném průměru a každý student dostal „chvalitebně“ (písmeno B). Studenti, kteří poctivě studovali, byli zklamaní, zatímco studenti, kteří se připravovali méně, byli spokojeni. Všichni potom v učení polevili. Ti, kteří normálně studovali málo, studovali ještě méně a ti, kteří se před tím studovali hodně, se rozhodli, že jim postačí průměr a tak ubrali. Průměr byl „dostatečně“ (písmeno D)! Nikdo už nebyl spokojený! Třetí test ale byl v průměru nedostatečný (F). Průměr už se nezlepšil, atmosféra ve třídě zhoustla. Nikdo nechtěl studovat ve prospěch toho druhého. K velkému překvapení na konci roku všichni propadli. Profesor na závěr semestru konstatoval, že experiment prokázal, že socialismus nefunguje. Pokud je odměna za práci skvělá, lidé mají motivaci pracovat, ale když vláda vezme lidem celou odměnu a přerozdělí ji i těm, kdo nepracují, nikdo se nebude snažit.

 

Bylo nebo nebylo za komunistů lépe? >>>

 

Zdroj. http://www.snopes.com/college/exam/socialism.asp Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/revosoc/

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

K zamyšlení   Zajímavé myšlenky  


Kategorie K zamyšlení


Co je a nebude. EU v boji proti oteplování nezná bratra.Co je a nebude. EU v boji proti oteplování nezná bratra.
Již jednou jsme se na toto téma zamysleli. A jdeme dál, protože bude jistě hůř! Toto volné pokračování je Novoročním speciálem...



Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?
Jestli je Vám dnes padesát, o práci se zřejmě bát nemusíte. Alespoň co se robotů týče. Ale přemýšlíte-li, co studovat, zbystřete. Řadu povolání již automatizace vymýtila. A ještě více jich čeká jistý ortel. Svět se mění…



Steve Jobs a jeho poslední  slova: Fake!Steve Jobs a jeho poslední slova: Fake!
Na smrtelné posteli měl pronést slova, u kterých se tají dech. Příliš se hnal za penězi a málo lásky dával svým bližním. A začal věřit v Boha. Kdo má trochu tušení, jak Jobs přemýšlel a fungoval, nemůže uvěřit. Tak nevěřte, je to nesmysl!



8 velkých filosofických otázek, které (asi) nikdy nevyřešíme8 velkých filosofických otázek, které (asi) nikdy nevyřešíme
Když se malý indiánek moc ptá, dostane v Amazonii do očí chilli. A když se ptát nepřestane, stane se z něho filosof. Filosofie je zvláštní vědní obor, o kterém si opravdoví vědci myslí, že to není žádná věda.



Naučme se zvládat sami sebe!Naučme se zvládat sami sebe!
Emoce nás mohou uvolnit. Některé z nich rádi projevujeme. Jiné bychom však měli držet zkrátka a příliš je nedávat najevo. Občas jsou nezadržitelné, každý to zná. Naučme se je ovládat!



Vrací se marxismus?Vrací se marxismus?
Papež František kritizuje kapitalismus. V Británii střední vrstva touží po levicových opatřeních. Ale hlavní výzvy budoucnosti se zřejmě netýkají marxismu-leninismu.



Očkování: všechna pro i protiOčkování: všechna pro i proti
Každý, kdo se narodí zde, musí být povinně očkovaný. Necháváme se očkovat i dávkami, které nejsou povinné, ale mají chránit naše zdraví. Kupujeme si je dobrovolně, i když často mají mnoho vážných vedlejších účinků. Někdo je pro, jiný proti.



Volby: Pravice nebo levice?Volby: Pravice nebo levice?
Téma levice a pravice jitří vášně a dělí národ. Ale někteří politici a politologové říkají, že už je to trochu zbytečné téma. Jak to vidí americký psycholog James Hillman v zemi, kde se kvůli politice lidé střílí?



WTC: 12 let – tragické výročíWTC: 12 let – tragické výročí
Vlastně bych si na to nevzpomněl, protože z mého hlediska není moc co dodat. Linie, která se vine americkými dějinami, je od samého začátku krvavá, ale “11.září” z ní vybočuje svou dvojakostí.



Myšlenky Gregga Bradena: Spojit moudrost tradic a moderní vědyMyšlenky Gregga Bradena: Spojit moudrost tradic a moderní vědy
Řídit se heslem „silnější vítězí“ je pro lidstvo i Zemi zkázonosné. Staré tradice i nová věda říkají: vše je propojené, všechno souvisí se vším, jsme závislí na zbytku světa. Žijeme ve světě, kde každá věc má svůj význam.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí