internetWEEK.cz menu TOPlist

Ano, Ježíš Kristus měl manželku!

Ano, Ježíš Kristus měl manželku!

Evangelium Ježíšovy manželky je pravé. Vědci zjistili, že starověký papyrus se zmínkou o Ježíšově ženě není padělkem. Unikátní nález dlouho zkoumaly tři univerzity.

Ano, Ježíš Kristus měl manželku!

Badatelé nejprve označili epochální nález o Ježíšově manželce za falzum, a teď je to naopak. Když se v roce 2012 objevil na veřejnosti kousek starověkého papyru, z kterého plynulo, že Ježíš byl ženatý, vyvolalo to okamžité odmítnutí ze strany odborníků. Shodlo se na tom velmi rychle několik specialistů.

 

Jenomže vědci ze tří prestižních amerických univerzit (Columbia University, Harvard University a Massachusetts Institute of Technology) zveřejnily závěry výzkumu a ty znějí: text je pravý. Prozkoumali podklad – papyrus, inkoust i text samotný. Neshodli se jenom na jednom: jak je památka stará. Někteří vědci se domnívají, že text vznikl před rokem 400, jiní ho zasazují až do 9. století.

 

Pravost krátkého textu, který dostal na začátku bombastický název „Evangelium Ježíšovy manželky“ (The Gospel of Jesus´s Wife), psaného v koptštině, staví do zcela jiného světla osobu Ježíše. (Koptština je řeč, kterou v severní Africe používaly první křesťanské komunity, koptské písmo se vyvinulo z řečtiny.) Text zveřejnila profesorka Harvardské teologické fakulty Karen L. Kingové, která oznámila, že jí památku daroval anonymní sběratel, který neví, kde byla nalezena. To samozřejmě vyvolalo od začátku pochybnosti o pravosti.

 

Na zlomku papyrového svitku je citován Ježíš Kristus: „ Ježíš jim řekl: Moje žena…může být mým učedníkem…”

 

V případě, že by text odpovídal realitě, znamenalo by to, že Ježíš byl – v rozporu s dosavadními církevními dogmaty – ženatý.

 

Úvahy o tom, jak žil a jak zemřel Ježíš Kristus, dostávají čas od času nové podněty. Egyptský papyrus naznačuje, že Mesiáš měl manželku. Objevila se další hrobka, ve které mohl být pohřben... | Další otazníky nad Ježíšem >>>

 

Kousek papyru o velikosti mobilního telefonu by mohl podstatně narušit tisícileté představy o Ježíšově sexuální abstinenci. Můžeme fabulovat, že Ježíšovou chotí byla Máří Magdalena, údajná slavná napravená prostitutka. Oponenti katolické církve věří, že Máří Magdalena byla záměrně církevními otci upozaděna na marginální figurku.

 

Profesorka Kingová převzala fragment od jeho vlastníka v prosinci 2011 a následující rok ho předala na přezkoumání Institutu for the Study of the Ancient World at NY University. Pomocí moderních fyzikálních metod experti zmíněných univerzit přezkoumali materiál, inkoust i rukopis a gramatiku. Obvinění z falzifikátu už nezaznělo ani jednou. Nebyl objeven žádný důkaz, že by byl původní text přepsán, že by byl papyrus poškozený nebo že bylo původní slovo „žena“ přepsáno na „manželka“.

 

Nicméně fragment je stále obestřený otazníky – není známo místo jeho nálezu. Předpokládá se, že pochází z Egypta. Přestože na začátku posuzování jeden slovutný profesor označil text za „směšný“ a „očividný padělek“, dnes odborníci uznávají, že jde o „nepochybně autentický zdroj“. Původní pochybnosti vyvolalo hlavně to, že písař použil nezvykle silná písmena a dopustil se gramatických chyb. Také se prý nejedná o původní literární tvar, ale o kompilaci z tzv. Tomášova evangelia, říkají skeptici.

 

Byl tedy Ježíš ženatý? Historici odpovídají, že to stále nevíme. Nepovažují totiž text za důkaz. Podle samotné profesorky Kingové text patří k raným křesťanským debatám na téma, zda by bylo lepší pro křesťany žít v celibátu nebo vstupovat do manželství. Profesor Nového zákona Ben Witherington říká, že na začátku křesťanství mnichové a evangelisté často byli provázeni ženou, kterou označovali za svou „sestru-manželku“ a tak slovo „manželka“ je možné interpretovat volně.

 

Zdroje:
http://gospelofjesusswife.hds.harvard.edu/testing-indicates-gospel-jesuss-wife-papyrus-fragment-be-ancient
http://en.wikipedia.org/wiki/Gospel_of_Jesus´_Wife
http://www.theatlantic.com/international/archive/2014/04/the-gospel-of-jesuss-wife-is-real-what-now/360487/

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Náboženství   Víra   Ježíš Kristus  


Kategorie Ježíš Kristus

Další otazníky nad JežíšemDalší otazníky nad Ježíšem
Úvahy o tom, jak žil a jak zemřel Ježíš Kristus, dostávají čas od času nové podněty. Egyptský papyrus naznačuje, že Mesiáš měl manželku. Objevila se další hrobka, ve které mohl být pohřben.


Kde se vzala betlémská hvězda?Kde se vzala betlémská hvězda?
Jakého je původu betlémská hvězda? Přestože je znázorňována jako kometa, astronomové se domnívají, že se jednalo o jiný astronomický úkaz.


Konspirační teorie – Ježíš KristusKonspirační teorie – Ježíš Kristus
Byl to americký spisovatel Dan Brown, kdo oživil myšlenku, že Ježíš nebyl svatý, ale měl ženu a děti. Teorií kolem křesťanského Mesiáše je však více.


Existuje Bůh? Ano. A nebo ne?Existuje Bůh? Ano. A nebo ne?
Určitě si každý alespoň jednou v životě kladl otázku – existuje Bůh? Odpověď je jasná – ANO existuje. A nebo vlastně neexistuje?


Turínské plátnoTurínské plátno
Turínské plátno a Svatá tvář z Eddesy. Jedná se o jeden a ten samý druh relikvie, nebo zde hovoříme o dvou zcela odlišných plátnech?


Svatý grál - relikvie světaSvatý grál - relikvie světa
Svatý Grál - legenda legend. Pojďte poznat jeho historii.


Kategorie Náboženství

Jak si stvořit osobní náboženstvíJak si stvořit osobní náboženství
Interview dvou psychologů o spiritualitě. Pythia Peayová zpovídá Thomase Moora na téma individuální duchovní rozvoj.


Chceme do nebe?Chceme do nebe?
Nebe je vytoužený sen věřících, ale pro skeptiky je to pověra a nesmysl. Na počátku konceptu nebe mohly být zážitky umírajících či astrální cesty pravěkých šamanů.


Původ černého kamene v Ka´běPůvod černého kamene v Ka´bě
Muslimové se ke kameni modlí, prokazují mu úctu. Oltář měl v Ka´bě na své pouti vystavit sám prorok Abraham, pověřený Bohem. O jeho původ se však vedou spory!


Velké konspirační teorie: Protokoly sionských mudrcůVelké konspirační teorie: Protokoly sionských mudrců
Sionské protokoly, oznamující hrozbu židovského spiknutí, byly již dávno označeny za falzum. Přesto sionisté často figurují jako členové konspirační teorie Nového světového řádu.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí